Žilinská nemocnica bojuje s katastrofou, 150 zamestnancov má nakazených. Nevedia, ako dlho ešte vydržia

  • Žilinská nemocnica má v karanténe 156 zamestnancov
  • V nemocnici zároveň dramaticky stúpa počet pacientov s ochorením COVID-19
koronavirus
TASR/AP Photo, Petr David Josek, Pavel Golovkin
  • Žilinská nemocnica má v karanténe 156 zamestnancov
  • V nemocnici zároveň dramaticky stúpa počet pacientov s ochorením COVID-19

Žilinská Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v týchto dňoch bojuje s personálnymi problémami, do práce z dôvodu karantény pri ochorení COVID-19 nemôže nastúpiť 156 lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych i nezdravotníckych pracovníkov.

Ako informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, niekoľko ďalších desiatok zamestnancov je práceneschopných z odlišných zdravotných dôvodov.

Kritická situácia

„Aktuálne nám chýba takmer štvrtina sestier, najväčšie ťažkosti pociťujeme na oddelení liečebne dlhodobo chorých, na oddelení vnútorného lekárstva, onkológii, chirurgii a úrazovej chirurgii. Maximálne sme využili dostupné vnútorné kapacity, ľudí preradzujeme zo všetkých oddelení, ale musíme personálne pokryť tiež mobilné odberové miesta a zároveň novovznikajúce vakcinačné centrum,“ uviedol medicínsky riaditeľ FNsP Žilina Igor Bízik.

V nemocnici zároveň dramaticky stúpa počet pacientov s ochorením COVID-19.

„Momentálne je v žilinskej nemocnici hospitalizovaných už 82 ľudí s pozitívnym výsledkom PCR testu na COVID-19. V červenom pavilóne liečebne dlhodobo chorých je voľné posledné lôžko, v reprofilizovanom pavilóne urológie sú momentálne plne obsadené všetky anestéziologické lôžka pre pacientov vyžadujúcich ventilačnú podporu,“ priblížila aktuálnu situáciu Záteková.

Primár kolabujúcej nemocnice: Ak aj dnes niekto popiera Covid-19 nie je normálny a mal by vyhľadať odbornú pomoc (ROZHOVOR)

Podľa medicínskeho riaditeľa nemocnice je situácia vážna a zhoršuje sa v celom Žilinskom kraji. „Nevieme, ako dlho dokážeme stav za takýchto okolností udržať. Vzhľadom na otvorené lyžiarske strediská a ubytovacie zariadenia vôbec nevieme predikovať, čo bude ďalej. Každý deň riešime nové rozpisy služieb, bohužiaľ, aj priamo na Štedrý deň sme museli akútne osloviť niekoľko zdravotníkov v rámci ich voľna,“ dodal Bízik.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech