AKTUÁLNE: Pre zemetrasenie vyhlásili mimoriadnu situáciu v celom Prešovskom kraji

  • Slováci majú za sebou noc, na ktorú dlho nezabudnú
  • Podľa prírodovedcov však zemetrasenie na východe Slovenska nie je úplný unikát
zemetrasenie
Ilustračný obrázok, TASR/Veronika Mihalíková
  • Slováci majú za sebou noc, na ktorú dlho nezabudnú
  • Podľa prírodovedcov však zemetrasenie na východe Slovenska nie je úplný unikát

Včera večer zasiahlo takmer celé východné Slovensko nevídané zemetrasenie, ku ktorému došlo približne o 20:23 SEČ. Epicentrum zemetrasenia so silou 4,5 až 5 magnitúd sa nachádzalo 19 kilometrov od mesta Humenné, podľa noviny.sk neďaleko Stropkova. 

Mimoriadnu situáciu pre pondelkové (9. 10.) zemetrasenie vyhlásili v celom Prešovskom kraji. TASR o tom informovali z ministerstva vnútra.

K silným zemským otrasom na našom území sa vyjadrili aj dvojičky Daniel a Samuel Furkovci, ktorí vyštudovali biochémiu, fyzikálnu chémiu a ich druhým domovom je laboratórium Prírodovedeckej fakulty UK. Upozornili však na to, že zemetrasenie na východnom Slovensku nie je žiadnou novinkou. 

Dobre postavené budovy takéto zemetrasenie neovplyvní, hovorí

Prvý z dvojice bratov na Facebooku uvádza, že šlo o tektonické zemetrasenie, keďže kvôli absencii aktívnych sopiek na Slovensku nepocítime to vulkanické. „Takže už teraz vieme, že zemetrasenie vzniklo uvoľnením napätia pri posuve zemskej platne voči inej platni,“ píše.

Tento proces podľa jeho slov prebieha bez otrasov, no v prípade nepravidelnosti na povrchu zlomu sa zvyšuje tlak a trecí odpor, čím sa uvoľňuje elastická-deformačná energia. Túto aktivitu prirovnáva k mletiu suchých rožkov. 

„Ide to, ide to, až do bodu, kedy sa kus rožka sprieči. Zatlačíme viac, rupne to, stôl sa zatrasie a ideme ďalej až po ďalšie spriečenie,“ píše sa v príspevku.

Zároveň potvrdzuje, že včerajšie zemetrasenie na východe Slovenska bolo stredne silné. Podľa odhadovaných údajov zo Srbska malo magnitúdu 4,8 a podľa odhadu z Rumunska dokonca 5,4. Bratia si myslia, že je pravda niekde v strede, pričom dodávajú, že stabilné budovy otrasy nemohli pocítiť.

„Takéto zemetrasenie poškodzuje spravidla len zle postavené budovy, dobre postavené budovy neovplyvní. Osobne podľa našich odhadov je realita okolo 5.1. Tieto zemetrasenia sú dostatočne silné, aby ich zaznamenali seizmografy na celej planéte. Takže Slovensko bude zas raz kade-tade v novinách.“

V roku 2023 ide už o dvanáste zemetrasenie na východe Slovenska

Presné výpočty skutočnej sily zemetrasenia budú síce známe až o niekoľko dní, rovnako ako aj hĺbky zemetrasenia. Tá je odhadovaná na 10 až 16 kilometrov, pričom v príspevku uvádzajú, že Slovenská akadémia vied odhaduje, že zemetrasenie siahalo až do hĺbky 17,9 kilometra. 

„Energia zemetrasenia bola 560 MWh, čo sa dá predstaviť ako elektrina pre zhruba 300-tisíc ľudí na jeden deň,“ píše sa v príspevku.

Zemské otrasy sa šíria rýchlosťou 3 až 10 kilometrov za sekundu, čo je dôvodom, prečo seizmografy v Bratislave zaznamenali včerajšie zemetrasenie s takmer minútovým oneskorením. V Austrálii si ho však „povšimli“ po jednej až troch hodinách. 

Zároveň upozorňuje aj na to, že slabšie a často nebadateľné zemetrasenia sú na východnom Slovensku priam rutinnou záležitosťou. Od začiatku roku 2023 sa ich dotklo už 11 zemetrasení s magnitúdom od 1,3 do 2,8. 

Po tomto dvanástom dokonca museli v obciach Ďapalovce, Holčíkovce a Kolbovce v okrese Vranov nad Topľou vyhlásiť mimoriadnu situáciu, uvádza TASR. Z prvej zo spomínaných dedín ešte večer evakuovali 44 ľudí a uzatvorili 15 rodinných domov, ktoré zostali po otrasoch poškodené, uvádzajú tvnoviny.sk.

Mimoriadnu situáciu vyhlásili kvôli poškodeniu domov, zemetrasenie v obciach tiež poškodilo vedenia, rozvody, popretrhávalo plynové a vodovodné prípojky k rodinným domom či poškodilo obydlia. Okresný úrad vo Vranove nad Topľou krátko pred 13:00 vyhlásil po zemetrasení mimoriadnu situáciu v celom okrese. Pre TASR to potvrdil prednosta úradu Róbert Čalfa.

„Na mieste zásahu bola prítomná polícia, starosta obce a skupina z Krízového riadenia mesta Vranov nad Topľou. Z obce Ďapalovce bolo evakuovaných 44 ľudí a 15 rodinných domov bolo uzatvorených. Krízový štáb rozhodol v čase o 02.15 h o ukončení akcie s tým, že v ranných hodinách sa bude ďalej pokračovať,“ uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Miroslava Knišová.

Najsilnejšie merateľné zemetrasenie za niekoľko desaťročí

Daniel Furka v príspevku pripomína, že k posledným veľkým a prístrojovo dokumentovaným zemetraseniam na území Slovenska došlo v roku 2006 s magnitúdou 4,8 a v roku 1982 s magnitúdou 4,6. Obe boli slabšie ako to včerajšie a podľa meraní renomovaných agentúr ide o najsilnejšie dokumentované zemetrasenie na Slovensku za posledné desaťročia.

„Verím preto, že najbližšie roky nás nič podobné nečaká. Aj keď pri zemetraseniach je to ako mačka vo vreci. Veríme a dúfame, že sa dnes nikomu nič nestalo a podobné otrasy sa v blízkej dobe nezopakujú,“ dodáva.

Slováci však dnes neboli svetovou raritou. Furka uvádza, že k porovnateľným zemetraseniam došlo včera večer aj v Paname a v Indonézii. V porovnaní s celým svetom dokonca šlo až o siedme najsilnejšie otrasy Zeme za včerajší deň. 

„Predbehli nás Rusko, Afganistan, Indonézia a Japonsko dokonca s tromi zemetraseniami. Bez posunov tektonických platní by sme však nemali kam chodiť lyžovať, pretože by neexistovali Tatry, Himaláje a iné pohoria. Dokonca je veľká šanca, že miesto, z ktorého práve píšem, by bolo dno oceánu a ja by som bol gigantickou kosatkou,“ vtipkuje na konci príspevku.

Zdroje: noviny.sk, Facebook/Lukas Goga, Facebook/Daniel Joannes Furka, tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá