Na Slovensko môže prísť najsilnejšia polárna žiara v roku 2024. Šou začne už dnes

  • Európa a s ňou aj Slovensko bude svedkom nevídaného vesmírneho úkazu
  • Tento má byť najjasnejší v roku 2024
Polárna žiara nad Stropkovom
Samuel Petra
  • Európa a s ňou aj Slovensko bude svedkom nevídaného vesmírneho úkazu
  • Tento má byť najjasnejší v roku 2024

Predpovede naznačujú, že Slovensko môže byť svedkom mimoriadne silnej polárnej žiary, potenciálne najintenzívnejšej viditeľnej voľným okom v regióne v tomto roku. Existuje dokonca možnosť, že polárna žiara bude zdobiť slovenskú oblohu tri dni po sebe.

Čaká nás pozoruhodné predstavenie vesmírneho počasia. Ak aktuálne predpovede potvrdia, polárnu žiara budeš vidieť na celom Slovensku v celej svojej kráse.

Slnko sa momentálne nachádza vo vysoko aktívnej fáze a v posledných dňoch sme boli svedkami viacerých slnečných erupcií. Tie viedli k tomu, že Slnko emitovalo značné množstvo výronov koronálnej hmoty (CME), informuje portál iMeteo.

Divadlo na oblohe

Keďže Slnko sa blíži k vrcholu svojho jedenásťročného cyklu, erupčné oblasti na jeho povrchu uvoľňujú hustejší slnečný vietor vo forme oblakov plazmy.

Polárna žiara nad Stropkovom
zdroj: Samuel Petra

V posledných dňoch boli takéto oblasti otočené smerom k Zemi a spôsobili niekoľko silných erupcií, pričom najsilnejšia dosiahla klasifikáciu X1.0. Počas nich smerovali oblaky plazmy na našu planétu.

Očakáva sa, že prvý a druhý mrak dorazí už v noci z piatka na sobotu, pričom tretí môže predĺžiť geomagnetické búrky až do nedele, píše portál Vedanadosah.

Ako vzniká polárna žiara a ako veľmi ju bude u nás vidieť?

Ako píše portál iMeteo, nabité častice sa v súčasnosti rútia k našej planéte, kam sa čoskoro dostanú prostredníctvom slnečného vetra a budú interagovať so zemskou magnetosférou.

Táto interakcia je príčinou vzniku polárnej žiary. Vo všeobecnosti platí, že čím silnejšia je geomagnetická búrka (čím viac nabitých častíc zo Slnka), tým ďalej od pólov možno polárnu žiaru pozorovať. Dokonca sa vtedy objavuje aj v nižších zemepisných šírkach.

Svoju úlohu však zohrávajú aj ďalšie faktory, ako napríklad index KP, a samozrejme, oblačnosť je významným faktorom pri pozorovaní týchto veľkolepých svetiel.

Slnečná polárna žiara.
zdroj: Twitter/@marcusbwebster

Polárne žiary, ktoré pozorujeme z nášho regiónu, sú slabo viditeľné aj kvôli týmto faktorom, a netrénované oko ich môže ľahko pomýliť so svetelným znečistením zo vzdialených miest.

Pravé polárne žiary sú zvyčajne viditeľné len nad severným obzorom a na fotografiách sa objavujú s výraznými červenými a občas aj zelenými odtieňmi, píše portál Vedanadosah.

Polárne žiary sú zároveň výškovým javom. Jasne zelená farba sa objavuje vo výške približne 90 km nad Zemou. Červené žiarenie ale prichádza z výšky až 300 km.

Z nášho pohľadu vidíme polárnu žiaru zboku, takže červená farba je výraznejšia, pretože ju vidno nízko nad obzorom. Silné polárne žiary, ktoré stúpajú výrazne vyššie alebo sa rozprestierajú po celej oblohe, sú zriedkavé, dodáva Vedanadosah.

Polárne žiary tiež vykazujú rýchle, dynamické zmeny. Jasnejšie vertikálne pásy sa môžu v priebehu niekoľkých sekúnd presúvať zo strany na stranu.

 Na pozorovanie je potrebná tmavá obloha, pretože polárne žiary sa ľahko môžu zameniť za prirodzenú žiaru za úsvitu alebo súmraku. Okrem toho vidieť ich možno len v noci.

Najsilnejšia žiara tohto roku

Podľa informácií portálu iMeteo sa očakáva, že prvý výron koronálnej hmoty (CME) dorazí k Zemi 10. mája a ďalšie CME prídu 11. mája a pravdepodobne aj 12. mája.

Táto séria udalostí vytvára predpoklady pre potenciálne silné geomagnetické búrky s úrovňou G2 až G4. To zvyšuje šance na pozorovanie polárnej žiary v našom regióne od piatka do nedele.

Počas týchto troch dní by geomagnetické búrky mohli zviditeľniť polárnu žiaru vo veľkej časti Európy vrátane stredných zemepisných šírok. Slovensko by mohlo zažiť najsilnejšiu viditeľnú polárnu žiaru v tomto roku, pozorovateľnú voľným okom.

Zdroje: iMeteo, Veda na dosah

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá