„Žiguli“ sa nevzdáva ani v 21. storočí. Stará ruská legenda ukázala nové auto i modernú palubnú dosku

  • Lada, kedysi známa ako žiguli, odhalila svoje nové auto
  • Má stáť menej ako 8000 eur a podľa odborníkov bude na ruskú značku až netradične moderné
Lada Niva-horz
Instagram Lada Niva New a AutoVAZ
  • Lada, kedysi známa ako žiguli, odhalila svoje nové auto
  • Má stáť menej ako 8000 eur a podľa odborníkov bude na ruskú značku až netradične moderné

Na obrovskej rieke Volga, asi 1 000 km od Moskvy, sa v mestečku Togliatti už vyše polstoročie vyrábajú priam legendárne ruské autá. Volžský automobilový závod (ako rieka Volga) – často označovaný skratkou VAZ alebo novšie AutoVAZ – tu vyrábal známe sovietske žiguláky, ktoré boli neskôr nahradené menom Lada.

Hoci si mnohí túto značku a automobilku ihneď spoja so starými, komunistickými časmi, Lada sa rozhodne nevzdáva ani v tomto storočí a prichádza s ďalším novým vozidlom, teda presnejšie s novou verziou ich obľúbeného vozidla. Má ním byť nová Lada Niva, označovaná aj Niva 2021, keďže sa má oficiálne ukázať na cestách už v nasledujúcom roku.

Ruská automobilka, patriaca mimochodom do rodiny Renault, pred nejakým časom ukončila blízku spoluprácu s americkým Chevroletom, pod ktorého značkou vyšli staršie vozidlá Niva. Nové by teda opäť už mali byť pod menom i značkou Lada.

Niva je SUV automobil, ktorého predaj si ruská spoločnosť naozaj pochvaľuje – predala ich státisíce – a teda dosť si sľubuje aj od novej verzie tohto vozidla.

Iba pred troma dňami sa verejne objavila aj prvá fotografia bez maskovania tohto zatiaľ stále ešte len pripravovaného auta. Odborníkov nový vzhľad Lady prekvapil. „Pripomína skôr moderné Toyoty než čokoľvek z histórie rusko-americkej automobilovej spolupráce. Pozrite sa na to to sami, pre nás je to príjemné prekvapenie,“ okomentoval novú Nivu známy český portál autoforum.cz.

Lada prekvapuje: Moderný exteriér aj interiér

Hlasy z ruskej automobilky už vopred informovali, že nové vozidlo bude mať nový a zjavne modernejší vzhľad. Očakávali sa predĺžené svetlá, chrómovaná maska v tvare X, modernejšia kapota, blatníky a tak ďalej.

Niektoré z predstáv sa podľa fotografie naplnili – minimálne tá, že Lada tentokrát prinesie na svoju značku azda až netradične moderne vyzerajúcu Nivu.

Predsa len, verejnosť i mnohí odborníci vnímajú Ladu ako automobilku, ktorá sa príliš nehrnie do zmien a moderných vecí či moderného dizajnu. Pripisujú to k spomienkam na Sovietsky zväz a k typickému ruskému publiku, ktoré príliš nechce prijať, ako sa svet tam vonku zmenil. Tak sa teda nemení ani ich Lada.

Niektorí vidia v Lade snahu zmeniť sa, posúvať sa a práve nová Niva má byť toho dôkazom. „Lada najmä v posledných rokoch mohutne modernizuje a hoci sa jej autá najvyspelejšej konkurencii stále nemôžu rovnať, ich náskok Lada stále sťahuje,“ píše autoforum.cz.

Ešte čerstvejšou novinkou než je fotografia nového auta bez maskovania je fotografia novej, vlastnej palubnej dosky, ktorú Lada predstavila – toto od ruskej automobilky čakal zjavne málokto. Ak ešte stále niekto vidí Ladu ako značku, ktorá sa drží minulosti a nepozerá vpred, ukázaný nový interiér by mal podľa automobilových portálov a odborníkov tento názor definitívne vymazať.

zdroj: AutoVAZ

Lacná medzi lacnými

A čím Lada zjavne neprekvapivo prekvapí, je aj cena jej novej Nivy. Mala by byť nižšia, než je cena „bežného lacného auta“. Hovorí sa o sume pod 8 000 €, dokonca o sume okolo 7 000 €.

Podľa viacerých hodnotiacich automobilových magazínov, ak pri takejto sume zvážime cenu a kvalitu – čo všetko toto auto dokáže, tak nová Niva bude rozhodne zaujímavým a celkom lákavým kúskom na trhu. Uvidíme, čo ešte prinesie oficiálne predstavenie tejto netradične vyzerajúcej Rusky.

Šéf Audi: Elektromobily ako trend dnešného sveta sú zatiaľ nezmysel. Baštou dieslu bude Európa

Zdroj: Autoforum.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech