Známi developeri majú výhrady voči výberu lokality pre Národné kultúrne a kongresové centrum

  • Obe spoločnosti považujú postup OZ pri výbere lokality a partnera pre výstavbu NKKC v Bratislave za netransparentný
  • Predstavitelia OZ NKKC údajne odmietali verejnú diskusiu s uchádzačmi a odborníkmi
Istropolis
TASR/Dano Veselský
  • Obe spoločnosti považujú postup OZ pri výbere lokality a partnera pre výstavbu NKKC v Bratislave za netransparentný
  • Predstavitelia OZ NKKC údajne odmietali verejnú diskusiu s uchádzačmi a odborníkmi

Spoločnosti J&T Real Estate (JTRE) a Incheba majú výhrady voči výberu lokality pre Národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC) v Bratislave. To by malo vzniknúť na mieste bývalého Domu odborov Istropolis na Trnavskom Mýte. Vyplýva to zo zverejneného hodnotenia štúdie uskutočniteľnosti projektu, ktorú dalo vypracovať Občianske združenie (OZ) NKKC.

Vo finále rozhodovali o najvhodnejšom kandidátovi pre vznik NKKC medzi tromi uchádzačmi. Prvým bol Nový Istopolis od spoločnosti Immocap, druhým projekt v areáli výstaviska Incheba, tretím bol projekt v Novom Lide od spoločnosti JTRE. Výhodnosť lokality na Trnavskom Mýte potvrdil aj Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR.

Incheba a JTRE považujú postup OZ pri výbere lokality a partnera pre výstavbu NKKC v Bratislave za netransparentný, nedôveryhodný a šitý na mieru pre jedného z uchádzačov.

Nedostatočná komunikácia

„Obe spoločnosti počas celého procesu vedeného pracovnou skupinou OZ NKKC vyjadrovali viaceré výhrady a upozorňovali na nedostatočnú komunikáciu a verejnú kontrolu prípravy štúdie uskutočniteľnosti pre projekt, ktorý sa uchádza o štátnu pomoc vo výške 60 miliónov eur. ÚHP v hodnotení štúdie uskutočniteľnosti potvrdil viaceré výhrady Incheby a JTRE,“ uvádzajú v stanovisku obe spoločnosti.

Štúdia uskutočniteľnosti pre projekt NKKC by mala podľa nich odpovedať najmä na otázku, či Bratislava a Slovensko potrebuje takéto zariadenia a aké parametre by malo spĺňať, aby dokázalo štátom investované prostriedky priniesť naspäť do štátneho rozpočtu.

zdroj: TASR/Dano Veselský

„Nemalo by teda ísť o výber konkrétnej lokality a partnera na vybudovanie centra s vopred určenými parametrami, ktoré vychádzajú z doteraz nezverejnenej analýzy spoločnosti EY,“ upozornili JTRE a Incheba.

Štúdia uskutočniteľnosti, ktorú predložilo OZ NKKC, podľa nich nielenže posudzuje iba jeden z viacerých možných variantov kapacity a štandardu vybavenia centra, ale dokonca iba jeden konkrétny projekt (Nový Istropolis) od jedného z troch uchádzačov, ktorí predložili ponuky.

ÚHP v hodnotení štúdie uskutočniteľnosti od OZ NKKC vyslovene konštatuje, že na jej základe nie je možné posúdiť, či je projekt (Nový Istropolis) najlepšia hodnota za peniaze.

„Stotožňujeme sa aj s konštatovaním ÚHP, že štandardne by vzhľadom na prierezový charakter NKKC mal štúdiu pripraviť štát, na základe rozdelenia kompetencií optimálne Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby SR, ktoré cez organizáciu Slovakia Travel zastrešuje aj kongresovú turistiku,“ konštatujú obaja kandidáti a zároveň dodávajú, že celému procesu prípravy projektu NKKC od začiatku chýba verejná kontrola.

Bude verejná diskusia?

Predstavitelia OZ NKKC údajne odmietali verejnú diskusiu s uchádzačmi a odborníkmi a komunikácia s Inchebou a JTRE nebola zo strany OZ korektná.

„Svedčí o tom aj samotný fakt, že o výsledkoch štúdie uskutočniteľnosti sme sa dozvedeli z médií a nie priamo od OZ NKKC. Samotné načasovanie zverejnenia 300-stranovej štúdie krátko pred Vianocami, počas vrcholiacej pandémie a v neskorých večerných hodinách nám nedovolilo adekvátne zareagovať,“ konštatujú obe spoločnosti.

zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Zároveň vyzývajú OZ NKKC na súhlas so zverejnením vzájomnej komunikácie, ktorá by potvrdila ich výhrady voči zavádzajúcim a nekorektným tvrdeniam predstaviteľov pracovnej skupiny, ktorými obhajuje nezaradenie ich projektov do štúdie uskutočniteľnosti.

„Sme pripravení poskytnúť naše know-how a skúsenosti vo verejnej diskusii o projekte NKKC v Bratislave,“ uzatvárajú.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá