Zomrel herec známy zo ság Pán prsteňov a Hobit

  • Vo veku 88 rokov zomrel v piatok britský herec Ian Holm
  • Počas svojho života si zahral taktiež vo viac ako 90 filmoch
Ian Holm lotr
  • Vo veku 88 rokov zomrel v piatok britský herec Ian Holm
  • Počas svojho života si zahral taktiež vo viac ako 90 filmoch

Vo veku 88 rokov zomrel v piatok britský herec Ian Holm známy z filmových ság Pán prsteňov a Hobit, v ktorých stvárnil postavu Bilba Lazníka.

Britské médiá vrátane BBC o jeho smrti informoval Holmov agent. Podľa komuniké tento rešpektovaný a oceňovaný herec „odišiel pokojne“ obklopený svojimi najbližšími. Jeho úmrtie súvisí s komplikáciami vyvolanými Parkinsonovou chorobou, ktorou dlhší čas trpel.

Slávne „komunistické“ chrumky, ktoré prežili desaťročia aj bez reklamy. Slovenskú pochúťku nám môžu len závidieť

Sir Ian Holm hral počas svojej hereckej kariéry v desiatkach filmov a televíznych projektov. Začínal však v divadle, pričom aj za svoje výkony v divadelných hrách dostal mnohé ocenenia a bol dlhoročným členom Kráľovskej shakespearovskej spoločnosti.

Počas svojho života si zahral taktiež vo viac ako 90 filmoch

Uznanie kritiky i divákov si vyslúžil najmä stvárnením postavy Lennyho v hre Harolda Pintera s názvom The Homecoming (Návrat domov). Za tento herecký debut na Broadwayi z roku 1967 dostal aj cenu Tony.

Zaujímavosťou je, že v roku 1976 ho počas skúšok hry The Iceman Cometh na javisku prepadla silná tréma a pred divákov sa vrátil až o 18 rokov neskôr.

Počas svojho života si zahral taktiež vo viac ako 90 filmoch. Fanúšikovia si ho všimli najmä v snínke Ohnivé vozy z roku 1982. Za svoj výkon v ňom bol nominovaný na prestížnu filmovú cenu Oscar a za najlepší mužský výkon vo vedľajšej úlohe bol ocenený na filmovom festivale v Cannes. Hral aj v mnohých ďalších filmoch, napríklad Henrich V., Frankenstein, Votrelec, Sladké zajtrajšky, Piaty element či Z pekla.

Na nakrúcanie filmu Votrelec, svojej prvej veľkej príležitosti v Hollywoode, nespomínal práve v najlepšom. V rozhovoroch ho opisoval ako „čertovsky ťažkú prácu“ a „nie práve najpríjemnejšiu“.

V roku 1989 sa stal komandérom Radu britského impéria (CBE) a o deväť rokov neskôr bol pasovaný za rytiera. V roku 1998 dostal Divadelnú cenu Laurenca Oliviera pre najlepšieho herca za herecký v Shakespearovej tragédii Kráľ Lear.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech