Známy imunológ odporúča rúška aj po vakcinácii: Stále môžete nakaziť ostatných, 6 000 sa nakazilo aj po očkovaní

  • Známy imunológ Anthony Fauci naďalej odporúča nosenie rúška aj po úplnej vakcinácii
  • Zaočkovaní ľudia môžu byť stále infikovaní vírusom COVID-19 a prenášať vírus na ďalších ľudí „neúmyselne“
  • CDC zaznamenalo 6 000 prípadov nákazy koronavírusom u ľudí, ktorí boli plne zaočkovaní
  • Riaditeľka Rochelle Walensky toto považuje za povzbudivé číslo. Plne zaočkovaných bolo 85 miliónov Američanov
rúška
TASR/AP, Burhan Ozbilici
  • Známy imunológ Anthony Fauci naďalej odporúča nosenie rúška aj po úplnej vakcinácii
  • Zaočkovaní ľudia môžu byť stále infikovaní vírusom COVID-19 a prenášať vírus na ďalších ľudí „neúmyselne“
  • CDC zaznamenalo 6 000 prípadov nákazy koronavírusom u ľudí, ktorí boli plne zaočkovaní
  • Riaditeľka Rochelle Walensky toto považuje za povzbudivé číslo. Plne zaočkovaných bolo 85 miliónov Američanov

Známy imunológ a riaditeľ amerického Národného ústavu pre alergie a infekčné choroby (NIAID) Anthony Fauci, naďalej odporúča nosenie rúška aj po úplnej vakcinácii. Uviedol to v relácii NBC Meet The Press s moderátorom Chuckom Toddom. Fauci, ktorý je zároveň hlavným poradcom Bieleho domu pre koronavírus uviedol, že zaočkovaní ľudia môžu byť stále infikovaní vírusom COVID-19 a prenášať vírus na ďalších ľudí „neúmyselne“.

Nové odporúčanie pre zaočkovaných ľudí: Na cestovanie si počkajú, stretávanie vnútri bez rúšok je v poriadku

Očkovanie dramaticky znižuje riziko prenosu 

Podľa Fauciho by sa mali rúška nosiť v spoločnosti, dokiaľ neklesne počet potvrdených prípadov koronavírusu a takisto aj dokiaľ vírus nebude taký rozšírený v populácii. V Spojených štátoch momentálne znovu stúpa počet nakazených ľudí.

Fauci uviedol, že očkovanie „dramaticky“ znižuje riziko prenosu infekcie, ale kompletne neodstraňuje túto možnosť. Dodal, že u očkovaných ľudí sa môžu vyskytnúť príznaky bez príznakov. „Keď sa necháte zaočkovať, jednoznačne dramaticky znižujete svoje riziko infikovania. To je jedna z vecí, kde sa musíme ubezpečiť, aby ju všetci pochopili. Dramaticky to znižujete,“ vysvetlil Fauci.

„Čo sa môže stať je, že by ste sa mohli nakaziť a nemali absolútne žiadne príznaky, nevedeli by ste, že ste infikovaní, a potom by ste sa nechtiac dostali do situácie s ohrozenými ľuďmi. A ak nemáte rúško, môžete ich nechtiac nakaziť,“ uviedol a jedným dychom dodal, že existuje len „malé riziko“, že k takejto situácii dôjde. 

Rizikové sú podľa Fauciho aj varianty koronavírusu, ktoré cirkulujú v spoločnosti a stávajú sa dominantnými. 

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vo svojom odporúčaní tiež uvádza, aby ľudia nosili rúška aspoň na verejnosti. Ak sa stretávajú výlučne s ostatnými, ktorí dostali vakcínu, je pre nich bezpečné sa stretávať aj bez rúška.

Vakcíny fungujú, odkazuje Walensky

Riaditeľka CDC Rochelle Walensky uviedla, že v Spojených štátoch mali hlásených zhruba 6 000 infekcií COVID-19 u plne zaočkovaných ľudí.

Aktuálne štatistiky CDC ukazujú, že minimálne jednu dávku vakcíny dostalo viac ako 132 miliónov Američanov a viac ako 85 miliónov bolo úplne zaočkovaných.

Podľa Walensky sa dá očakávať niekoľko prípadov nákazy aj po očkovaní, ktoré sa označujú ako „prelomové“ prípady.

zdroj: TASR/AP, Susan Walsh. Na sníme riaditeľka CDC Rochelle Walensky

Riaditeľka uviedla, že číslo môže byť podhodnotené, pretože niektorí ľudia kvôli chýbajúcim príznakom ani nemusia vedieť, že koronavírus majú. „Aj keď je toto číslo zo 43 štátov a území a je pravdepodobne podhodnotené, stále ide o skutočne dôležitý bod, ktorý ukazuje, že tieto vakcíny fungujú. Z takmer 6 000 prípadov nemalo približne 30 percent vôbec žiadne príznaky,“ cituje CNBC Walensky.

„Toto je skutočne povzbudivá povzbudzujúca správa. Ukazuje to, o čom sme už hovorili o týchto vakcínach. Pomáhajú tiež zabrániť tomu, aby ste vážne ochoreli,“ uviedla Walensky.

Z približne 6 000 prelomových infekcií bolo podľa údajov CDC hospitalizovaných 396 ľudí, čo činní 7 % a 74 z nich aj zomrelo, čo predstavuje 1 %.

Zdroje: NBC Meet The Press, CNBC, CDC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech