Seniori, pozor: Ak si nesplníte jednu povinnosť, môžete prísť o dôchodkovú dávku

  • Pri zmene adresy musí poberateľ myslieť na to, že na jej nahlásenie má 8 dní
  • Ak tak neurobí, hrozia poriadne problémy
Na snímke je seniorka a peniaze
Ilustračný obrázok, Unsplash/Andrey K, Markus Spiske
  • Pri zmene adresy musí poberateľ myslieť na to, že na jej nahlásenie má 8 dní
  • Ak tak neurobí, hrozia poriadne problémy

Aj seniori, ktorí sú poberateľmi dôchodku, majú voči Sociálnej poisťovni isté povinnosti. Ak ich totiž nesplnia, hrozí, že okrem pošty nebudú dostávať ani svoj dôchodok.

Poukázal na to portál Pravda s tým, že jednou z týchto povinností je oznámiť zmenu adresy, na ktorej sa poberateľ dávky zdržiava.

Nahlasovať nie je potrebné adresu trvalého pobytu alebo toho prechodného, pretože k nim má Sociálna poisťovňa prístup z Registra fyzických osôb.

Ak poberateľ dôchodku zmení adresu, na ktorej sa zdržiava, má niekoľko možností. Môže využiť napríklad neformálnu žiadosť o zmenu adresy, ktorá má formu listu. Tento list musia následne doručiť na pobočku Sociálnej poisťovne.

Druhou možnosťou je eSchránka, ak ju poberateľ má aktivovanú. Poslednou možnosťou je formulár s názvom Oznámenie zmien rozhodujúcich na poukazovanie dôchodkových dávok na účet v banke, zmenu adresy a iné zmeny, ktorý je dostupný na webe Sociálnej poisťovne.

Na základe využitia jednej z týchto možností Sociálna poisťovňa zaregistruje novú adresu.

Pri zmene adresy musí poberateľ myslieť na to, že na jej nahlásenie má 8 dní. Ak si túto povinnosť nesplní, Sociálna poisťovňa bude mať problém doručovať písomné oznamy. Okrem toho sa však táto zmena môže dotknúť seniorov, ktorí dôchodok poberajú v hotovosti. Môže totiž dôjsť k prerušeniu vyplácania tejto dávky.

Niektorí seniori majú povinností viac

Dôchodcovia, ktorí žijú za hranicami Slovenskej republiky, no poberajú dôchodok, sa musia preukázať aj potvrdením o žití. Sociálna poisťovňa na svojej stránke ozrejmuje, že ide o štáty, ktoré nepatria k štátom EÚ/EHP, Švajčiarska a  Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.

Preukázanie žitia je totiž zákonnou podmienkou na vyplatenie dôchodku do štátov mimo Európskej únie a mimo Európskeho hospodárskeho priestoru, kam ho Sociálna poisťovňa dôchodcom zasiela spätne na štvrťročnej báze. „Dôchodcovia v štátoch, ktoré sa riadia koordinačnými nariadeniami EÚ, okrem Českej republiky, zasielajú potvrdenia o žití len raz ročne v januári,“ ozrejmuje Sociálna poisťovňa.

K 30. júnu 2023 Sociálna poisťovňa vyplatila do zahraničia spolu 34 591 dôchodkových dávok, z toho do krajín mimo EÚ – 3 734. Až 1 486 dávok smerovalo do Kanady a ďalších 1 054 do Spojených štátov. Čo sa týka krajín EÚ/EHP, Švajčiarska a Spojeného kráľovstva, do týchto krajín putovalo viac ako 30-tisíc dávok. Najviac ich išlo do Česka a Nemecka.

Slováci, v lete čakajte tučný šek

Rodičovský bonus prešiel niekoľkými úpravami. Podľa najnovších zmien v zákone o sociálnom poistení bude v roku 2024 vyplácaný v rovnakej forme ako v predchádzajúcom roku. To znamená, že dôchodcovia budú mať nárok na tento bonus v podobe jednorazovej platby, ktorú obdržia na svoj účet.

V prípade, že by sa zákon nezmenil, dôchodcovia by dostávali rodičovský bonus každý mesiac. Avšak podľa aktuálnych úprav dostanú všetci dôchodcovia tento bonus v jednom platobnom termíne v mesiaci jún. Informácie od portálu Pravda uvádzajú, že na rodičovský bonus majú nárok dôchodcovia, ktorí spĺňajú potrebné podmienky do 30. júna.

Týka sa to aj seniorov, ktorí dôchodok, na základe ktorého sa rodičovský bonus posudzuje, ešte v júni nedostali. Dôvodom môže byť napríklad to, že im neboli priznané príslušné dôchodkové dávky alebo nedosiahli potrebný dôchodkový vek.

V porovnaní s rokom 2023 bude rodičovský dôchodok vyšší. Zvýši sa konkrétne o 20,40 eura na 282 eur.

Zdroje: Pravda, Sociálna poisťovňa, Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá