Žena sa rozhodla zmeniť si život: Začala bývať v kontajneri

  • Nikdy nie je neskoro na životnú zmenu. Presne to si povedala 60-ročná Mexičanka, ktorá sa v tomto veku začala venovať svojim koníčkom a plniť si priania. Odsťahovala sa z centra mesta Zapopan a na jeho okraji si nechala postaviť dom z kontajnerov, ktorý vyzerá skutočne dobre.
3-house-4-shipping-containers-1-guests
  • Nikdy nie je neskoro na životnú zmenu. Presne to si povedala 60-ročná Mexičanka, ktorá sa v tomto veku začala venovať svojim koníčkom a plniť si priania. Odsťahovala sa z centra mesta Zapopan a na jeho okraji si nechala postaviť dom z kontajnerov, ktorý vyzerá skutočne dobre.

Mexičanka dlho vlastnila krásny a rozsiahly pozemok obklopený prírodou neďaleko svojho rodného mesta. Raz sa však vracala domov z práce a všimla si stavenisko, na ktorom sa stavali budovy, do ktorých sa ihneď zaľúbila. To bol presne ten moment, kedy si povedala, že je čas na zmenu.

Navštívila teda stavbyvedúceho a poprosila ho o kontakt na architekta, ktorý tieto domy projektoval. Skontaktovala sa tak so Sarou Tamezovou, ktorá pracuje v mexickom štúdiu S+ Diseno. Hneď na prvom stretnutí sa začalo s plánovaním vysnívaného domu.

1-house-4-shipping-containers-1-guests

Architekta sa o prvom stretnutí s klientkou vyjadrila nasledovne: „Je to veľmi svojrázna dáma. Povedala mi, že nechce mať v dome ani jedinú krivku. Povedala to tak skalopevne a presvedčene, že som sa musela pousmiať a spýtať sa jej, či ten dom má vyzerať ako krabica alebo kontajner. Jej odpoveď znela, že áno, presne tak. Chcela prosto dom, ktorý bude vyzerať ako kontajner. Bolo rozhodnuté.

Dom s rozlohou 148 metrov štvorcových sa skladá z jednoduchých prepravných kontajnerov a jeho projektovanie trvalo štyri mesiace. Postavený bol za ďalšie tri. Nemenila sa dokonca ani základná žltá a sivá farba kontajnerov.

wp-1458585308928-1

Stavba má dve poschodia. Na prvom je spoločenský priestor, kde je prepojená kuchyňa s jedálňou, obývačkou a bezprostredným vstupom na terasu a do záhrady. Nachádza sa tu aj spálňa s kúpeľňou a malou dielňou. Spálňa pre hostí má priestrannú šatňu, samostatnú kúpeľňu a takisto vlastný vchod.

Projektovanie a stavba sa stretla aj s nemalými problémami. Bolo treba vyriešiť najmä zvukovú a tepelnú izoláciu domu. Kovová konštrukcia totiž nie je ideálna pre striedanie tepla a chladu, a nerozumie si veľmi ani s dažďovými kvapkami, ktoré by sa mohli ozývať v celom dome. Všetko sa ale vyriešilo. Aj napriek tomu je cena celkom prijateľná. Mexičanka zaň zaplatila niečo cez 74-tisíc eur. V budúcnosti plánuje dokúpiť aj solárne panely.

WEB6359bb_kontejner12

Nábytok nového domu je tvorený starými kúskami privezenými z pôvodného domu. Nové sú len vstavané nábytkové steny s úložným priestorom, knižnica a kuchynská linka. Ide o veľmi materiálovo výrazný dom, ktorému neprekážajú ani použité farby: sivé a antracitové podlahy, biele steny a čierne plechové schodisko. Naopak, sú skvelým základom pre ďalšie moderné kúsky nábytku a rôzne doplnky.

Zdroj: prefabcontainerhomes.org, zdroj titulnej fotografie: bydleni.idnes.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech