Život bez cestovania si nevieme predstaviť. Ak nezmeníme momentálny systém, zničí sa

  • Komplikácie s cestovaním pretrvávajú doteraz, v turizme vládne chaos
  • Obmedzenia výrazne ovplyvňujú aj na medzinárodný trh, prehlbujeme svetový dlh
Lacne krajiny
Unsplash/Maximilien T'Scharner, Lee Scarratt
  • Komplikácie s cestovaním pretrvávajú doteraz, v turizme vládne chaos
  • Obmedzenia výrazne ovplyvňujú aj na medzinárodný trh, prehlbujeme svetový dlh

Cestovať sa dlhé mesiace kvôli pandémii vôbec nedalo. Spolu s očkovaním sa však rozbehlo aj otváranie hraníc, no pri ich prechádzaní ťa stretne stále veľa komplikácií. Každá krajina má vlastné pravidlá aj podmienky na vstup, čo je pre mnohých mätúce.

Tieto obmedzenia, okrem nášho pohodlia stále narúšajú aj medzinárodný trh. Výrazne bránia zotavovaniu sa zo svetového dlhu, ku ktorému pandémia len pridala. Svet sa musí otvoriť, bezpečne, no ihneď, konštatuje The Bussines Times.

Riešenie Európskej únie potrebujeme v celosvetovom meradle

Slováci už dobre poznajú digitálny COVID preukaz EÚ, ku ktorému sa vieme dostať, ak sme boli zaočkovaní, máme negatívny výsledok testu alebo sme už ochorenie prekonali. Naša krajina nám ho musí vydať bezplatne a uľahčí nám život najmä počas cestovania.

Držitelia preukazu by mali byť oslobodení od testovania aj karantény vo všetkých členských štátoch únie. Akceptuje ho aj Švajčiarsko, Island, Nórsko a rovnako Lichtenštajnsko. Krajiny musia preukaz uznať, ak je jeho držiteľ zaočkovaný vakcínou, ktorá bola schválená Európskou úniou. To, či uznajú iné vakcíny, napríklad Sputnik V, je už na jednotlivých štátoch.

S návrhom musí prísť skupina G20

Momentálne však riešenie, ktoré zahŕňa len Európsku úniu nestačí, potrebujeme globálny a jednotný systém certifikácie vakcín na celom svete. Niečo, čo môže zaviesť len G20.

Ide o skupinu najväčších ekonomík sveta, ktorú predstavujú ministri financií a guvernéri centrálnych bánk. Členovia predstavujú dokopy približne 90 % svetového HDP, 80 % svetového obchodu a dve tretiny svetového obyvateľstva, uvádza Európska komisia.

Európska únia je plnoprávnym členom skupiny G20, na samitoch ju zastupuje predseda Európskej komisie a predseda Európskej rady. Okrem seba má v skupine aj tri členské štáty a to Francúzsko, Nemecko a Taliansko, pričom je Španielsko stálym hosťom.

cestovanie dovolenka koronavírus COVID-19 letenky
zdroj: Pexels/Ketut Subiyant

V spleti pravidiel každej z krajín sa vytvára chaos

Cestovanie do európskych miest už pre Slovákov nie je tak náročné, no mimo únie stále platia samostatné pravidlá a na letiskách prevláda chaos. Každá krajina sa pokúsila otvoriť svoje hranice najprv sama, s vlastnými pravidlami.

Na začiatku leta sme písali o tom, že ľudí z bratislavského letiska otáčajú domov, pretože si mysleli, že všetko potrebné vybavia na letisku. Do niektorých krajín bola registrácia potrebná online, už 48 hodín pred odletom, ak tak človek neurobil, nikam neletel.

Nejednotné pravidlá sú stále realitou vo väčšine sveta. Časté zmeny pravidiel však spôsobujú, že cestujúci sú zmätení, musia si platiť testy, alebo si v krajine odpykať karanténu, aj keď by vôbec nemuseli, pretože nepredstavujú takmer žiadne riziko. Dnes je zrejmé, že s Covidom sa tak rýchlo nerozlúčime a preto je nevyhnutné nastavený model zmeniť.

Ani zďaleka nejde len o dovolenky, cestovanie bolo bežnou súčasťou života

Obmedzenia, ktoré znamenali finálnu červenú pre celosvetový turizmus stopli aj mnohých zamestnancov. Turizmus globálne zamestnáva jedného človeka z desiatich, a teda živí 10 % populácie.

Okrem toho spoločnosti nie sú schopné posielať svojich zamestnancov za zákazníkmi, čím sa blokuje progres a stagnujú medzinárodné vzťahy.

V pondelok Európska únia odstránila Spojené štáty zo zoznamu krajín, odkiaľ na naše územie môžu prísť ľudia bez karantény a testovania. Každá krajina sa však samostatne môže rozhodnúť, či bude toto nariadenie nasledovať, alebo nie.

Riešením je, podľa The Economic Times globálny certifikačný systém efektívnych vakcín. Vieme, že vakcíny značne znižujú pravdepodobnosť infekcie vírusom aj jeho prenosu. Ďalej píšu, že má ísť aj o symbolickú zmluvu s vedou, ktorá relatívne rýchlo vyvinula vakcíny, ktorej dávky už boli podané viac, než 5 miliárd krát.

New York
zdroj: Unsplash/Oliver Niblett

Konať treba rýchlo, chaos sa len prehlbuje

Aj k vakcinácii pristupovala každá krajina samostatne. Na Slovensku máme vakcíny, ktoré sú chválené Európskou úniou a ako dobre vieme, očkovalo sa aj Sputnikom. Problém na hraniciach však nemusí byť len s ním. Napríklad na Slovensku je schválená vakcína AstraZeneca, ktorú Spojené štáty ešte neschválili, ľudia preto netušia, čo s nimi bude a aké pravidlá pre nich budú platiť.  

Riešenie sa musí nájsť rýchlo, do konca roka bude AstrouZenecou zaočkovaná približne sedmina populácie. Ak ju zároveň Američania nechvália, miliarda ľudí by mohla do Spojených štátov vstúpiť len s podmienkou karantény.

Zdroje: The Bussines Times, SIU, Európska komisia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá