Zmení sa Bratislava na nové ohnisko koronavírusu? Až 13 prípadov variantu delta je z hlavného mesta

  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava upozorňuje, že „delta" variant ochorenia COVID-19 sa rýchlo šíri
  • Variant delta v Bratislave zistili aj ľuďom, ktorí neboli v zahraničí
  • Celkovo máme na Slovensku 35 potvrdených prípadov nákazy variantom delta
očkovanie delta
TASR/Nathan Papes/The Springfield News-Leader via AP
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava upozorňuje, že „delta" variant ochorenia COVID-19 sa rýchlo šíri
  • Variant delta v Bratislave zistili aj ľuďom, ktorí neboli v zahraničí
  • Celkovo máme na Slovensku 35 potvrdených prípadov nákazy variantom delta

V Bratislavskom kraji eviduje Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava na základe pozitívnych výsledkov PCR testov v období od 16. do 29. júna celkovo 13 pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19, u ktorých sa sekvenovaním vzoriek biologického materiálu potvrdil takzvaný „delta“ variant.

Obávaš sa tretej vlny pandémie?

Ako ďalej RÚVZ informuje na sociálnej sieti, spomedzi nich ide o 10 osôb, ktoré sa vrátili zo zahraničia vrátane ich úzkych kontaktov. Konkrétne vírus zaznamenali u navrátilcov z Ruska, Malty, Rakúska, Ugandy, Kórejskej republiky, Česka a Kirgizska. Avšak „delta“ variant bol podľa RÚVZ zistený aj u osôb, ktoré v zahraničí neboli.

Očkovaní boli len dvaja

RÚVZ Bratislava na základe dôkladných a opakovaných epidemiologických šetrení zabezpečil všetky potrebné protiepidemické opatrenia, u pozitívnych osôb bola nariadená domáca izolácia a taktiež karanténa u osôb, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s infikovanými osobami,“ zdôrazňujú zdravotníci. Pozitívne prípady sa podľa RÚVZ vyskytli v okresoch Bratislava I (3), Bratislava II (1), Bratislava III (2), Bratislava IV (2), Pezinok (3) a Senec (2). „Väčšina z týchto ľudí nebola zaočkovaná proti koronavírusu. Prvú dávku mali dve nakazené osoby a riadne zaočkované boli len dve osoby,“ informuje RÚVZ.

Zdravotníci pripomínajú, že infekčnejší „delta“ variant ochorenia COVID-19 sa nielen výrazne rýchlejšie šíri, no môže sa prejaviť aj čiastočne inými príznakmi. „Strata chuti a čuchu sa vyskytuje o niečo zriedkavejšie, často sa prejavuje len ako bežné sezóne prechladnutie. To môže viesť k podceneniu príznakov a ďalšiemu šíreniu ochorenia,“ dodal RÚVZ Bratislava.

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva v stanovisku pre médiá uvádza, že „sekvenovaním vzoriek bolo už aj u nás potvrdených niekoľko desiatok prípadov delta variantu (35 prípadov k 12. júlu 2021). Zväčša išlo o osoby prichádzajúce zo zahraničia a ich úzke kontakty. Delta variant bol však identifikovaný aj u osôb, ktoré v zahraničí neboli. Regionálne úrady verejného zdravotníctva v tejto veci okamžite začali epidemiologické vyšetrovanie a prijali protiepidemické opatrenia,“ uviedla Zuzana Eliášová.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech