Zrušených muselo byť viac ako tisíc letov. Covid opäť spôsobuje komplikácie

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 146
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 822
letisko
TASR/Jaroslav Novák
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 146
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 822

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 838 771, za predchádzajúci deň pribudlo 12 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 146 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 342 121, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 854 168 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 408 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 7 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 663.

Rušenie letov

Mnohé letiská v Číne zrušili v dôsledku nárastu počtu prípadov ochorenia COVID-19 väčšinu svojich letov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa odvoláva na čínske štátne noviny Global Times.

Juhočínska priemyselná metropola Kanton, kde zaznamenali vysoký výskyt prípadov nákazy koronavírusom, zrušila viac ako 1 000 letov. Vyše 700 letov bolo zrušených aj na dvoch veľkých letiskách v hlavnom meste Peking.

Čínska vláda v snahe potlačiť akýkoľvek výskyt nákazy ruší lety a stále zavádza nútené karantény, hromadné testovanie či rozsiahle obmedzenia pohybu obyvateľstva.

Napriek uplatňovaniu politiky tzv. nulovej tolerancie voči Covidu, ktorá výrazne zaťažila čínsku ekonomiku, počet nakazených už niekoľko týždňov v Číne opäť stúpa, píše DPA.

Čína vo štvrtok hlásila viac než 8 800 nových prípadov nákazy koronavírusom, deň predtým ich bolo 8 176. Počet nakazených v posledných dňoch stúpa okrem mesta Kanton aj v ďalších veľkých mestách, ako sú Peking, Šanghaj a Čchung-čching.

Nová booster vakcína

Európska agentúra pre lieky (EMA) vo štvrtok odporučila povoliť používanie posilňovacej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od francúzskej spoločnosti Sanofi Pasteur.

Vakcína vyvinutá v spolupráci s britskou farmaceutickou spoločnosťou GSK má názov Vidprevtyn Beta. TASR správu prevzala z agentúry AFP a oficiálnej webovej stránky regulačného úradu EÚ. 

Výbor EMA pre lieky na humánne použitie (CHMP) odporučil použitie posilňovacej očkovacej látky Vidprevtyn Beta pre dospelých, ktorým boli v minulosti podané mRNA vakcíny od spoločností Pfizer a Moderna alebo vektorové vakcíny vyvinuté firmami AstraZeneca a Johnson & Johnson.

Vakcína vo veľkokapacitnom očkovacom centre
zdroj: TASR/Ján Krošlák

„Očakáva sa, že posilňovacia vakcína VidPrevtyn Beta bude pri obnove ochrany pred COVID-19 prinajmenšom taká účinná ako vakcína Comirnaty (od Pfizeru),“ uviedla vo vyhlásení EMA so sídlom v Amsterdame.

Štúdia, do ktorej sa zapojilo 162 dospelých osôb, podľa EMA ukázala, že posilňovacia očkovacia látka od Sanofi-GSK spúšťa vyššiu produkciu protilátok proti subvariantu omikronu BA.1 ako vakcína od Pfizeru. V rámci druhej štúdie vakcína poskytla ochranu pred rôznymi variantmi vírusu SARS-CoV-2 u 627 dospelých, ktorí počas prvého cyklu očkovania dostali iné dávky vakcíny.

Na základe dostupných dôkazov CHMP dospel k záveru, že prínos vakcíny VidPrevtyn Beta prevyšuje jej riziká, a odporučil povoliť uvedenie očkovacej látky na trh 27 členských krajín EÚ.

Zdroje: TASR, NCZI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá