Zmizol jeden z najbohatších ľudí sveta Jack Ma, verejne kritizoval čínsky režim

  • Média po celom svete pátrajú. Kde zmizol zakladateľ Alibaby, Číňan Jack Ma?
  • Päťdesiatšesťročný podnikateľ sa od konca októbra neobjavil na verejnosti ani na sociálnych sieťach
  • Média špekulujú či za jeho zmiznutím nemôže byť čínsky režim, ktorého regulácie Ma kritizoval
Jack Ma
TASR/AP/Jorge Silva//Pool Photo via AP
  • Média po celom svete pátrajú. Kde zmizol zakladateľ Alibaby, Číňan Jack Ma?
  • Päťdesiatšesťročný podnikateľ sa od konca októbra neobjavil na verejnosti ani na sociálnych sieťach
  • Média špekulujú či za jeho zmiznutím nemôže byť čínsky režim, ktorého regulácie Ma kritizoval

Média po celom svete pátrajú po záhade. Kde zmizol zakladateľ Alibaby Číňan Jack Ma? Päťdesiatšesť ročný podnikateľ sa od konca októbra neobjavil na verejnosti ani na sociálnych sieťach. Média špekulujú, či za jeho zmiznutím nemôže byť čínsky režim.

Podľa CNN sa naposledy objavil iba týždeň predtým, ako čínsky regulačný orgán na poslednú chvíľu zablokoval očakávaný zoznam akciovej spoločnosti Alibaba (BABA), finančnej skupiny Ant Group, na burze cenných papierov.

Jack Ma si dovolil kritizovať čínsku komunistickú vládu. Pripravilo ho to o sumu vyššiu ako rozpočet Slovenska

Čínske regulačné úrady tvrdili, že vytlačila konkurentov z trhu a poškodila práva spotrebiteľov. Čínske úrady majú spoločnosť vyšetrovať v súvislosti s monopolným správaním. Wall Street Journal tvrdí, že skutočným cieľom Pekingu je získať väčší podiel v podnikateľových spoločnostiach a znížiť tak vplyv Ma.

Nezúčastnil sa ani súťaže, kde mal byť porotcom 

Podnikateľ sa nemal zúčastniť ani finálnej epizódy súťaže „Podnikateľskí hrdinovia z Afriky“, kde mal byť porotcom. CNN sa podarilo získať vyjadrenie spoločnosti, kde sa uvádza, že Ma „musel zmeškať finále kvôli konfliktu jeho pracovného rozvrhu“ .Ďalšie informácie o mieste jeho pobytu odmietla prezradiť.

Čínsky podnikateľ v súčasnosti nezastáva pozíciu výkonného riaditeľa ani predstavenstva v žiadnej zo spoločností, ktoré spoluzakladal. V roku 2019 odstúpil z pozície výkonného predsedu spoločnosti Alibaba, no stále je najväčším individuálnym akcionárom Alibaba s takmer 5 % v hodnote asi 25 miliárd dolárov. Spoločnosť Ant Group minulý rok v regulačných správach uviedla, že Ma má nad spoločnosťou „konečnú kontrolu“.

Po odchode s aktívneho podnikania sa bývalý učiteľ angličtiny Ma venoval filantropii a prednáškam. Prednášal napríklad na Svetovom ekonomickom fóre.

Kritizoval čínske regulácie 

Na konferencii v Šanghaji koncom októbra Ma verejne kritizoval čínske regulačné orgány za potlačenie inovácií a umelé potláčanie rizík. „Potrebujeme vybudovať zdravý finančný systém, nie systematické finančné riziká,“ uviedol podľa CNN. „Inovovať bez rizík znamená zabíjať inovácie. Na svete nie je žiadna inovácia bez rizík.“

O niekoľko dní po kritike prišli obvinenia od čínskych regulačných úradov. Súčasné vedenie Ant zostalo verné Pekingu a spoločnosť  minulý týždeň uviedla, že oceňuje „usmernenie a pomoc“ regulačných orgánov. Alibaba sa koncom decembra zaviazala „aktívne spolupracovať“ s protimonopolnými vyšetrovateľmi.

jack ma
zdroj: Jubroon.com

„Vláda pripomína spoločnostiam, že na konci dňa budeme tí, ktorí budú robiť predpisy, my budeme tí, ktorí vydávajú licencie,“ povedal Mark Natkin, zakladateľ pekinskej spoločnosti pre výskum IT Marbridge Consulting pre Time. „A ak zabudnete, možno zistíte, že celá oblasť vášho podnikania nemá licenciu alebo sa zastaví vaše IPO, alebo čokoľvek, čo musíme urobiť, len aby ste sa uistili, že viete, kto je rodič a kto je dieťa.“

Zdroje: CNN, Wall Street Journal, Time

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech