Žiadne očkovanie, žiadne cestovanie. Antivaxeri nebudú môcť používať verejnú dopravu ani jesť v reštauráciách

  • Austrália chce motivovať k očkovaniu proti koronavírusu čo najviac ľudí
  • Kto odmietne očkovanie, nebude môcť cestovať ani chodiť verejnou dopravou
  • Vláda dúfa, že sa takto zaočkuje asi 95 percent ľudí
BeFunky-collage - 2020-08-19T123136.904
TASR/AP
  • Austrália chce motivovať k očkovaniu proti koronavírusu čo najviac ľudí
  • Kto odmietne očkovanie, nebude môcť cestovať ani chodiť verejnou dopravou
  • Vláda dúfa, že sa takto zaočkuje asi 95 percent ľudí

Austrálska vláda chce, aby sa proti koronavírusu dalo zaočkovať čo najviac ľudí. Zároveň však nechce, aby bolo očkovanie povinné. Vláda teda prerokuje návrh, podľa ktorého by ľudia, ktorí odmietnu očkovanie, mali byť vylúčení z dopravy, ale napríklad aj z návštevy hromadných podujatí a reštaurácií.

Na tlačovej konferencii to uviedol odborník austrálskeho ministerstva zdravotníctva Nick Coatsworth. „Prerokujú sa určité politické rozhodnutia, ako napríklad zákaz chodenia do reštaurácií, zákaz medzinárodného cestovania, alebo nemožnosť cestovať verejnou dopravou,“ cituje Coastwortha Daily Mail.

Austrália už uzavrela kontrakt so spoločnosťou AstraZeneca, ktorá vyrába vakcínu vyvinutú Oxfordskou univerzitou. Tá by mala byť k dispozícii už začiatkom budúceho roka, keďže nemá za sebou všetky povinné testy. Austrálska vláda objednala dosť vakcín na to, aby sa mohli dať zaočkovať všetci. Dobrý výsledok však bude aj to, ak sa dá zaočkovať 95 percent populácie.

Celá stovka nových nakazených. Počet prípadov na Slovensku prekročil hranicu 3 000

Ministerstvo dúfa, že väčšina ľudí sa dá zaočkovať dobrovoľne, treba však počítať aj s ľuďmi, korí vakcínu vedome odmietnu. Na nich sa má vzťahovať nové pravidlo, ktoré už má vláda na stole. Zaočkovaní ľudia dostanú od lekárov potvrdenie o vakcinácií.

Austrália zaviedla podobné pravidlo v roku 2015. Rodičia nezaočkovaných detí nemajú prístup k niektorým daňovým výhodám, rodinným prídavkom a príspevkom na opatrovanie.

V Austrálii momentálne prebieha druhá vlna nákazy, celkovo tu potvrdili už takmer 24-tisíc prípadov, z toho je viac ako 8 000 aktívne nakazených. Koronavírus si v Austrálii vyžiadal 450 životov.

Zdroje: Daily Mail, TheGuardian

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech