Slováci by sa mali pripraviť na zmenu počasia. Na krajinu sa valí niekoľko „extrémov“ (PREDPOVEĎ)

  • Prvý jarný mesiac je konečne tu a spolu s ním aj zmeny v počasí
  • Priprav sa na to, že v marci budú teploty iné, než na aké sme na Slovensku zvyknutí
Na snímke ľudia a sneh
Ilustračné foto, Canva/Kotenko, Picc-upath
  • Prvý jarný mesiac je konečne tu a spolu s ním aj zmeny v počasí
  • Priprav sa na to, že v marci budú teploty iné, než na aké sme na Slovensku zvyknutí

Zima sa pomaly, ale isto rozlúčila a s prvými jarnými dňami sa môžeme tešiť na „divoké“ počasie. Podľa najnovších predpovedí nám marcové dni prinesú vyššie teploty, než na aké sme na Slovensku v tomto období zvyknutí, informuje iMeteo.

Veľké mrazy a tuhá zima sú už, zdá sa, minulosťou. Môže sa aj objaviť chladnejšie obdobie, možno aj so snehom.

Február nám ukázal, aká vie byť zima pekná. Dokonca sa posledný deň mesiaca viaceré okresy pýšili rekordne vysokými teplotami. Aj v miestach, kde by sme čakali chlad, sa teploty vyšplhali nad 17 °C. Tento rok sa február zapísal do histórie ako najteplejší, a zatiaľ to vyzerá, že marec bude kráčať v jeho šľapajach.

Počasie prvého jarného mesiaca

Na začiatku marca Slovákov čaká teplé počasie, ale už v druhom týždni by mohli prísť aj chladnejšie dni. Teplý vzduch bude prúdiť smerom na územie Slovenska, no tu a tam ho môže prerušiť príchod chladnejšieho frontu, ktorý prinesie nižšie teploty a možno aj zrážky.

V niektorých častiach Slovenska sa teploty môžu vyšplhať až k dvadsiatke. Zmena by mohla prísť okolo 6. marca, kedy by sme sa mohli dočkať ochladenia. V Bratislave by teploty mohli klesnúť až k nule.

Očakáva sa však, že to nebude až také drastické a ochladenie prinesie do hlavného mesta teploty okolo 5 °C. Na severe Slovenska by sa mohlo ochladiť ešte viac, možno rátať aj so snehom. Prvá tretina marca by mala byť napriek tomu teplejšia ako obvykle a teplé počasie by malo pokračovať aj počas druhej dekády marca, s teplotami medzi 10 a 20 °C.

Marec nám teda prinesie hlavne teplé dni, ale mali by sme byť pripravení aj na niekoľko chladnejších prekvapení. Snehu už pravdepodobne veľa neuvidíme, ale chladnejšie obdobie by mohlo byť náročné pre rastliny, ktoré sa už tešia na jar.

Sobotňajšia predpoveď

Očakáva sa, že najmä južnú časť Slovenska počas soboty postihne dážď alebo prehánky, pričom vietor zafúka z juhovýchodu rýchlosťou až do tridsať kilometrov za hodinu. V strednej a východnej časti krajiny bude vietor slabší, hlási portál počasieradar.sk.

V ranných hodinách sa v nižších polohách vyskytne hmla a nízka oblačnosť, čo spolu s mokrou vozovkou a lokálne zníženou dohľadnosťou predstavuje výzvu pre motoristov.

Počasie na sobotu bude na západnom Slovensku charakterizované oblačnosťou až zamračenosťou, s miestnymi slabými dažďami alebo prehánkami. Tie k večeru na krajnom juhozápade ustúpia, pričom teploty dosiahnu +13 °C až +15 °C.

Stredné Slovensko bude ráno pokryté miestnymi hmlami. Cez deň sa očakáva oblačno s príležitostnými zrážkami, najmä v Žilinskom a Banskobystrickom kraji, s teplotami od +10 °C do +14 °C.

Na východe krajiny prevládne oblačné počasie s dažďom alebo prehánkami a teplotami v rovnakom rozmedzí, pričom aj tu zafúka slabý vietor.

Pre milovníkov hôr nebude prvý marcový víkend ideálny na túry. Očakáva sa oblačné až zamračené počasie s dažďom alebo prehánkami. Snežiť začne až nad výškou 1 900 metrov nad morom. Neskôr počas dňa by mali zrážky ustáť a teploty vo výške 1 500 metrov sa budú pohybovať okolo +3 °C.

Zdroje: iMeteo, Počasieradar.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá