Stopka pre bežné výrobky, ktoré používa takmer každý Slovák. Týka sa to kečupu, smotany či šampónov

  • Niektoré druhy jednorazových plastov budú zakázané
  • Zmenu ešte musia schváliť noví europoslanci
plasty
Ilustračná fotografia Instagram/mcdonalds.sk
  • Niektoré druhy jednorazových plastov budú zakázané
  • Zmenu ešte musia schváliť noví europoslanci

Poslanci Európskeho parlamentu ešte koncom apríla schválili nové opatrenia na zvýšenie udržateľnosti obalov a zníženie množstva odpadu z obalov v Európskej únii. Zmenu teraz musia schváliť noví europoslanci.

Novým nariadením budú zakázané niektoré druhy jednorazových plastových obalov, napríklad ochucovadlá, omáčky, instantné smotany alebo malé obaly pre toaletné výrobky. 

Pravidlá, ktoré už boli predbežne dohodnuté s členskými štátmi, zahŕňajú ciele zníženia objemu obalov (5 % do roku 2030, 10 % do roku 2035 a 15 % do roku 2040) a vyžadujú, aby krajiny EÚ znížili najmä množstvo odpadu z plastových obalov. Informuje o tom tlačová agentúra TASR. 

Ktoré obaly sa zakážu? 

V záujme zníženia objemu nepotrebných obalov je stanovený maximálny pomer prázdneho priestoru na 50 % v prípade skupinových obalov, prepravných obalov a obalov v elektronickom obchode. Výrobcovia a dovozcovia budú musieť zabezpečiť, aby sa minimalizovala hmotnosť a objem obalov.

„Niektoré druhy jednorazových plastových obalov budú od 1. januára 2030 zakázané – obaly na nespracované čerstvé ovocie a zeleninu, obaly na potraviny a nápoje plnené, respektíve konzumované v kaviarňach a reštauráciách, obaly na jednotlivé porcie (ochucovadlá, omáčky, instantné smotany či cukor), miniatúrne obaly na toaletné výrobky a veľmi ľahké plastové tašky (pod 15 mikrónov),“ informuje TASR. 

Nariadenie obsahuje aj zákaz používania tzv. večných chemikálií (per- a polyfluórovaných alkylových látok, PFAS) v obaloch prichádzajúcich do styku s potravinami.

Nové pravidlá stanovujú konkrétne ciele do roku 2030 týkajúce sa obalov alkoholických a nealkoholických nápojov (okrem mlieka, vína, aromatizovaného vína či liehovín), prepravných a predajných obalov, ako aj skupinových obalov. Členské štáty môžu za určitých podmienok získať z týchto požiadaviek päťročnú výnimku.

Všetky obaly budú musieť byť recyklované podľa prísnych kritérií 

Koneční distribútori nápojov a potravín na konzumáciu mimo miesta predaja (so sebou) budú musieť spotrebiteľom ponúknuť možnosť priniesť si vlastnú nádobu. Takisto sa musia snažiť dosiahnuť do roku 2030 cieľ ponúknuť 10 % produktov v opätovne použiteľných obaloch.

Podľa nových pravidiel budú musieť byť všetky obaly (okrem ľahkého dreva, korku, textilu, gumy, keramiky, porcelánu a vosku) recyklovateľné podľa prísnych kritérií.

„Opatrenia zahŕňajú aj ciele, pokiaľ ide o minimálny recyklovaný obsah v prípade plastových obalov, ako aj minimálne ciele recyklácie podľa hmotnosti odpadu z obalov. Do roku 2029 sa bude musieť odpad z 90 % jednorazových plastových a kovových nádob na nápoje (s objemom až tri litre) triediť,“ informuje TASR. 

Spravodajkyňa EP pre toto nariadenie, belgická poslankyňa Frédérique Riesová zdôraznila, že po prvýkrát v zákone o životnom prostredí EÚ stanovuje ciele na zníženie množstva obalov bez ohľadu na použitý materiál. Spresnila, že nové pravidlá podporujú inovácie a zahŕňajú výnimky pre mikropodniky.

„Teraz vyzývame všetky priemyselné sektory, krajiny EÚ a spotrebiteľov, aby zohrali svoju úlohu v boji proti nadmernému množstvu obalov,“ odkázala Riesová.

Nové nariadenie pred nadobudnutím účinnosti ešte musia formálne schváliť aj členské štáty (Rada EÚ).

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá