Známy slovenský reťazec chce vstúpiť do veľkej rodinnej firmy: Zlúčenie už preveruje úrad

  • Spoločnosť má približne 200 zamestnancov a sídli na Zlatých pieskoch
  • Prvým veľkým kontraktom bola dohoda s rakúskym výrobcom nealkoholických nápojov
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Archív Canva
  • Spoločnosť má približne 200 zamestnancov a sídli na Zlatých pieskoch
  • Prvým veľkým kontraktom bola dohoda s rakúskym výrobcom nealkoholických nápojov

Web Protimonopolného úradu SR zverejnil, že začal posudzovať koncentráciu spoločností Terno a KON-RAD, informoval slovenský Forbes. Podľa informácií by spoločnosť Terno real estate mala získať nepriamu kontrolu nad spoločnosťou KON-RAD.

„Protimonopolný úrad Slovenskej republiky, odbor koncentrácií, (ďalej len ,úrad‘) dňa 26. 07. 2023 začal správne konanie vo veci koncentrácie, ktorá podľa oznámenia koncentrácie spočíva v získaní nepriamej výlučnej kontroly spoločnosti TERNO real estate s.r.o. nad spoločnosťou KON-RAD spol. s.r.o.,“ uvádza sa na webe úradu.

„Tretie strany, teda fyzické a právnické osoby môžu predložiť úradu svoje pripomienky, námietky a informácie k oznámeným koncentráciám. Žiadame tretie strany, aby svoje pripomienky predkladali úradu čo najskôr po zverejnení oznámenia, aby sa úrad, vzhľadom na dodržiavanie zákonných lehôt, mohol týmito pripomienkami zaoberať v prvej fáze posudzovania oznámenej koncentrácie,“ píše sa ďalej. 

Ako informuje Forbes, za spoločnosťou KON-RAD je Pavol Konštiak, ktorý tento veľkoobchod rozbehol už v roku 1990, spolu so svojou dnes už nebohou manželkou. Prvým veľkým kontraktom bola exkluzívna dohoda s rakúskym výrobcom nealkoholických nápojov Radlberger. Momentálne ponúka odberateľom približne 7-tisíc tovarových položiek nepotravinárskeho a potravinárskeho charakteru.

Spoločnosť má približne 200 zamestnancov a sídli na Zlatých pieskoch. Rodinná firma sa umiestňuje aj vo Forbes rebríčku v kategórii najväčšie rodinné firmy. Tento rok sa umiestnili na 34. mieste.

Na to, že Terno chce rozšíriť svoje portfólio aj o KON-RAD, upriamil pozornosť aj portál Hospodárske noviny. Tie uvádzajú, že v aktuálnej výročnej správe spoločnosti sa píše, že „raketový nárast cien, ktorý pretrváva aj počas roka 2022, výrazne pociťujeme aj v našej spoločnosti“.  

Vláda so zdražovaním Slovákom nepomáha

Vláda vedome neprijíma opatrenia na boj s infláciou a zdražovaním a zvyšuje si tým príjmy štátneho rozpočtu na úkor slovenských domácností.

Opatrenia na stabilizáciu a boj so zdražovaním a infláciou v rámci základných cien potravín, bývania, liekov, energií a telekomunikačných služieb pre žiadnu zo skupín Slovákov ohrozených chudobou zatiaľ vláda neprijala. V pondelok to uviedol riaditeľ Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív (IVRA) Martin Halás.

„Akékoľvek zásadné opatrenie, ktoré by znížilo ceny základných komodít pre domácnosti, by významne pomohlo slovenským domácnostiam. Na druhej strane, by znížilo príjmy štátneho rozpočtu, a to najmä príjmy plynúce z dane z pridanej hodnoty. Túto daň platia ľudia pri každom svojom nákupe, pri úhrade každej faktúry a čím sú ceny tovarov a služieb vyššie, tým viac platia ľudia štátu,“ vyjadril sa Halás s tým, že zdražovanie najviac postihlo rodiny s malými deťmi, jednorodičovské domácnosti, seniorov či zdravotne ťažko postihnutých.

Halás upozornil aj na to, že viac ako 70 % slovenských domácností má v súčasnosti problém zaplatiť neočakávaný výdavok. „Podľa údajov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť boli v roku 2022 príjmy do štátneho rozpočtu priamo spojené s vysokým rastom cien vo výške 1,4 % hrubého domáceho produktu (HDP). Zvýšenie daňových a odvodových príjmov bolo o 1,5 miliardy eur vyššie práve z dôvodu vyššieho než predpokladaného rastu nominálnych makroekonomických ukazovateľov zvyšujúcich výnos daní,“ uviedol Halás.

V rámci minulého roka 2022 vláda na kompenzáciu vysokého rastu cien, ako aj opatrení na riešenie pandémie nad rámec rozpočtovanej rezervy vynaložila zo štátneho rozpočtu 129 miliónov eur. „Vláda SR a štátny rozpočet SR takto zarobili na slovenských domácnostiach minulý rok 2022 až 1,4 miliardy eur,“ uzavrel Halás.

Zdroje: Forbes, Antimon, Forbes, Hospodárske noviny, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá