Žilinka otočil o 180 stupňov: Generálny prokurátor kritizuje robotu vlády, pred pár dňami Ficovi tlieskal

  • Maroš Žilinka v pondelok kritizoval nové premlčacie lehoty
  • Urobil tak na sociálnej sieti
Maroš Žilinka, Robert Fico
TASR/Jakub Kotian, Martin Baumann
  • Maroš Žilinka v pondelok kritizoval nové premlčacie lehoty
  • Urobil tak na sociálnej sieti

Parlament len pred pár dňami schválil kontroverznú novelu Trestného zákona. Okrem zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) majú zmeny nastať aj pri trestných sadzbách, hraniciach škôd pri majetkovej trestnej činnosti či skrátení premlčacích lehôt. To sa bude týkať napríklad aj trestného činu z*ásilnenia, premlčanie z*ásilnenia sa skracuje z 20 rokov na 10 rokov. 

Kým ešte minulý týždeň generálny prokurátor Maroš Žilinka v parlamente tlieskal pri vystúpení premiéra Fica a tvrdil, že zmeny premlčacích lehôt sú legitímnym právom navrhovateľa, dnes akoby to videl inak.

Žilinka: Obete trestných činov musia mať pocit, že tu je právne prostredie

„Obete trestných činov, zvlášť tých proti životu, zdraviu a ľudskej dôstojnosti, musia mať pocit, že tu je právne prostredie, štátne orgány a iné subjekty pripravené im pomôcť, ktoré stoja na strane ochrany ich práv a slobôd, ako aj spravodlivosti,“ napísal Žilinka na sociálnej sieti.

Generálny prokurátor tiež odmietal, že by mlčal pri novele Trestného zákona, i to, že by sa zúčastnil nejakých tajných stretnutí. Uviedol to minulý štvrtok (8.2.) počas Hodiny otázok v pléne Národnej rady (NR) SR. Skonštatoval, že svoje pripomienky tlmočil predsedovi Národnej rady (NR) SR Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD). Do akej miery sa zapracovali v pozmeňujúcich návrhoch podľa vlastných slov nevie, pretože nepozná pozmeňujúce návrhy, píše TASR.

„Nie som ticho, nezúčastňujem sa však marketingových aktivít,“ vyhlásil Žilinka a ohradil sa voči zaťahovaniu Generálnej prokuratúry (GP) SR a prokurátorov do politického boja. Tvrdí, že na odbornej úrovni komunikoval so šéfom parlamentu, listom mu tlmočil svoje pripomienky k novele a následne sa s ním aj stretol za účasti ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD).

Expert: Správa sa nepredvídateľne

Žilinka tvrdí, že jeho pripomienky sa týkali viacerých častí. A to korupčnej trestnej činnosti a súladu ustanovení s medzinárodnými záväzkami, ďalej garantovania práva na zákonného sudcu v trestných veciach.

Reagoval nimi podľa vlastných slov aj na nález Ústavného súdu SR k podmienkam ukladania trestu prepadnutia majetku. Ďalšia časť sa mala týkať príslušnosti súdov pri poškodzovaní finančných záujmov Európskej únie a tiež prehliadky a kontroly pozemkov.

„Pán Žilinka bol ako kandidát na Generálneho prokurátora skutočne takmer učebnicovým kandidátom. Zdalo sa, že je to človek, ktorý je na svojom mieste. Aj keď ho vtedy silou mocou podporil nielen Boris Kollár, ale aj Smer, tak to už asi dávalo tušiť, že Maroš Žilinka nie je taký dokonalý, ako sa na prvý pohľad zdá,“ hovorí pre Startitup politológ Radoslav Štefančík.

„To, čo teraz predvádza a nielen teraz… istého času písal niečo o odchode niekam, tiež sa špekulovalo, či sa nebude uchádzať o funkciu hlavy štátu a podobne. On sa správa nepredvídateľne,“ uzatvára odborník.

Zdroje: Facebook/Maroš Žilinka - generálny prokurátor SR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá