Známy liek spustil „epidémiu“, Osbournova žena preň enormne schudla a varuje: „Dávajte pozor, čo si želáte“

  • Sharon Osbourne prišla s nečakaným priznaním
  • Liek Ozempic užívala takmer rok, schudla neuveriteľných 19 kilogramov
  • Došlo však k problému
Na snímke žena merajúca si obvod pásu.
Ilustračné foto, Archív Canva
  • Sharon Osbourne prišla s nečakaným priznaním
  • Liek Ozempic užívala takmer rok, schudla neuveriteľných 19 kilogramov
  • Došlo však k problému

Sharon Osbourne, anglická moderátorka a porotkyňa televíznych šou, prehovorila o svojich skúsenostiach s liekom Ozempic. V rozhovore pre Daily Mail prezradila, že liek na cukrovku (ktorý tiež môže docieliť chudnutie) začala užívať minulý rok v decembri. Už s ním však aj skončila. Povedala, že za menej ako rok schudla neuveriteľných 19 kilogramov.

Ako však sama potvrdzuje, nie je to žiadna výhra. „Som príliš vychudnutá a nedokážem pribrať na váhe. Pritom ja chcem, pretože mám pocit, že som príliš chudá. Mám menej ako 100 lbs (45 kilogramov, pozn. red.) a chcem mať viac. Dávajte si pozor na to, čo si želáte,“ hovorí 71-ročná Osbourne.

Osbourne zároveň svojich podporovateľov, fanúšikov a najmä tínedžerov varuje pred touto, ako sama uviedla, „diétnou drogou“. „Môžete schudnúť toľko, koľko chcete, a ľahko sa na tom stanete závislí, čo je veľmi nebezpečné,“ pokračovala. „Nemohla som prestať chudnúť, aktuálne som schudla 42 lbs (19 kg) a už si nemôžem dovoliť schudnúť viac,“ dopĺňa.

Manželka princa temnoty Ozzyho Osbourna povedala, že vie, že ľudia komentujú jej vzhľad, a je jej vlastne jedno, čo si myslia. „Je mi jedno, čo ľudia hovoria o tom, ako vyzerám,“ povedala. „Viem, že vyzerám chudo a viem o všetkom, čo k tomu patrí. Napriek tomu som to urobila.“

Čo je Ozempic?

Ozempic je liek proti cukrovke, ktorý sa používa spolu s diétou a pohybovou aktivitou na liečbu dospelých, ktorých cukrovka 2. typu nie je uspokojivo kontrolovaná. Liek Ozempic možno používať v monoterapii u pacientov, ktorí nemôžu užívať metformín (iný liek proti cukrovke). Môže sa používať aj ako prídavný liek k iným liekom proti cukrovke.

Liek Ozempic obsahuje účinnú látku semaglutid. Je schválený FDA.

V minulom roku liek zaznamenal prudký rozmach popularity, pričom ľudia – vrátane celebrít – sa ho snažili získať a požívať na iné účely.

Do „Ozempic ošiaľu“ spadli aj známe mená ako Elon Musk, Charles Barkley či Amy Schumer. Mnohí sa však medializovaným informáciám o tom, že by potenciálne tento liek užívali, vyhýbajú.

Môžu ovplyvniť svetovú ekonomiku

Spoločnosť Walmart si všimla, že ľudia, ktorí užívajú lieky proti cukrovke (Ozempic a Wegovy), potláčajúce chuť do jedla, ovplyvňujú aj dopyt po potravinách, píše Trend.

„Jednoznačne evidujeme malú zmenu v porovnaní s celkovou populáciou, vidíme malý pokles v celkových nákupoch,“ povedal pre Bloomberg výkonný riaditeľ Walmartu John Furner.

Niekoľkí generálni riaditelia veľkých korporátov tvrdia, že lieky na chudnutie by mohli výrazne ovplyvniť ekonomiku a podnikanie. 

Životu nebezpečné falzifikáty

V rakúskej nemocnici hospitalizovali niekoľkých ľudí, ktorí zrejme užili falzifikát lieku na cukrovku Ozempic, informovala agentúra Reuters koncom októbra.

Spolkový úrad pre bezpečnosť v zdravotníctve (BASG) spresnil, že u pacientov sa vyskytla hypoglykémia a záchvaty, čo naznačuje, že užitý liek obsahoval inzulín namiesto semaglutidu – účinnej látky Ozempicu.

Donedávna bol známy iba jeden prípad hospitalizácie 31-ročnej ženy z rakúskeho Salzburgu, ktorá užila falzifikát Ozempicu. Žena podľa jej právnikov získala tento liek od plastického chirurga ako prostriedok na chudnutie.

BASG uviedol, že kvalita napodobnenín lieku Ozempic sa nekontroluje a vzhľadom na možné nečistoty a neznáme zložky môžu byť tieto falzifikáty aj životu nebezpečné.

Európska lieková agentúra (EMA) so sídlom v Amsterdame nedávno informovala, že vo viacerých krajinách EÚ a v Británii sa na trhu objavili falošné perá s roztokom Ozempicu. Injekčné prípravky s označením v nemčine pochádzali od veľkoobchodníkov v Rakúsku a Nemecku.

Ozempic je liek vydávaný len na lekársky predpis a bol schválený iba na liečbu cukrovky. Stále viac sa používa aj ako „liek“ na chudnutie, čo malo za následok obmedzenie jeho dostupnosti pre diabetických pacientov. Túto situáciu následne zneužili organizované skupiny, ktoré dodali na trh falzifikáty Ozempicu.

Zdroje: TREND, Daily Mail, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá