Zemetrasenie na východnom Slovensku zničilo niekoľko kostolov: Budú ich musieť zbúrať

  • Po pondelkovom zemetrasení na východnom Slovensku musia niektoré kostoly zbúrať
  • Ide o poškodené kostoly v obciach spolu s ďalšími budovami
zemetrasenie
TASR/Maroš Černý
  • Po pondelkovom zemetrasení na východnom Slovensku musia niektoré kostoly zbúrať
  • Ide o poškodené kostoly v obciach spolu s ďalšími budovami

Kostoly v obciach Jankovce a Nižná Sitnica v okrese Humenné budú musieť zbúrať kvôli škodám spôsobeným zemetrasením. Zemetrasenie sa udialo v pondelok 9. októbra.

Čo sa týka poškodeného kostola v Ďapalovciach v okrese Vranov nad Topľou, stále sa čaká na posudok od statika. Túto informáciu potvrdil Peter Harvan, prednosta Okresného úradu v Prešove.

Zemetrasenie ohrozilo budovy a obyvateľov v obciach

„V Jankovciach dokonca hrozí svojvoľný pád buď zadnej časti kostola alebo veže. Preto sme požiadali aj ľudí, ktorí pri tom kostole bývajú, aby sa nezdržiavali v izbách, ktoré sú otočené smerom ku kostolu a požiadali sme aj kňaza v Jankovciach, aby si našiel iné ubytovanie,“ uviedol prednosta.

V Jankovciach sa taktiež musela v utorok (10. 10.) večer vysťahovať rodina z domu, ktorý je v zlom stave.

Poškodené kostoly sú podľa prednostu zabezpečené policajnou páskou, na mieste sú policajti, v Jankovciach museli aj uzavrieť miestnu komunikáciu.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

„V Nižnej Sitnici je narušená dokonca fara, farára sme museli večer vysťahovať, kostol bude musieť byť zbúraný,“ skonštatoval Harvan. V rámci riešenia situácie po zemetrasení sú podľa neho v teréne hasiči s plošinami, pomáhajú odstraňovať najmä poškodené komíny, aby nedošlo k zraneniam a ďalším škodám. Závažnosť poškodení budov posudzujú statici, spisujú sa škody.

„Na ceste sú plachty s veľkosťou 12 x 15 metrov, ktorými by sme chceli prekryť strechy najviac zničených domov. Bojujeme aj s nedostatkom kontajnerov na suť, to tiež riešime, či už v obci Tokajík, Ďapalovce, Jankovce či Nižná Sitnica,“ uviedol prednosta. Rieši sa napríklad aj problém s vyučovaním na materskej a základnej škole v Kolbovciach.

Mimoriadna situácia

Mimoriadnu situáciu pre pondelkové zemetrasenie vyhlásili na celom území Prešovského kraja. V stredu popoludní bude v Prešove zasadať krízový štáb.

Ministerstvo vnútra na sociálnej sieti informovalo, že v spolupráci so samosprávami naďalej dokumentujú rozsah vzniknutých škôd. „V teréne sú hasiči aj policajti. Príslušníci Hasičského a záchranného zboru pomáhajú s rozoberaním konštrukcií komínov a striech rodinných domov, ktoré ohrozujú obyvateľov obce,“ spresnil rezort.

Hasiči zasahujú napríklad v obciach Jankovce, Nižná Sitnica, Turcovce a Košarovce.

Pripomeňme, že vo večerných hodinách postihlo Slovensko zemetrasenie s epicentrom blízko mesta Humenné. Podľa odhadov malo zemetrasenie magnitúdu 4,5 – 5 stupňov na Richterovej stupnici. Otrasy pocítili obyvatelia niekoľkých miest, vrátane Bardejova, Humenného, Hanušoviec nad Topľou, Michaloviec, Prešova, Košíc a Kvakoviec.

Naprieč okolitými krajinami, vrátane Poľska, Maďarska a Ukrajiny, sa tiež hlásili mierne otrasy. Podľa vedúceho oddelenia seizmológie Slovenskej akadémie vied Kristiána Csicsaya išlo o silné zemetrasenie na slovenské pomery.

V obci Kvakovce sa odtrhlo z brehu zimovaný čln a situácia vyvolala paniku. Hasiči a ďalší záchranári pracovali na odstraňovaní škôd.

Správy na sociálnej sieti

Dvojičky Daniel a Samuel Furkovci, absolventi biochémie a fyzikálnej chémie na Prírodovedeckej fakulte UK, komentovali nedávne silné zemetrasenie na východnom Slovensku. Podľa nich išlo o tektonické zemetrasenie. Tento proces pripodobnili k mletiu suchých rožkov, kde tlak a trecí odpor zvyšujú elastickú-deformačnú energiu, kým nedôjde k uvoľneniu.

Bratia uviedli, že dobre postavené budovy takéto zemetrasenie neovplyvnia, a tvrdia, že škody spôsobujú väčšinou zle postavené stavby. Zemetrasenie mohlo mať podľa odhadu magnitúdu medzi 4,8 a 5,4, pričom bratia sa domnievajú, že realita bola niekde v strede.

Evakuovali 44 ľudí a uzavreli 15 rodinných domov, ktoré utrpeli škody. Zemetrasenie tiež poškodilo vedenia, rozvody, plynové a vodovodné prípojky. Daniel Furka zdôraznil, že ide o najsilnejšie dokumentované zemetrasenie na Slovensku za posledné desaťročia. Spomenul aj to, že podobné zemetrasenia sa vyskytli aj v Paname a Indonézii a že celosvetovo ide až o siedme najsilnejšie otrasy za ten deň.

Epicentrom bola obec Ďapalovce

Zemetrasenie postihlo aj obec Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou. Priame epicentrum sa nachádzalo v katastri tejto dediny, ktorá leží blízko vodnej nádrže Veľká Domaša. 

Viaceré rodinné domy boli zasiahnuté ničivým zemetrasením.
zdroj: TASR/Maroš Černý

Starosta obce Ján Cmár uviedol, že zemetrasenie spôsobilo poškodenie viacerých domov, pričom niektoré z nich už zostali neobývateľné. V obci ľudia hlásili padajúce komíny, rozbité sklá a popraskané steny. Počas zemetrasenia, ľudia vybiehali von v panike, hoci bola tma.

Poškodené boli aj interiéry domov.
zdroj: TASR/Maroš Černý

Starosta Cmár plánuje vyhlásiť zbierku na pomoc postihnutým obyvateľom. Občania popisujú udalosť ako katastrofu, kde sa všetko začalo triasť, pričom predmety padali zo stien. 

Zdroje: TASR, Redakcia, Ministerstvo vnútra SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá