Známa značka zavádza službu požičiavania oblečenia, týždenne zaň zaplatíš len niekoľko eur

  • Odevný priemysel je pod zvýšeným dohľadom, pretože je zodpovedný až za 10% emisií
  • H&M chce do roku 2040 dosiahnuť bod, kedy budú jej emisie skleníkových plynov negatívne
H&M
H&M: Robert Lindholm/unsplash.com
  • Odevný priemysel je pod zvýšeným dohľadom, pretože je zodpovedný až za 10% emisií
  • H&M chce do roku 2040 dosiahnuť bod, kedy budú jej emisie skleníkových plynov negatívne

Predajca odevov Hennes & Mauritz (H&M) sa rozhodol otestovať službu požičiavania oblečenia. Odevný priemysel čelí totiž stále väčšej kritike kvôli plytvaniu a znečisteniu. Záujemcovia si tak môžu v zrekonštruovanom obchode v centre Štokholmu najnovšie požičať oblečenie za 350 švédskych korún (cca 33 eur) týždenne, upozornila agentúra Bloomberg.

Spoločnosť tak nasleduje konkurenčné firmy Banana Republic a Urban Outfitters, ktoré podobné služby začali poskytovať v tomto roku, a snaží sa napojiť na trh, ktorého hodnota vlani dosahuje miliardu eur.

Po skúšobnej prevádzke možné rozšírenie

Takéto internetové obchody, ako je Vinted a Hurr Collective, expandujú v Európe s ponuka predaja alebo prenájmu použitého oblečenia.

Ponuka H&M je obmedzená na kolekciu 50 kusov odevov a využívať ju môžu členovia vernostného programu firmy. H&M vyhodnotí program po troch mesiacoch prevádzky a posúdi, či ho bude ďalej rozširovať. Obchod, v ktorom je k dispozícii požičovňa, ponúkne taktiež aj opravu odevov, kaviareň a kozmetický salón.

zdroj: unsplash.com

Odevný priemysel vyprodukuje 10% všetkých emisií

Šéf firemného rozvoja H&M Daniel Claesson verí, že o požičiavanie bude záujem. Analytik Credit Suisse Simon Irwin ale o pláne pochybuje a neverí, že to bude fungovať ako podnikateľský model.

Odevný priemysel je pod zvýšeným dohľadom, pretože podľa OSN je zodpovedný až za desať percent emisií skleníkových plynov a spotrebuje viac energie ako letecká a lodná doprava dohromady. H&M chce do roku 2040 dosiahnuť bod, kedy budú jej emisie skleníkových plynov negatívne.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech