Zobuďte sa konečne! Vyzýva odborník vládu. Na Slovensku zomierajú stovky čoraz mladších pacientov, no my riešime interrupcie

  • Našim nemocniciam hrozí kolaps a v boj s koronavírusom prehrávame
  • Slovensko však v tejto situácii urgentne rieši radšej interrupcie, ktoré po novom nebudú ženám nad 40 rokov hradené z verejného zdravotného poistenia
krajci, koronavirus
TASR/Radovan Stoklasa/ AP
  • Našim nemocniciam hrozí kolaps a v boj s koronavírusom prehrávame
  • Slovensko však v tejto situácii urgentne rieši radšej interrupcie, ktoré po novom nebudú ženám nad 40 rokov hradené z verejného zdravotného poistenia

Na Slovensku počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 stúpol za posledný víkend o 140. V počte úmrtí za posledných sedem dní v prepočte na počet obyvateľov sme sa tak stali absolútne najhoršími na svete.

Primár interného oddelenia nemocnice v Považskej Bystrici, a zároveň ocenený TOP lekár v odbore interná medicína, MUDr. Milan Kulkovský, upozorňuje, že počet pacientov vyžadujúcich hospitalizáciu rastie naozaj rekordne.

Kičura sa chcel nabaliť na pandémii, mal osobne zmanipulovať tender na respirátory. Hrozí mu 15 rokov

„Kvôli uvoľňovaniu lôžok sú lekári nútení prepúšťať pacientov predčasne. Selekcia pacientov na ventiláciu funguje už dlho. Keby sme nepoužívali nosnú high flow ventiláciu, obetí by bolo oveľa viac, keďže už dávno by boli kapacity umelých pľúcnych ventilácii naplnené,“ približuje aktuálnu situáciu v nemocniciach Kulkovský.

Upozorňuje tiež, že v slovenských nemocniciach zomierajú stovky čoraz mladších pacientov. Zdravotníci sú podľa jeho slov bezmocní.

„Zdravotníci melú z posledného. Liečime pacientov, staráme sa o nich, šírime osvetu, s COVID-19 bojujeme aj mimo nemocníc, obmedzujeme seba a svoje rodiny a potom si vypočujeme od princa Krasoňa, že by sme mali pacientov konečne začať liečiť? Uráža ma to a vyslovene s prepáčením serie,“ reaguje Kulkovský na vyjadrenie Borisa Kollára, ktorý v diskusii v rádiu Slovensko povedal, že Slovensko by sa malo zamerať aj na liečbu pacientov s koronavírusom.

Jedinou účinnou zbraňou, ktorá dokáže poraziť SARS-CoV-2 je očkovanie a ním vytvorená kolektívna imunita. Je pravda, že…

Posted by Milan Kulkovsky blog on Thursday, January 7, 2021

Politici by si podľa známeho primára mali uvedomiť zodpovednosť za svojich voličov, ktorí im často slepo dôverujú. Podľa jeho slov by sa mali aspoň pokúsiť zdravotníkom pomôcť a nie hádzať polená pod nohy.

„Úprimne, už ma to prestáva baviť. Čím viac sa snažíme, tým horšiu odozvu máme. Opozícii sa iskrí v očiach pri pomyslení na predčasné voľby, ktorým zasvätili svoj život a koalícia pôsobí čoraz viac rezignovane. Toto neskončí dobre, zobuďte sa konečne!“

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Veľkým problémom je podľa primára aj skutočnosť, že vláda a zdravotníci nemajú absolútne žiadny rešpekt. Upozorňuje, že sociálne siete sú plné fotografií z osláv a stretnutí bez použitia rúšok. Ľudia sa neboja porušovať nariadenia a dokonca sa s tým aj verejne pochvália. Podľa jeho slov si jednoducho uvedomujú, že im nič nehrozí.

„Mám chuť povedať, fajn, na všetko sa vykašlime aj my, zdravotníci. Tiež si užívajme pseudo slobodu, nerešpektujme pravidlá. Veď ide len o život. My si to ale nemôžeme dovoliť povedať, ani to nechceme. Boli sme, aj vždy budeme pri pacientoch.“

Nežijeme pri jednej jabloni s figovým listom na zadku

Pripomína tiež, že nám viac ako kedykoľvek predtým hrozí kolaps nemocníc, nakoľko atakujeme počet 4 000 hospitalizovaných s COVID-19. Kulkovský považuje za absurdné, že v takejto situácii štát urgentne rieši problematiku interrupcií.

Slováci vymysleli prevratnú aplikáciu, počas korony dar z nebies. Vďaka nej nemusíš vstúpiť do ambulancie

Naráža tým na vyhlášku ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, podľa ktorej ženy nad 40 rokov už nebudú mať interrupciu hradenú zo zdravotného poistenia, ak ju chcú podstúpiť na vlastnú žiadosť. Vyhláška nadobúda účinnosť 1. marca.

„Pri sčítaní obyvateľstva sa prihlásim k viere. Lebo verím. Nemusí mi to nikto prikazovať. Mnohí tak ale neurobia, pretože im agresívne zasahovanie viery do vedenia štátu a viacerých ministerstiev prekáža. Buďme menej agresívni a viac tolerantní v presadzovaní svojich záujmov,“ hovorí.

Vláda by mala podľa neho pochopiť, že s interrupciami v konečnom dôsledku nesúhlasia ani liberáli a všetci by boli najradšej, keby neboli potrebné. Dodáva však, že „nežijeme pri jednej jabloni s figovým listom na zadku “ a svet nie je a nikdy nebude ideálny.

Matovič, Krajčí
zdroj: TASR/Jakub Kotian

„Je mi jedno aké sprísnené pravidlá si schválite, keď to ľudí ukojí, kľudne si vyberte Poľskú cestu, hoci s ňou nesúhlasím, máte mandát od voličov, my, ktorí sme vás nevolili musíme rešpektovať výsledky demokratických volieb, no robte to až potom, keď porazíte pandémiu,“ dodáva.

„Pán minister by sa konečne mal prestať venovať vnucovaniu svojho náboženského presvedčenia celému Slovensku a začať sa venovať riešeniu problémov s Covidom,“ myslí si Jana Bittó Cigániková z SaS.

Hnutie Progresívne Slovensko upozorňuje, že mnohé zo žien, najmä tie z nízkopríjmových skupín, budú mať problém nájsť financie na interrupciu. „Lebo už napríklad majú niekoľko detí, o ktoré sa s vypätím síl starajú. Alebo žijú s násilným partnerom, ktorý im asi len tak ľahko nedovolí minúť pár stoviek na interrupciu. Jej cena sa pohybuje medzi 300 až 600 eur,“ uvádza hnutie.

AKTUÁLNE: Matovič varuje, aby sa Slovensko pripravilo na tisícky ďalších úmrtí

Dodáva, že ak tieto ženy financie nezoženú, budú skúšať iné lacnejšie „praktiky“, ktoré ich vystavia ohrozeniu na zdraví, v najhorších prípadoch na živote.

„To fakt stojí za to, aby ho jeho charizmatickí kamoši potľapkali po pleci? Ak by im skutočne išlo o pomoc ženám, tak by napríklad umožnili bezplatný prístup k interrupciám aspoň ženám v hmotnej núdzi. A to bez ohľadu na vek,“ uzavrelo PS.

„Dlhodobo v spoločnosti sledujeme, že vek mamičiek, rodičiek je vyšší a ich tehotenstvo býva bezproblémové. Vyhláška vznikla v 80. rokoch, odvtedy prenatálna medicína pokročila. Zmenou vyhlášky odstraňujeme diskrimináciu na základe veku. Vypustila sa len zdravotná indikácia počatia po 40. roku na ukončenie tehotenstva.

Ak bude mať žena po štyridsiatke zdravotnú indikáciu inú, akou je vek, nič sa nemení a ukončenie tehotenstva bude aj naďalej hradené z verejného zdravotného poistenia,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Dodala, že ženy staršie ako 40 rokov budú mať aj naďalej možnosť ukončiť tehotenstvo do 12. týždňa, ale tento zákrok nebude z hľadiska zdravotnej indikácie preplácať zdravotná poisťovňa.

Zdroje: Facebook/ Milan Kulkovský, Progresívne Slovensko, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech