Žralok cestovného ruchu sa po korone vracia do hry. TMR zvýšila výnosy viac ako štvornásobne

  • TMR dosiahla výnosy 69 miliónov eur za 6 mesiacov
  • Zisk spoločnosti presiahol 21 miliónov eur
  • Darilo sa im aj napriek pandémii COVID-19
tmr jasná tatralandia
Reprofoto: Facebook/Jasná, Instagram/Tatralandia
  • TMR dosiahla výnosy 69 miliónov eur za 6 mesiacov
  • Zisk spoločnosti presiahol 21 miliónov eur
  • Darilo sa im aj napriek pandémii COVID-19

Skupina Tatry mountain resorts (TMR) pôsobiaca v cestovnom ruchu dosiahla za šesť mesiacov aktuálneho finančného roka 2021-2022, od 1. novembra 2021 do 30. apríla 2022, celkové konsolidované výnosy takmer 69 mil. eur. V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho účtovného roka to znamená 4,3-násobný nárast.

Prevádzkový zisk spoločnosti TMR, a. s., a jej dcérskych firiem pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou (EBITDA) pre výrazne vyššie výnosy a uvoľnené protipandemické opatrenia presiahol 21 mil. eur. (V prvej polovici predošlého finančného roka bola výsledkom strata 8,3 mil. eur). Spoločnosť TMR o tom informovala v priebežnej správe za prvú polovicu finančného roka trvajúceho od 1. novembra 2021 do 31. októbra 2022.

„Trendy návštevnosti a dopyty po zážitkoch v našich strediskách v prvom polroku sú našťastie povzbudzujúce a dávajú nám nádej, že sa v blízkej budúcnosti dokážeme vrátiť na výsledky dosahované pred obdobím vypuknutia pandémie,“ uviedol predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj.

„Máme za sebou obdobie, ktoré bolo najmä v úvode zimnej sezóny poznačené protipandemickými opatreniami. Tie obmedzovali plnohodnotnú prevádzku predovšetkým v našich strediskách na Slovensku a v Rakúsku. Odlišná situácia bola naopak v Poľsku a Česku, kde boli obmedzenia minimálne a naše rezorty mohli vďaka tomu fungovať takmer v štandardnom režime,“ priblížil.

Dvojnásobná návštevnosť v zábavných parkoch

Aj napriek obmedzeniam v súvislosti s pandémiou COVID-19 kľúčové ukazovatele výkonnosti v jednotlivých segmentoch skupiny zaznamenali medziročné nárasty. Zábavné parky zdvojnásobili návštevnosť, priemerná vážená obsadenosť hotelov celkovo vzrástla takmer na 50 %.

Horské strediská vykázali výnosy 36,5 mil. eur a medziročne sa zvýšili o 339 %. Zábavné parky zaznamenali nárast výnosov skoro na 4 mil. eur, segment golf dosiahol výnosy 341 tis. eur, čo je viac zhruba o 60 %. Výnosy z reštauračných zariadení vzrástli na vyše 9 mil. eur. Športové služby a obchody mali výnosy cez 3 mil. eur, hotely zvýšili tržby na viac ako 15 mil. eura a realitné projekty dosiahli výnosy 735 tis. eur.

Kapitálové investície naplánované na tento finančný rok sú už v plnom prúde. Sústreďujeme sa predovšetkým na dokončenie novej lanovky v Jasnej, ktorá spojí Bielu púť s Priehybou už v najbližšej zimnej sezóne,“ podotkol Rattaj. „Významnou investíciou je aj rozšírenie zasnežovania v Jasnej. Ďalšie projekty v Jasnej a Tatranskej Lomnici sú v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie, v riešení sú aj ďalšie projekty v Szczyrku,“ dodal predseda predstavenstva TMR.

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) má sídlo v obci Demänovská Dolina v okrese Liptovský Mikuláš. So svojimi dcérskymi firmami je najväčším subjektom v oblasti cestovného ruchu na Slovensku s rozvíjajúcimi sa aktivitami v Česku, Poľsku a Rakúsku. Základné imanie spoločnosti dosahuje takmer 47 mil. eur.

V Tatrách sprístupnili Svišťovku

Veľká Svišťovka je už priechodná. Časti červeno značeného turistického chodníka medzi Skalnatým a Zeleným plesom, ktoré počas intenzívnej búrky poškodila voda, sa pracovníkom zo Strediska terénnych služieb Správy Tatranského národného parku (TANAP) podarilo zreparovať. Ako ďalej informovala Martina Petránová zo správy národného parku, doplnili taktiež reťaze, ktoré vytrhli padajúce kamene.

„Turistov však aj naďalej žiadame o opatrnosť, terén je totiž stále nestabilný a zvlášť pri daždi hrozí, že dôjde k opätovnému uvoľneniu skál a zosuvom. Pri schádzaní myslite na to, že na chodníku nie ste sami a pod vami sa pohybujú ďalší ľudia, ktorých môže padajúca sutina či kamene zasiahnuť,“ pripomenula Petránová.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá