Živnostníci môžu ušetriť majland: Návrh zákona prináša zmeny, ktoré potešia státisíce Slovákov

  • Od budúceho roka by sa mal meniť tiež zákon o dani z príjmov
  • Slovákov tak čaká viacero zmien, niektoré sú pozitívne
finančná správa, peniaze
Ilustračný obrázok, TASR/Martin Baumann, Pixabay/Marta Posemuckel
  • Od budúceho roka by sa mal meniť tiež zákon o dani z príjmov
  • Slovákov tak čaká viacero zmien, niektoré sú pozitívne

Už na začiatku jesene parlament posunul do druhého čítania viacero noviel zákonov. Medzi novinkami je aj to, že od budúceho roka by sa mal meniť tiež zákon o dani z príjmov. 

Ako informuje Finreport, v prípade, že poslanci schvália novelu zákona, od 1. januára 2023 sa zmení spôsob registrácie k dani z príjmov u vybraných typov daňovníkov. Zmena spočíva v tom, že „správca dane bude registrovať daňovníkov na daň z príjmov z úradnej moci na základe údajov z registra právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci zapísaných do obchodného registra a živnostenského registra a podľa oznámenia finančného riaditeľstva zverejneného na jeho webe“.

Daňovníci sa môžu tešiť na ďalšiu zmenu. Tá sa týka ukladania pokút Finančnou správou Slovenskej republiky. Pôjde o takzvaný systém druhej šance, kedy správca dane pokutu, ktorú je možné určiť v rámci intervalového rozpätia, neuloží. Daňovníka však upozorní, že pri ďalšom porušení pokuta uložená bude. 

Vo väčšine prípadov sú daňovníci pokutovaní za nedodržanie zákonom stanovenej lehoty na podanie či zaplatenie dane. Ak bude novela zákona schválená, tieto priestupky by nemuseli končiť finančným postihom. 

Pokuty Finančnej správy sa momentálne pohybujú v rôznych výškach. Napríklad za nepodanie daňového priznania môžeš zaplatiť až 32-tisíc eur.

Súčasťou pripravovanej novely zákona o dani z príjmov by malo byť tiež nové pravidlo týkajúce sa obmedzenia úrokových nákladov. Zmyslom zmeny je obmedziť spôsoby, pomocou ktorých podnikatelia umelo znižovali základ dane z príjmov, prípadne používali na nadmerné dlhové financovanie.

Rozdelenie firiem

Ak bude novela zákona schválená, úrokové náklady budú posudzované podľa ich výšky. V dôsledku toho budú firmy rozdelené do dvoch kategórií. Podľa definície získame čistý úrokový náklad za predpokladu, že úrokové náklady prevyšujú úrokové výnosy. 

Do prvej kategórie budú spadať firmy s čistým úrokovým nákladom nižším ako 3 milióny eur ročne. Tieto firmy budú môcť daňovo odpočítať do maximálne 25 % EBITDA. Tiež platí, že úroky voči tretím stranám tomuto limitu podliehať nebudú. Zároveň nebude možné zarátať neodpočítateľné úroky v ďalších daňových rokoch.

Firmy, ktorých čistý úrokový náklad presiahol tri milióny eur ročne, by si mohli daňovo odpočítať úrokové náklady maximálne do výšky 30 % EBITDA. „Tieto firmy by si mohli odpočítať takzvané neodpočítateľné úroky od základu dane v najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích obdobiach,“ informuje Finreport. 

V tomto prípade bude platiť široká definícia úroku, čo znamená, že aj náklady, ktoré sú ekonomicky rovnocenné úroku, budú považované za úrok. To súvisí aj s dlhopismi a finančnými prenájmami. 

Novinky týkajúce sa daňového bonusu

Po schválení novely bude možné pri uplatňovaní daňového bonusu na nezaopatrené deti zohľadniť príjem obidvoch rodičov. 

Ten rodič, ktorý si pre výšku svojho čiastkového základu dane nemohol uplatniť plnú sumu daňového bonusu, to bude môcť urobiť zároveň s podaním daňového priznania. V ňom musí uviesť aj čiastkový základ dane druhého rodiča zo spoločnej domácnosti.

Ministerstvo financií SR uviedlo, že súčasťou návrhu je tiež „možnosť vyššieho odpočtu daňového bonusu na vyživované dieťa v nadväznosti na započítanie príjmov (čiastkových základov dane) obidvoch oprávnených osôb (napríklad rodičov) do úhrnu príjmov na účely uplatnenia tohto daňového bonusu.“

rodina
zdroj: Unsplash/Alen Taylor

Počet živnostníkov rastie

Na Slovensku je medziročne o 21-tisíc živnostníkov viac. Ich celkový počet čoskoro presiahne hranicu pol milióna. Aktuálne má na Slovensku oprávnenie podnikať 494 235 fyzických osôb. Informovala o tom agentúra SITE na základe analytičky spoločnosti Dun & Bradstreet Petra Štěpánová v tlačovej správe.

Napriek aktuálnej situácii spojenej s pandémiou Covid-19 počet samostatne zárobkovo činných osôb neklesol. „Medziročne stúpol počet podnikateľských subjektov, pri ktorých nie je nutnosť zápisu do obchodného registra, o 20 763 osôb, keďže za rok 2020 evidujeme 473 472 subjektov. V porovnaní s predošlými rokmi ide o výrazný nárast. Naposledy sme ho zaznamenali v roku 2017, kedy pribudlo 23-tisíc nových oprávnení,“ uviedla Štěpánová.

Pre živnostníkov a podnikateľov nezapísaných v obchodnom registri bude významný začiatok roka 2022 pre diskusie o návrhu daňovo-odvodovej reformy. Pokiaľ návrh prejde, bude platný od roku 2023.

„Samotné podnikanie fyzických osôb je špecifické a jeho zdaňovanie musí byť dobre nastavené. Bude zaujímavé sledovať vývoj diskusií o finálnej podobe reformy. Hrozí však, že ak nebude nastavená správne, počty živnostníkov začnú masívne klesať. Viac, ako sa očakávalo s nástupom pandémie,“ upozorňuje odborníčka.

Zdroje: Finreport, SITA, FS SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá