Zmena na slovenských cestách odbremení každého vodiča. Do platnosti vstúpi už čoskoro

  • Zelenú kartu vodiči musia mať, aby sa ňou mohli preukázať pri policajnej kontrole
  • Od budúceho roka to však bude o niečo jednoduchšie
dopravná kontrola
Ilustračný obrázok, TASR/Radovan Stoklasa
  • Zelenú kartu vodiči musia mať, aby sa ňou mohli preukázať pri policajnej kontrole
  • Od budúceho roka to však bude o niečo jednoduchšie

Každý vodič pri sebe musí mať okrem vodičského a občianskeho preukazu aj iné doklady. Ide o technický preukaz, ale aj zelenú kartu. 

Portál Topspeed však upozorňuje na to, že fyzická zelená (biela) karta by sa čoskoro mohla stať minulosťou. Od budúceho roka by totiž mala stačiť aj v elektronickej podobe.

Mnohé slovenské poisťovne, ktoré ponúkajú poistenie pre automobily, prechádzajú na online komunikáciu. Dôkazom je Allianz – Slovenská poisťovňa, ktorá už niekoľko rokov svojim klientom ponúka zelenú kartu aj v online forme. Okrem toho táto poisťovňa už so 70 % klientmi komunikuje výlučne online formou.

Hovorkyňa Allianz Helena Kanderková uviedla, že pri motoristoch ide o číslo väčšie ako 70 %. Dôvodom je aj skutočnosť, že mnohí vodiči si poistenie vozidiel a cestovné poistenie uzatvárajú v pohodlí domova cez internet. V dôsledku toho majú všetku dokumentáciu v online forme. 

Zelenú kartu vodiči musia mať, aby sa ňou mohli preukázať pri policajnej kontrole. Od budúceho roka to však bude o niečo jednoduchšie, a to nielen na slovenských cestách. Táto zmena sa týka zhruba 50 krajín. V týchto krajinách od 1. januára 2025 by mala stačiť zelená karta v online podobe.

Táto zmena prichádza viac ako 2 roky po tom, čo na Slovensku zrušili povinnosť zelenej karty výlučne v zelenej farbe. Od júla 2021 môže byť táto karta aj v čierno-bielom prevedení. „Súvisí to najmä s digitalizáciou a silnejúcim trendom zasielania komunikácie emailom. Obdobie koronakrízy tento trend len potvrdilo,“ uviedla Kanderková.

Zároveň je karta jednostranná, vďaka čomu je jednoduchšie vytlačiť si ju doma.

Názory ministerstiev sa rozchádzajú

Podľa ministerstva financií, ktoré má záštitu nad zákonom o povinnom zmluvnom poistení (PZP), nie je používanie zelenej karty v mobilnom zariadení zakázané. Zákonom je stanovené, že vodič tuzemského motorového vozidla musí mať pri sebe zelenú kartu a je povinný ju na požiadanie policajta predložiť. Rovnaká povinnosť platí aj pre vodičov vozidiel z cudziny, uvádza portál Finsider.

Zákon však nešpecifikuje, či táto karta musí byť v papierovej alebo elektronickej forme. Ministerstvo financií potvrdzuje, že to nie je dôvod na zmenu legislatívy, aj napriek rozhodnutiu Rady kancelárií CoB.

Ministerstvo vnútra má odlišný názor. Podľa ich výkladu zákona o PZP musí mať vodič tuzemského vozidla zelenú kartu pri sebe a na požiadanie policajta ju predložiť. Ak bola dohodnutá poistka podľa § 14, vodič je povinný túto skutočnosť preukázať. Podobne platí pre vodičov cudzozemských vozidiel, ktorí musia mať pri sebe zelenú kartu alebo potvrdenie o hraničnom poistení, ktoré sú povinní predložiť na výzvu policajta.

Ministerstvo vnútra zdôrazňuje, že táto povinnosť neplatí pre cudzozemské vozidlá, pre ktoré platí Mnohostranná dohoda o zárukách medzi Národnými kanceláriami poisťovateľov. V súlade s aktuálnou legislatívou je teda potrebné, aby vodič predložil spomínaný doklad v písomnej podobe.

Poisťovne súhlasia s tým, že elektronická forma zelenej karty v mobilnom zariadení zatiaľ nie je zo strany polície prijateľná.

„Aj keby policajná hliadka dnes uznala predloženie zelenej karty vo formáte PDF, bolo by to ústretové gesto voči vodičom. Momentálne však takáto povinnosť neexistuje. Rada kancelárií CoB stanovuje povinnosť pre svojich členov akceptovať elektronickú verziu zelenej karty vo formáte PDF vo všetkých členských krajinách, a to až od 1. januára 2025,“ pripomína hovorkyňa Slovenskej asociácie poisťovní a Slovenskej kancelárie poisťovateľov Eva Jacková.

Zdroje: Topspeed, Finsider

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá