Zem sa nám mení pred očami. Celý kontinent sa štiepi, nakoniec vytvorí nový oceán

  • Svet sa nám mení pred očami
  • Rozdeľovaním Afriky na dve časti môže vzniknúť nový oceán
  • Môžu za to pomaly sa pohybujúce tektonické dosky
Ilustračná foto
Ilustračná foto, Google Earth REPROFOTO: YouTube/Nation
  • Svet sa nám mení pred očami
  • Rozdeľovaním Afriky na dve časti môže vzniknúť nový oceán
  • Môžu za to pomaly sa pohybujúce tektonické dosky

Hranice štátu sa dajú zmeniť pomerne rýchlo či už po dobrom, ale, ako nám často ukazuje aj minulosť, ide to aj po zlom. Pri „hranici“ kontinentov to už také rýchle nie je. Čokoľvek v geológii je extrémne dlhý proces, ktorý trvá niekoľko miliónov a viac rokov.

Ako uviedol portál IFL Science, Afrika má jeden zásadný problém. Pomaly, ale isto sa trhá na dve polovice. Samozrejme, nebude rozdelená na dve časti hneď zajtra, samotný proces bude trvať milióny rokov. Nakoniec sa ukáže, čo my už zrejme nezažijeme, že časť východnej Afriky sa od zvyšku kontinentu odtrhne. Práve odštiepenie východnej Afriky môže viesť k vzniku nového oceánu medzi dvoma pevninami.

Rozpad je spojený s východoafrickou priekopovou prepadlinou (EAR – East African Rift) alebo aj východoafrickým riftom. Je to jedna z najväčších trhlín na svete a tiahne sa smerom dolu až tisíce kilometrov. Priekopová prepadlina je aktívna kontinentálna riftová zóna na hranici vzďaľujúcich sa tektonických dosiek. Afrika sa tu rozpadá na väčšiu núbijskú a menšiu somálsku platňu.

Tektonická mapa východnej Afriky
zdroj: Wikimedia/USGS, Tektonická mapa východnej Afriky

Genéza oceánu
zdroj: Wikimedia/Hannes Grobe, genéza oceánu

Riftová zóna sa tiahne cez niekoľko afrických krajín: Etiópia, Keňa, Demokratická republika Kongo, Uganda, Rwanda, Zambia, Burundi, Malawi, Mozambik a Tanzánia.

Ešte v roku 2018 bol internet plný správ o trhline v Keni. Ako uviedol portál IFL Science, mnohí v tom čase tvrdili, že je to dôkaz toho, ako sa Afrika pred našimi očami „rozpadá“. Keďže táto skutočnosť súvisela s východoafrickou priekopovou prepadlinou, mnohí tomu pripisovali vysokú prioritu.

Podľa portálu a ich článku z roku 2018 malo ísť o vysoko lokalizované vyjadrenie pravidelnej riftovej aktivity v tomto údolí.

Iný pohľad na svet

O päť až desať miliónov rokov by zmeny riftovej aktivity mohli vyústiť do úplne inak vyzerajúceho sveta. Takto by sme o pár miliónov rokov mohli vidieť nový oceán medzi somálskou a núbijskou platňou. Afriku by tak mala predeliť veľká oceánska rieka.

Podľa staršej štúdie z roku 2004 sa tektonické dosky od seba odťahujú absolútne pomalým slimačím tempom – len niekoľko milimetrov za rok.

To, ako svet vidíme dnes my, je „novinka“. Všetky kontinenty sú len pohybujúcim sa produktom obrovských tektonických platní. Tie do seba zapadajú ako puzzle, no hýbu sa veľmi pomaly, v časovom slede miliónov rokov.

Pangaea mapa
zdroj: Wikimedia/Mapa Pangeia

Stačí si vybaviť, ako vyzerala Zem pred 300 miliónmi rokov (Pangea). Všetky krajiny boli v jednej kope. V tom čase išlo o posledný superkontinent na planéte Zem.

Zo všetkých strán boli kontinenty obklopené oceánom. Geológovia predpovedajú, že starší kontinent ako Pangea, bola Rodinia, ktorá tu bola pred viac ako 1 100 miliónmi rokov.

Zdroje: IFL Science, YouTube/Nation, IFL Science, Science Direct

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá