Zmietame sa v inflačnej špirále. Zisti, či si ešte pamätáš, koľko stál chlieb za „zlatých čias“

  • Medziročná inflácia dosiahla 14 %
  • Ceny vzrástli na pohonných hmotách, potravinách, ale aj každodenných službách, akou je napríklad aj strihanie
Chlieb, staršia pani držiaca peniaze
Chlieb, staršia pani držiaca peniaze, TASR/Pavel Neubauer Unsplash/Niels Steeman
  • Medziročná inflácia dosiahla 14 %
  • Ceny vzrástli na pohonných hmotách, potravinách, ale aj každodenných službách, akou je napríklad aj strihanie

Po niekoľkých rokoch veľmi nízkej úrovne inflácie sme sa tento rok a v tomto mesiaci dostali do bodu, kedy medziročná inflácia dosiahla 14 %. Je to najvyššia hladina za posledných 13 rokov. Deje sa to najmä v dôsledku rýchleho znovuotvárania ekonomiky po pandémii koronavírusu, inflačných tlakov či ako dôsledok vyšších cien energií a ako následok vojny.

Za produkty, za ktoré sme doteraz platili vždy prijateľnú čiastku, dnes zaplatíme majland. Ceny vzrástli na pohonných hmotách, potravinách, každodenných službách, akými sú strihanie a kozmetické služby.

Niektoré potraviny však tak rapídne narástli na cene, že si často premyslíme, či danú vec potrebujeme, alebo sa zaobídeme bez nej, no pri základných životných potravinách si niečo také povedať nemôžeme. Chlieb, rožky či maslo budú stále produkty, bez ktorých sa každodenný všedný život stáva ťažším.

Mnohí si už ani nepamätáme, aké ceny mali jednotlivé produkty pred vojnou na Ukrajine či pred samotnou pandémiou koronavírusu, kedy medziročná inflácia dosahovala maximálne 1,5 %… alebo pamätáme? Otestuj sa v našom kvíze.

V septembri 2020 bola priemerná cena chleba 1,497€ za 1 kg, uhádneš koľko stojí chlieb dnes?

Chlieb z pekárne TASR/Pavel Neubauer
Správne! Nesprávne!

Cena chleba razantne stúpla, a to až o 32 % oproti roku 2020, teda vyšplhala sa na 1,97 € za jedno kilo. Samozrejme, cena sa líši aj od zloženia chleba, preto sa môžeme stretnúť aj s cenou nad 2,50 €. Slovensko malo v auguste štvrté najpredraženejšie ceny chleba v Európskej únii.

Potraviny všeobecne zdraželi, avšak niektoré natoľko, že si ich radšej nekúpiš. Cena obyčajného bieleho rožka bola v roku 2020 0,06 €. Vieš, koľko za taký rožok vysolíš dnes?

Rožky biele obyčajné TASR/Dano Veselský
Správne! Nesprávne!

Biely obyčajný rožok dnes stojí 0,12 € za kus. Počas minulého roka stúpla cena taktiež, a to na 0,071 €, v dôsledku pandémie. Tento rok ceny stúpajú rýchlejšie a prudšie práve pre infláciu, ktorá v auguste dosiahla medziročnú úroveň rovných 14 %.

Tradičné 125-gramové maslo dnes stojí 1,40 €. Uhádneš, v akej cene sa pohybovalo takéto maslo v roku 2020?

Maslo obyčajné Unsplash/Sorin Gheorghita
Správne! Nesprávne!

Cena masla bola pred dvomi rokmi o niečo nižšia. Počas roka 2021 nabrala na cene a stúpla na necelých 1,25 €, no inflácia mu pomohla vyšplhať sa až k cene 1,40 €.

Obyčajné zelené jablko bolo pred dvomi rokmi dostupné za 0,31 €, takže kilo jabĺk stálo 1,55 €. Koľko stojí kilo jabĺk dnes?

Na snímke sú zelené jablká Unsplash/Kotagauni Srinivas
Nie všetky potraviny museli len zdražieť.
Ukáž nápovedu
Správne! Nesprávne!

Nájdu sa však aj potraviny, ktoré na cene klesli. Medzi takéto produkty môžeme zaradiť aj obyčajné zelené jablko, ktorého bežná cena v obchodných reťazcoch je dnes 0,29 €. Pred dvomi rokmi to bolo 0,31 € a v septembri 2021 dokonca 0,24 €.

Instantná káva Jacobs bola pred pandémiou a energetickou krízou pomerne lacná, jej cena bola 3,04 € za 250 g. Ako je to s cenou kávy dnes?

Instantná káva, zrnká, šálka kávy Unsplash/Janko Ferlič
Správne! Nesprávne!

200 gramov kávy dnes stojí viac ako dvojnásobok z ceny z pred dvoch rokov. Kým predtým sme za instantnú kávu Jacobs zaplatili cez 3 eurá, dnes je to 7 eur a vyššie. Niektoré kávy sa pohybujú v cenách aj nad 10 €.

Olej hneď po káve či chlebe stúpol najviac. Za liter oleja zaplatíš približne 3,40 €. Pamätáš si koľko stál olej pred dvomi rokmi?

Palmový a slnečnicový olej TASR/Pavel Neubauer
Správne! Nesprávne!

Olej ešte v septembri v roku 2020 stál 1,75 €. Už v septembri o rok neskôr bola jeho cena vyššia, a to 2,02 €. Tento rok však olej dosiahol cenový rekord.

Obedové menu v centre Bratislavy stálo pred samotnou infláciou približne 5 či 6 €. Koľko stojí obedové menu dnes?

Kuchári v reštaurácii pripravujú obedové menu Unsplash/Fabrizio Magoni
Správne! Nesprávne!

Obedy, ale aj bežné jedlá á la carte vzrástli zhruba o pätinu. Tak, ako narástli ceny potravín, museli ísť hore aj ceny hotových jedál v reštauráciách. Preto zaplatíš v centre Bratislavy za jedno obedové menu približne 9 €.

Zemiaky, ktoré kupuješ v supermarketoch, majú taktiež rozdielnu cenu ako pred dvomi rokmi. Uhádneš, koľko zaplatíš za kilo zemiakov?

Jarmok v Spišskej Belej, pani si prezerá ceny zemiakov v stánku so zemiakmi TASR/Oliver Ondráš
Správne! Nesprávne!

Zemiaky, ktoré si svojpomocne nevypestuješ doma na záhrade, čo je jednoduchšie pre ľudí žijúcich na dedinách, si musíš kupovať v obchodných reťazcoch. Za kilo zemiakov sme ešte pred dvomi rokmi zaplatili 0,67 €, kým dnes zaplatíš za zemiaky napríklad z Tesca aj 1,09 €.

Pamätáš si, koľko si zaplatil za liter benzínu 95 a liter nafty pred dvomi rokmi?

Čerpacia stanica, tankovanie auta TASR/Milan Kapusta
Správne! Nesprávne!

Ceny vzrástli cez potraviny, elektrinu, až po benzín či naftu. Liter benzínu ešte v roku 2020 stál 1,14 € a liter nafty 1,01 €. Rok na to, v septembri 2021, bola cena za liter benzínu 1,42 € a cena nafty sa pohybovala od 1,28 €. Tento rok sú to takmer dve eurá. Za benzín je to 1,70 € a za naftu až 1,85 €, no ceny PHM boli tohto roku aj vyššie.

A čo cena obľúbenej Horalky? Zmenila sa cena od roku 2020, keď stála 0,39 €?

Horalka pri mori Facebook/Horalky
Správne! Nesprávne!

Ako všetko, tak aj Horalky od Sedity cenu navýšili. V roku 2020 stáli 0,39 €, s nástupom inflácie sa v roku 2021 zdvihli o 3 centy, teda na 0,42 € a tento rok dosiahli v supermarketoch nákupnú cenu 0,49 €.

Uhádneš za akú cenu si si kupoval potraviny, naftu či kávu pred inflačnou špirálou a počas nej?
Zdá sa, že vidíš rozdiel v nákupoch z roka 2020 a roka 2022

Peniaze, pokladnička prasa

Tvoja orientácia v cenách potravín nie je taká žalostná, avšak často zostávame zaseknutí v dobe, kedy medziročná inflácia dosahovala len 1,5 %.
Na niektorých produktoch zmeny v cene nepociťuješ

Peniaze na rukách človeka

Ceny potravín nie sú pre teba prioritou, sem-tam si však vysokú cenu za istý produkt určite všimneš. Ale všetkým by sa ľahšie žilo v dobe, kedy medziročná inflácia dosahovala len 1,5 %.
Výborne, či skôr naneštastie sa zdá, že máš skutočný prehľad

Peniaze v rukách ženy, šetrenie

Zdvíhanie cien produktov s tebou očividne zamávalo, máš prehľad, čo kupuješ a za akú cenu si danú vec kúpiš. Vieš aj to, že medziročná 14 % inflácia má vplyv na každodenný život Slováka.

Zdroje: Štatistický úrad SR, Facebook/Horalky, stats.statistic, Tesco/ceny, Kaufland/ceny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá