Životné minimum na reálny život vôbec nestačí. Zisťovali sme, čo je skutočná suma

  • Suma životného minima neodráža aktuálny stav nákladov pre domácnosť
  • Analytici uviedli takzvané ekonomické životné minimum, ktoré sa počíta úplne inak
Ilustračné foto
Ilustračná foto, Unsplash/Markus spiske, Eduardo Soares
  • Suma životného minima neodráža aktuálny stav nákladov pre domácnosť
  • Analytici uviedli takzvané ekonomické životné minimum, ktoré sa počíta úplne inak

Informácie o tom, že od júla tohto roka sa bude meniť suma životného minima, si zrejme už v médiách postrehol niekoľkokrát. Keďže Národná rada SR schválila novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorá pojednáva o tom, že životné minimum sa bude valorizovať koeficientom rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností, viazať sa to bude aj na ostatné príspevky.

Napriek tomu si mnohí kladú otázky, prečo je životné minimum skutočne minimum peňazí, aké „minimá“ sú do tejto sumy započítané a ako by mal z tejto sumy človek vyžiť.

Ako pre redakciu Startitup uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, „ide o minimálne náklady nízkopríjmovej domácnosti, ktoré potrebuje vynaložiť na zabezpečenie základných životných nákladov“.

Ministerstvo ďalej uvádza, že cieľom úpravy valorizácie životného minima a k nemu prislúchajúcich jednotlivých dávok je „adresnejšie, efektívnejšie a administratívne menej náročné poskytovanie osobám, ktoré sú na ňu odkázaní. Týmto nastavením chceme dosiahnuť, aby príjemcovia dávok v hmotnej núdzi mali motiváciu vymaniť sa z jej poskytovania“.

Suma životného minima od júla 2023 stúpne zo súčasných 234,42 eur na 268,88 eura mesačne, čo je zvýšenie o 34,46 eura. 

Takmer všetky dávky a príspevky sú naviazané na úpravu súm životného minima, t. j. budú upravené na základe koeficientu rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností.

Ako uviedlo ministerstvo, „rozdiel je iba v tom, že pomoc v hmotnej núdzi, ochranný príspevok, aktivačný príspevok, príspevok na nezaopatrené dieťa, príspevok na bývanie a kompenzačný príspevok baníkom sa upravujú vždy k 1. januáru nasledujúceho roka na základe koeficientu, ktorým sa upravia sumy životného minima k 1. 7. predchádzajúceho roka.“

„Všetky ostatné dávky a príspevky sa upravia k 1. júlu toho istého roka ako sa upravia sumy životného minima, keďže sú vyjadrené buď ako násobok, alebo percento zo sumy životného minima,“ dodáva.

Na vyžitie to nestačí

„Na Slovensku dávka nezodpovedá tomu, aby z toho množstva človek vyžil inak, ako že oseká úplne na minimum akékoľvek potreby vrátane aspoň trochu kvalitného jedla. Tá dávka sa nepohla pomaly dve desiatky rokov nejako výrazne,“ povedala ešte minulý rok sociálna poradkyňa Ida Želinská pre portál tvnoviny.sk.

V komentári analytikov ÚMS Briana Faba a Pavela Gertlera Národnej Banky Slovenska sa uvádza, že náklady na život na Slovensku sa nemerajú dobre.

„Kľúčový koncept životného minima neodráža reálne náklady slovenských domácností. Dôsledkom je nízka schopnosť koncentrovať pomoc štátu tam, kde je to skutočne potrebné.“

„Tento problém je výraznejší v súčasnom prostredí poklesu reálnych miezd, ktorý spôsobuje nízkopríjmovým domácnostiam ťažkosti pri zabezpečení základných potrieb pre život,“ uvádzajú analytici.

Brian Fabo, Martin Guzi, Barbora Šofranková, autori materiálu Náklady na život slovenských domácností, ktorý spracovali v roku 2022, v ňom deklarujú, že zákonom stanovené životné minimum a minimálna mzda neodráža skutočné životné náklady, práve z tohto materiálu vychádzali analytici aj v tomto roku.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: tvnoviny.sk, Redakcia, SITA, NBS, NBS, Datawrapper

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá