Značka dvoch bratov prežila Hitlerovu éru, bankrot a intrigy. Toto je príbeh firmy Adidas a jej cesty medzi najlepších

  • Adidas je v súčasnosti jednou z najznámejších športových značiek
  • Hádky a intrigy doviedli dvoch bratov k založeniu spoločností, ktoré zmenili celé športové odvetvie
  • Ako sa za viac ako 70 rokov vyvinula jedna z najúspešnejších športových spoločností na svete?
adidas
Adolf Dassler, Facebook/France 5, Piqsels
  • Adidas je v súčasnosti jednou z najznámejších športových značiek
  • Hádky a intrigy doviedli dvoch bratov k založeniu spoločností, ktoré zmenili celé športové odvetvie
  • Ako sa za viac ako 70 rokov vyvinula jedna z najúspešnejších športových spoločností na svete?

Zázemie spoločnosti Adidas má za sebou dlhoročnú históriu. Ide o jednu z najstarších značiek v celosvetovom odvetví športových potrieb. Rivalita dvoch bratov Adolfa Dasslera a Rudolfa Dasslera viedla k založeniu jednej z najznámejších športových značiek vo svete. Spoločnosť Adidas zažila počas svojho pôsobenia mnoho vrcholov aj pádov.

Z pekára sa stal obuvník

Adolf „Adi“ Dassler sa narodil dňa 3. novembra 1900 v nemeckom mestečku Herzogenaurachu, ako uvádza portál Gameplan. Vyrastal v chudobnej rodine, ktorá predávala papuče, aby sa aspoň nejako uživila. Jeho otec Christoph Dassler bol obuvníkom a jeho matka Algidras prevádzkovala miestnu práčovňu.

zdroj: Facebook/France 5

Adi absolvoval ako mladý chlapec školu, kde sa učil za pekára, no už vtedy vedel, že to nie je to, čo ho napĺňa. V čase, keď doštudoval, v Nemecku prebiehala prvá svetová vojna a povolali ho do služby. Po návrate do rodného mestečka sa vydal po stopách svojho otca a začal sa učiť obuvníckemu remeslu.

Keď skončila prvá svetová vojna, hospodárstvo a ekonomika na tom boli zle. Kvôli veľkej chudobe si Adi nemohol dovoliť vlastnú pracovnú obuvnícku dielňu, po ktorej túžil, a tak si otvoril iba menší podnik v zadnej časti jeho rodinného domu.

Továreň bratov Dasslerovcov

Adolf Dassler bol obzvlášť inovatívnym človekom. Keďže v tom čase, keď si otvoril svoju prvú dielňu, bola dodávka elektriny veľmi nespoľahlivá, svoje stroje zo začiatku poháňal úplne sám pripojením k stacionárnemu bicyklu, ako uvádza portál Youth Motivator.

Svoj talent a vášeň dokazoval Adi postupom času aj naďalej. Často chodil po meste a zbieral tam trosky vojenského vybavenia v nádeji, že nájde také materiály, ktoré bude môcť využiť na výrobu svojej obuvi. Všetky veci, ktoré objavil, prerobil a vdýchol im nový život. Išlo napríklad o rôzne vojenské uniformy, prilby, padáky, automobilové pneumatiky a podobne.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Gameplan, Youth Motivator, ISPO, ThoughtCo, Britannica, Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie