Zlá správa pre študentov: Matovičova reforma na teba môže mať negatívny dopad, hovorí expert

  • Daňový advokát Peter Varga upozornil, že súčasný návrh daňovej reformy Igora Matoviča zrejme príliš nepoteší študentov
  • Podľa návrhu reformy sa totiž javí, že pre študentov – brigádnikov sa zvýši daňové zaťaženie
peto varga
SIU
  • Daňový advokát Peter Varga upozornil, že súčasný návrh daňovej reformy Igora Matoviča zrejme príliš nepoteší študentov
  • Podľa návrhu reformy sa totiž javí, že pre študentov – brigádnikov sa zvýši daňové zaťaženie

Už sú to takmer dva mesiace, čo súčasný minister financií Igor Matovič predstavil svoju daňovo-odvodovú reformu. Iniciatívu nazval aj Daňovou revolúciou a Matovičov projekt do veľkej miery schytal poriadnu kritiku. Obzvlášť na pretrase bola časť reformy, ktorá sa venovala samostatne zárobkovo činným osobám, a teda najmä živnostníkom. Téme sme sa venovali aj v tomto článku. 

Startitup sa o pripravovanom reštarte daňovo-odvodového systému rozprával s daňovým advokátom Petrom Vargom. Ten upozornil, že samotná reforma sa zrejme dotkne aj mladých ľudí, a to konkrétne študentov.

Zvýhodňovaní študenti?

„Javí sa to tak,“ hovorí Varga. Podľa odborníka v súčasnosti brigádnici, teda vo veľkej miere študenti stredných či vysokých škôl, využívajú určité daňovo-odvodové výhody.

„Jednak je to štandardná daňová odpočítateľná položka aplikovateľná na všetkých, ale je to aj odvodová položka v hodnote 200 eur, na základe ktorej platia významne nižšie odvody ako štandardní zamestnanci. Podľa tejto daňovej reformy sa tak javí, že nejakú výhodu budú mať, ale nie takú, akú majú v súčasnosti,“ osvetlil Varga.

Zlá správa

Varga medzi negatíva reformy berie práve aj časť venujúcu sa brigádnikom. „Aj keď je tu snaha štátu, aby to bolo konzistentné, chápem, prečo to tak je, ale asi to bude mať negatívny dopad na brigádnikov,“ podotkol odborník.

Podľa reformy, tak ako je zatiaľ odprezentovaná v návrhu, to totiž vyzerá, že by mala byť zrušená práve odvodová položka v sume 200 eur, ktorá sa aplikuje najmä na študentov a seniorov.

Viac o reforme Igora Matoviča, ale aj o balíku opatrení, ktoré sa týkajú práve živnostníkov, sa dozviete v pripravovanom rozhovore s daňovým advokátom Petrom Vargom.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie