Zločin starý 100 rokov: Howard Carter kradol v hrobke Tutanchamóna

  • Podozrenia trvajúce viac ako storočie sa podarilo potvrdiť vďaka listu
  • Tutanchamónova hrobka bola vykradnutá ešte pred jej oficiálnym objavením
hrobka s pokladom
Ilustračný obrázok, Pixabay/AP Blende12
  • Podozrenia trvajúce viac ako storočie sa podarilo potvrdiť vďaka listu
  • Tutanchamónova hrobka bola vykradnutá ešte pred jej oficiálnym objavením

Najnovšie dôkazy naznačujú, že Howard Carter, slávny archeológ, kradol Tutanchamónov poklad. Po objavení hrobky síce prešlo viac ako 100 rokov, avšak doteraz nezverejnený list potvrdzuje to, o čom sa šepká už dlhé roky.

Howarda Cartera, ktorému sa podarilo objaviť hrobku ešte v roku 1922, dlho upodozrievali Egypťania z krádeže. Domnievali sa, že sa obohatil pokladom z hrobky ešte predtým, ako ju oficiálne otvoril. Napriek týmto tvrdeniam a podozreniam však neexistovali žiadne dôkazy, ktoré by to potvrdili. 

Ako píše The Guardian, dôkaz sa objavil v doteraz nezverejnenom liste, ktorý v roku 1934 poslal významný britský vedec z jeho vlastného vykopávacieho tímu.

Písalo sa v ňom, že Carter manipuloval s majetkom, ktorý bol nepochybne ukradnutý z hrobky. Autorom listu bol popredný filológ sir Alan Gardiner, ktorého Carter poprosil, aby mu preložil hieroglyfy nájdené v hrobke starej viac ako 3 300 rokov a neskôr mu dal aj „whm amulet“, ktorý sa používa na obety mŕtvym. 

Gardiner vtedy ukázal amulet Rexovi Engelbachovi, vtedajšiemu riaditeľovi Egyptského múzea v Káhire. Ten potvrdil, že ide o amulet pochádzajúci z Tutanchamónovej hrobky. Gardiner na základe tohto zistenia poslal Carterovi list, kde prejavil opovrhnutie jeho činom. Zároveň ho však ubezpečil, že Engelbacha neinformoval o pôvode amuletu. 

Tutanchamónova hrobka, ktorá zmenila svet 

Ako informuje Independent, listy sa momentálne nachádzajú v súkromnej zbierke a Oxford University Press sa ich chystá uverejniť v pripravovanej knihe.

Kniha s názvom Tutanchamón a hrobka, ktorá zmenila svet, tak odostrie svoje tajomstvo práve v roku, kedy si pripomíname 100. výročie objavu jeho hrobky. Autorom knihy je Bob Brier, popredný egyptológ z Long Island University. 

Mnoho Egyptológov spochybňovalo Carterovo tvrdenie už od začiatku. Ten tvrdil, že poklady hrobky boli vyrabované v antických časoch. A tak táto situácia bola celé roky len určitým podozrením bez reálnych dôkazov.

V roku 1947 sa jeden z Carterových zamestnancov dokonca vyjadril, že Carter sám tajne vylomil dvere do pohrebnej komory, ktoré následne znovu uzavrel a otvor zakryl. 

Hieroglyfy najdene v pyramide
zdroj: Pixabay/AP Blende12

Aj napriek tomu, že Carter je už desaťročia mŕtvy, osud Tutanchamónovho pokladu a potreba odhalenia pravdy je stále živá. Autor spomínanej knihy Bob Brier v rozhovore pre The Guardian odhaľuje dôkazy, ktoré objavil a ktoré potvrdzujú to, čo Egypťania tušili už 100 rokov.

Carter nebol pri vyvážaní artefaktov z hrobky príliš čestný. V hrobke sa podľa Mysterious universe našlo 5 398 predmetov vrátane masívnej zlatej rakvy a slávnej tvárovej masky. Carterovi trvalo 10 rokov, kým predmety katalogizoval. Egyptská vláda ho dokonca na určitý čas z hrobky vylúčila.

Fámy sa šírili takmer okamžite po objavení 

Nielen Carter, ale aj iní členovia tímu, boli podozrievaní z krádeže artefaktov a šperkov. Dokonca sa hovorilo, že niektorí ľudia boli postihnutí kliatbou múmie. Dôvodom bolo, že do dvanástich rokov od otvorenia hrobky zomrelo až osem ľudí, ktorí pri tom boli.

Jedným z predmetov, ktoré mal Carter v pláne ukradnúť, bola Tutanchamónova drevená hlava v životnej veľkosti, ktorá sa nikdy neobjavila v zozname predmetov nachádzajúcich sa v hrobke.

Tá sa našla v hrobke číslo štyri, ktorú Carter a jeho tím používali na uskladnenie starožitností. Bola zabalená v debne Fortnum & Manson a nikdy nebola spomenutá v jeho záznamoch o nálezoch. 

Tutanchamon
zdroj: Pixabay/AP blende12

Paradoxom však je, že po Carterovej smrti sa na trhu s egyptskými starožitnosťami predalo mnoho artefaktov, ktoré z hrobky jednoznačne pochádzali.

Aj múzeá vrátane Metropolitného v New Yorku potvrdili, že predmety identifikovali ako tie, ktoré pochádzali z Tutanchamónovej hrobky. Preto ich po tomto zistení vrátili egyptským úradom.

Zistilo sa, že 19 predmetov, ktoré Metropolitné múzeum získalo v dvadsiatych až štyridsiatych rokoch, pochádza z hrobky. 

Zdroje: Theguardian, Independent , Mysteriousuniverse

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá