Žilinka sa búri proti miernemu trestu pre pedofilného kňaza z Oravy

  • Generálny prokurátor preskúmal postup v prípade kňaza stíhaného za zločin sexuálneho zneužívania
  • Podmienečný trest odňatia slobody označil Žilinka za neprimerane mierny
kňaz, farár, cirkev
Unsplash/Zaya Odeesho, Josh Appelgate
  • Generálny prokurátor preskúmal postup v prípade kňaza stíhaného za zločin sexuálneho zneužívania
  • Podmienečný trest odňatia slobody označil Žilinka za neprimerane mierny

Generálny prokurátor Maroš Žilinka preskúmal postup námestníčky Okresnej prokurátorky v Dolnom Kubíne v prípade kňaza stíhaného za pokračovací zločin sexuálneho zneužívania a dospel k záveru, že nebol v súlade so zákonom.

Podkvalifikovanie stíhaného skutku

Ako informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan, prokurátorka postupom pri výkone dozoru nad dodržiavaním zákonnosti v prípravnom konaní nezabezpečila náležité zistenie skutkového stavu veci, získané dôkazy nesprávne vyhodnotila a aj v dôsledku toho nesprávne a neúplne kvalifikovala skutok.

„Zistené porušenie zákonnosti bude mať personálnu konzekvenciu,“ uviedol na sociálnej sieti generálny prokurátor Maroš Žilinka. Podmienečný trest odňatia slobody označil Žilinka za neprimerane mierny.

Miernejšie právne posúdenie, tzv. podkvalifikovanie stíhaného skutku, malo následne za následok uloženie podmienečného trestu odňatia slobody nezodpovedajúcemu okolnostiam prípadu, keďže išlo o dlhodobé zneužívanie maloletej.

Na tejto skutočnosti nemôže podľa generálneho prokurátora zmeniť nič ani fakt, že v konečnom dôsledku schválil dohodu o vine a treste uzavretú medzi obvineným a námestníčkou okresnej prokurátorky sudca Okresného súdu Dolný Kubín.

„Zistené reťazenie pochybení v danom prípade je takého charakteru, že ho nie je možné tolerovať a bude mať personálnu konzekvenciu,“ uviedol Skladan.

Krajskému prokurátorovi v Žiline generálny prokurátor zároveň uložil povinnosť prijať účinné opatrenia, aby k podobným porušeniam zákonnosti v budúcnosti nedošlo.

„Zistené reťazenie pochybení v danom prípade je takého charakteru, že ho nie je možné tolerovať a bude mať personálnu konzekvenciu,“ uviedol generálny prokurátor.

„Zároveň generálny prokurátor uložil riaditeľovi trestného odboru Generálnej prokuratúry SR vykonať previerku zákonnosti postupu prokurátorov v obvode Krajskej prokuratúry Žilina v konaní o dohode o vine a treste,“ dodal hovorca.

knaz cirkev
zdroj: Unsplash/Mateus Campos Felipe

Okresný súd Dolný Kubín 28. júna schválil dohodu o vine a treste a stíhanému kňazovi Františkovi Ondrekovi uložil trest odňatia slobody na tri roky s podmienečným odkladom na štyri roky. Dôvodom bolo niekoľkoročné zneužívanie dievčaťa od 13 rokov jej veku.

Dlhodobé zneužívanie

František Ondrek dostal na súde v Dolnom Kubíne v júni tohto roka za dlhodobé sexuálne zneužívanie trojročnú podmienku. Na treste sa dohodol s prokuratúrou Dolného Kubína, súd napokon súhlasil, informovali sme po rozsudku.  

Prípadu sa dlhodobo venovali tvnoviny. Kňaz mal maloleté dievča po pohlavnom akte pravidelne posielať na spoveď. Dievča tvrdilo, že ju jej kňaz a zároveň učiteľ náboženstva zneužíval od jej 13 do 16 rokov.

Kňazi
zdroj: pixabay/Senlay

Stretli sa v škole. Obeť hovorí, že sa veľa rozprávali na voľnejších hodinách náboženstva, no aj v aute, keď sa spolu chodievali previezť.

Podľa jej slov sa pri stretnutiach bozkávali. Neskôr jej začal vyzliekať tričko, čo dievča zo začiatku odmietalo. V čase ich prvého pohlavného styku malo dievča štrnásť rokov. Diať sa tak malo na fare, kde kňaz býval.

V tom čase išlo o jej úplne prvý pohlavný styk, rovnaká situácia sa však s kňazom neskôr viackrát opakovala. Po súloži ju mal pravidelne posielať na spoveď k inému, konkrétnemu kňazovi, s tým, že jej napísal formulku, ktorú má pri spovedi povedať. „Previnila som sa proti šiestemu božiemu prikázaniu,“ znela.

Okrem toho jej posielal aj svoje nahé fotografie, ktoré mal vyžadovať aj od nej. Obeť tvrdí, že ju kňaz poučoval, že sú ich stretnutia zlé, no fotografie sú neškodné.

„Veľmi ma to mrzí, že som ti tak veľmi ubližoval a ešte stále ubližujem svojou prítomnosťou. Ja sám si želám, aby som sa z toho zlého sna zobudil,“ písal dievčaťu kňaz. Správy zverejnila televízia Markíza, ktorú obeť sama oslovila.

„Mám pocit, že toto všetko je zlý sen, z ktorého sa nemôžem zobudiť. Veľmi si prajem vrátiť čas a neublížiť ti, nedotknúť sa ťa, neukradnúť ti to najvzácnejšie, čo si mala. Toto ma trápi najviac zo všetkého, že som sa choval ako hnusné prasa,“ stálo v jednej zo zverejnených správ.

Zdroje: SIU, SITA, Facebook/Maroš Žilinka, tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá