Zrušili stíhanie Janíčka v Jankovskej kauze Fatima. Môžem byť rád, že ma nezabili, povedal podnikateľ

  • Prokuratúra zrušila stíhanie podnikateľa Ondreja Janíčka v prípade, ktorý súvisí aj s trenčianskym barom Fatima
  • V kauze týkajúcej sa kauzy Fatima je obžalovaná aj exsudkyňa a bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská
  • Janíček tvrdí, že Jankovská ako sudkyňa odklepla, aby sa podnik dostal do rúk skupiny čongrádyovcov
pjimage (31)
TASR/Radovan Stoklasa, Dano Veselský
  • Prokuratúra zrušila stíhanie podnikateľa Ondreja Janíčka v prípade, ktorý súvisí aj s trenčianskym barom Fatima
  • V kauze týkajúcej sa kauzy Fatima je obžalovaná aj exsudkyňa a bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská
  • Janíček tvrdí, že Jankovská ako sudkyňa odklepla, aby sa podnik dostal do rúk skupiny čongrádyovcov

Trenčiansky podnikateľ Ondrej Janíček si môže sčasti vydýchnuť. Biznismen je spájaný najmä s kauzou baru Fatima, pri ktorej svieti aj meno bývalej štátnej tajomníčky a sudkyne Moniky Jankovskej. Tá mala zariadiť, že Janíčkov podnik pripadol mafiánskej skupine.

Janíček sa s kauzou pasuje už takmer dvadsať rokov. Prípadu sa týkalo aj podnikateľovo stíhanie v súvislosti so sudcom Jozefom Janíkom. 

Zrušili stíhanie

V súvislosti so sudcom Janíkom Janíčka stíhali za ohováranie. Tomu pôvodne okresný súd v Trenčíne odklepol pokutu 166 eur. Podnikateľ sa ale odvolal a spor sa naťahoval až dodnes. V súčasnosti ale zasiahla prokuratúra a, ako informoval denník Sme, stíhanie zmietla zo stola. 

Podľa uznesenia prokuratúry sa v tomto prípade Janíček nedopustil žiadneho trestného činu. Súd tak rozhodol tento pondelok.

„Samozrejme, na jednej strane som spokojný, ale na druhej vôbec nie som, pretože určitým spôsobom korupcia sudcu Janíka, ale aj iných sudcov je krytá. Prokuratúra by mala v prípade pána Janíka konať, pretože je tam množstvo dôkazov, že sa správal korupčne. Bolo to také upratanie pod koberec,“ povedal pre Startitup Janíček.

zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Samotný podnikateľ sa v podobnej veci súdi aj s Monikou Jankovskou, ktorá je v súčasnosti stíhaná v kauze Búrka. Janíček aj v tomto prípade je taktiež stíhaný za trestný čin ohovárania. Jankovská zatiaľ spor vyhrala, no Janíček sa opäť odvolal.

Kauza Fatima

Škandál okolo trenčianskeho baru Fatima odštartoval roku 2001. Vtedy Jankovská ešte ako trenčianska sudkyňa rozhodla, že podnik poputuje do rúk skupiny čongrádyovcov. Práve podľa Janíčka mala za tento obchod vziať vtedajšia sudkyňa tri milióny slovenských korún.

Práve podľa Janíčka s Jankovskou pri tejto kauze spolupracoval aj spomínaný sudca Janík. „Samozrejme, on patrí do Jankovskej gangu, to je viac než stopercentne isté. Tam sú dôkazy, boli aj predtým, teraz sú aj umocnené rôznymi výpoveďami svedkov.“

„Bolo tam zabezpečené audiovizuálne nahrávanie. Jednoznačne, to je bezpochyby. Nemôžeme sa tváriť, že korupcia na súdoch neexistuje. Tí sudcovia tak konajú. Nie všetci, ale ja mám prax, že v Trenčíne bol doslova Jankovskej justičný gang. Pracoval v réžii pani Jankovskej, a preto ma likvidovali. Môžem byť rád, že ma nezabili, to je pravda,“ opísal svoju situáciu Janíček.

Jankovskej obžaloba

Tento rok prokuratúra podala na Jankovskú v prípade Fatima obžalobu spolu s dvoma ďalšími osobami. „Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal dňa 18. augusta 2021 obžalobu na Okresný súd Trenčín na obvinených M. J., R. K. a P. V., a to pre dva skutky, zločin vydierania a zločin marenia spravodlivosti,“ povedal v auguste hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Jankovskej advokát bol z tohto kroku prekvapený. „Podľa môjho názoru nemala byť táto obžaloba podaná, a to vzhľadom k tomu, že mojej klientke nebolo umožnené, aby sa na záver vyšetrovania oboznámila s vyšetrovacím spisom a preštudovala ho,“ vyjadril sa pre Startitup Jankovskej advokát Peter Erdős.

Advokát sa obrátil na súd

Ten priznal, že po podaní obžaloby sám začal konať a obrátil sa aj na súd. „V jej prípade došlo k závažnému procesnému pochybeniu a porušeniu jej práv na obhajobu.“

„Vzhľadom na to, že obžaloba bola podaná, tak som sa obrátil na súd so žiadosťou o preskúmanie obžaloby. A tu som uviedol, z akých dôvodov považujem obžalobu podanú v rozpore s trestným poriadkom. Požiadal som súd, aby preskúmal tieto pochybenia a rozhodol tak, aby obžalobu odmietol a vrátil ju prokurátorovi,“ osvetlil situáciu advokát.

Zdravotný stav

Vo veľkom sa o Jankovskej písalo aj v súvislosti s jej zdravotným stavom. Jankovskú zadržala polícia v rámci akcie Búrka v marci v roku 2020.

Začiatkom minulého roka si vo väzbe dokonca podľa jej advokáta siahla na život a predávkovala sa liekmi. Po vyše roku bola z väzby prepustená, no krátko na to bola hospitalizovaná.

Samotný Erdős v čase podania obžaloby novinárom prezradil, že zdravotný stav jeho klientky je vážny. „Jej zdravotný stav, najmä po psychickej stránke, jej neumožňoval v danom čase zúčastniť sa úkonov trestného konania bez toho, aby nedošlo k zhoršeniu jej zdravotného stavu.“

„Podľa mojich súčasných informácií sa jej zdravotný stav nezlepšil do tej miery, aby jej umožnil prípadnú účasť na vyšetrovacích úkonoch. Tieto skutočnosti sme predložili aj orgánom činným v trestnom konaní a dokonca existujú k tomu aj vypracované znalecké posudky týkajúce sa jej zdravotného stavu,“ povedal nám Jankovskej advokát.

Zdroj: Sme

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie