Zóny bez chemických postrekov sú čoraz viac realitou aj na Slovensku

  • V Škótsku odstraňujú burinu horúcou vodou, Slovensko glyfosátom
  • Vďaka 23-ročnému Ivanovi Iľkovi sa situácia v našej krajine začína pomaly meniť
  • Jeho projekt Zóny bez pesticídov zaujal hneď niekoľko miest na Slovensku
pesto
wikipedia.org-Qypchak, USDA
  • V Škótsku odstraňujú burinu horúcou vodou, Slovensko glyfosátom
  • Vďaka 23-ročnému Ivanovi Iľkovi sa situácia v našej krajine začína pomaly meniť
  • Jeho projekt Zóny bez pesticídov zaujal hneď niekoľko miest na Slovensku

Pred časom sme ťa informovali, že vôbec prvým mestom na Slovensku, ktoré sa zbavilo pesticídov je Trnava. Teraz prichádza ďalšia dobrá správa a to z Nových Zámkov, ktoré definitívne zavádzajú takzvané zóny bez pesticídov do dvoch týždňov. Ešte koncom minulého týždňa sa do bezpesticídového „klubu“ pridala aj bratislavská mestská časť Rusovce.

Občianske združenie Zóny bez pesticídov založil študent biológie a chémie na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity Ivan Iľko. Cieľom tohto združenia je iniciovať v mestách, školských areáloch a lesoch vznik zón obhospodarovaných bez použitia pesticídov a ponúkať iné praktické spôsoby údržby zelene v duchu trvalo udržateľného rozvoja.

Viete, čo je toto? Mŕtve včely na chodníku. Tak si to prezdieľajte, že by ste vedeli, že toto je realita aj na…

Gepostet von Jana Strnádová am Donnerstag, 23. Mai 2019

„Slovenské mestá majú záujem a vedia to robiť aj bez pesticídov. Taktiež mnoho miest je v procese riešenia, veľa z nich sa o nás dozvedelo z Facebooku. Som rád, že Trnava už viac nebude jedine mesto so zónami v SR,“ hovorí pre Startitup Ivan Iľko z projektu Zóyn bez pesticídov.

„Momentálne pre vás občianske združenie Zóny bez pesticídov pripravuje niekoľko noviniek, medzi ktoré patrí založenie ďalších zón bez pesticídov v niekoľkých obciach a mestách na Slovensku, založenie zón bez pesticídov na značnej ploche lesného porastu a spustenie edukačného projektu Školy bez pesticídov,“ dopĺňa Ivan.

Sadneme na bicykel ? Dnes radšej nie. 😊 Včely sú včely a my ich musíme ochraňovať a dať im prednosť.

Gepostet von Mr. Slovak am Mittwoch, 5. Juni 2019

Najnovšie štúdie dokazujú, že Roundup zabíja včely

Že tradičné pesticídy poškodzujú hmyz, preukázali vedecké štúdie už dávno. Glyfosát firmy Monsanto, predávaný pod obchodným názvom Roundup, však cieli len na rastlinné enzýmy. Herbicíd objavený v roku 1970 chemikom Johnom Franzom mal byť teda pre včely a ostatný hmyz neškodný. Výskum na Texaskej unierzite v Austine však preukázal, že glyfosát zrejme prispieva k celosvetovému úbytku včelstva.

zdroj: wikipedia.orf-Brian Robert Marshall

Erick Motta spolu so svojimi spolupracovníkmi publikoval článok, v ktorom opisuje vplyv celosvetovo najrozšírenejšieho herbicídu na populáciu včiel.

„Dokázali sme, že pri množstve glyosátu, ktoré sa nachádza v prírode, klesá diverzita mikroflóry v tráviacom ústrojenstve včiel,“ píše sa v závere vedeckého článku. Štúdia preukázala, že včely vystavené glyfosátu častejšie umierajú pri styku s bežnými baktériami.

zdroj: e360.yale.edu, pnas.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá