Značka obľúbených energeťákov môže z detí spraviť „závislákov“. Odborníci varujú pred jej zložením

  • Novinka medzi energetickými nápojmi môže byť mimoriadne nebezpečná
  • Dieťaťu hrozí správanie ako pri závislosti
Žena v slnečných okuliaroch sedí na múriku a pije limonádu. Plechovky.
Ilustračné foto, Freepik/@freepik
  • Novinka medzi energetickými nápojmi môže byť mimoriadne nebezpečná
  • Dieťaťu hrozí správanie ako pri závislosti

Na slovenskom trhu sa objavila novinka medzi energetickými nápojmi, ktorá je populárna predovšetkým u detí. Môže byť však mimoriadne nebezpečná. Ide o nápoj Prime, ktorý uviedli na trh svetoznámi youtuberi.

Ako informuje portál tvnoviny.sk, podľa adiktológa hrozí dieťaťu pri rutinnej konzumácii kofeínu správanie ako pri závislosti. 

Obľúbená značka od influencerov a youtuberov

Na začiatku roku 2022 spustili youtuberi a influenceri Logan Paul a KSI predaj svojho nápoja Prime, čo vyvolalo veľký záujem. S desiatkami miliónov sledovateľov, predovšetkým medzi deťmi a mladými ľuďmi, na sociálnych sieťach, nebolo prekvapením, že zásoby nápoja sa rýchlo vypredávali.

V priebehu tohto roka sa nápoje Prime dostali aj na český a slovenský trh. Možné je ich zakúpiť aj online, ale aj v niektorých fyzických obchodoch. Je zaujímavé, že ich cena je v porovnaní s konkurenčnými produktmi na našom trhu niekoľkonásobne vyššia.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa PRIME (@drinkprime)

Je všeobecne známe, že energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu sú obľúbené aj medzi malými deťmi. Kvôli svojmu zloženiu sú ale tieto druhy nápojov pre mladistvých nevhodné. Výnimkou nie je ani práve spomínaný Prime. 

Zarážajúce zloženie

Populárny nápoj môže byť v porovnaní s inými energetickými nápojmi ešte škodlivejší. Napriek tomu, že sa na obale nachádza varovanie, ktoré hovorí, že produkt je určený pre osoby nad 18 rokov, deti si ho aj napriek tomu často kupujú.

Portál iDnes.cz upozornil na nevhodné zloženie nápoja Prime. Mnoho základných škôl v Českej republike na Facebooku vyzýva rodičov, aby si uvedomili, že tento nápoj nie je pre deti vhodný. V Česku sa stalo bežným, že Prime pijú dokonca aj prváci na základných školách.

Pri preskúmaní zloženia Prime Energy nápoja vynikajú dve veci. Jedna 3,5-decilitrová plechovka obsahuje 200 miligramov kofeínu, čo je množstvo porovnateľné so štyrmi šálkami espressa alebo šiestimi plechovkami Coca-Coly.

V Prime Hydration, variant predávaný v pollitrových fľašiach, je obsiahnutých až 700 miligramov draslíka.

Jedna plechovka môže narobiť poriadne problémy

U dospelých je odporúčaná denná dávka kofeínu maximálne 400 miligramov. Preto, ak dospelá osoba vypije počas dňa jeden alebo dva Prime Energy nápoje, nemala by byť vystavená žiadnemu riziku.

Pri tínedžeroch je ale odporúčaná maximálna denná dávka kofeínu stanovená na 100 miligramov. Toto množstvo je jednou plechovkou Prime Energy presiahnuté dvojnásobne.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa PRIME (@drinkprime)

Podľa pediatričky Kristíny Visolajskej môže takéto vysoké množstvo kofeínu nepriaznivo ovplyvniť zdravie a narušiť normálne fungovanie mladého človeka.

„Mladí chcú využiť psychostimulačné účinky kofeínu, avšak na druhej strane kofeín spôsobuje nespavosť a následne poruchy koncentrácie a nižší intelektuálny výkon,“ uviedla pre tvnoviny.sk.

„Závislácke“ správanie

Adiktológ Rastislav Žemlička upozorňuje, že kofeín môže predstavovať pre mladých okrem krátkodobých účinkov aj ďalšie nebezpečenstvá.

„Dieťa si vie vybudovať rizikové, ako keby ,závislácke‘ správanie, ktoré ho môže poškodzovať na zdraví,“ uviedol pre tvnoviny.sk.

„Ak si dieťa alebo dospievajúci na toto správanie navykne, časom sa môže stupňovať,“ varuje Žemlička. 

Kofeín sa nachádza v rôznych produktoch, ale mladistvým najviac imponujú energetické nápoje s ich farebnými a atraktívnymi obalmi. Prime je obzvlášť obľúbený, pretože ho vytvorili dvaja svetoznámi influenceri, ktorých mnohé deti považujú za svoje vzory.

„Elixír života“

Ako sme ťa už informovali, o energetických nápojoch sa bežne hovorí ako o „životabudičoch“. Je to vďaka ich vysokému obsahu kofeínu – látky, ktorá má na ľudské telo povzbudzujúce účinky. Nový výskum však ukazuje, že obľúbené nápoje by mohli byť životodarné aj v inom slova zmysle.

Ako informuje denník The Guardian, špeciálne užitočnou by mohla byť ďalšia látka, ktorú väčšina energetických nápojov obsahuje. Je ňou taurín.

Vo vedeckejších termínoch ide o aminokyselinu, ktorá v ľudskom tele podporuje fungovanie imunitného systému a nervovej sústavy, píše Healthline. Ľudské telo si ho bežne vytvára samo.

Rovnako si ho vytvárajú aj iné organizmy, napríklad také myši. Práve tie využil medzinárodný tím vedcov pri výskume taurínu a jeho zdravotných benefitov a zistil, že látka môže byť akýmsi „elixírom života“. Štúdia opisujúca ich zistenia bola uverejnená v odbornom magazíne Science.

U myší totiž taurín zdanlivo dokázal spomaliť proces starnutia a pomohol im dožiť sa omnoho vyššieho veku. Množstvo taurínu s vekom klesá a zvrátenie tohto poklesu spôsobuje, že zvieratá žijú dlhšie a zdravšie,“ opísal zistenia vedcov Dr. Vijay Yadav, ktorý viedol výskum na Kolumbijskej univerzite v New Yorku.

Zdroje: tvnoviny.sk, iDnes.cz, Archív SIU, The Guardian, Healthline, Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá