ZSSK: Až 88 % našich vlakov prišlo do cieľovej stanice načas

  • Polročné porovnanie ukázalo, že počet platiacich cestujúcich vlakmi ZSSK medziročne stúpol
  • Načas prišlo do cieľa 88 % vlakov
  • Vozidlový park železníc posilnil 13 nových vlakov
lavas
ZSSK
  • Polročné porovnanie ukázalo, že počet platiacich cestujúcich vlakmi ZSSK medziročne stúpol
  • Načas prišlo do cieľa 88 % vlakov
  • Vozidlový park železníc posilnil 13 nových vlakov

Počet cestujúcich vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) medziročne stúpol. Cestujúcich bolo v prvom polroku 2019 o vyše 1,882 milióna viac ako v prvom polroku 2018, čo predstavuje nárast o 5,2 %. Až 88 % vlakov prišlo do cieľovej stanice načas, čiže s meškaním do 5 minút vrátane. Oproti predchádzajúcemu polroku je to pokles o dve percentá.

Zatiaľ čo celkový počet cestujúcich vlakmi ZSSK predstavoval v roku 2014 vyše 42 miliónov, v roku 2018 ich bolo prepravených takmer 74 miliónov. Z celkového počtu prepravených tvoria viac ako 46 miliónov platiaci cestujúci, čo predstavuje medziročný nárast o 1,7 %. 

„Zvýšený záujem cestujúcich nás veľmi teší. Verím, že s pribúdajúcimi novými a modernizovanými jednotkami a vozňami, ktoré našich cestujúcich prepravia komfortnejšie a rýchlejšie,  bude náš rast pokračovať,“ pre TASR sa vyjadril predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký. 

ZZSK už pred časom oznámila masívnu investíciu do nových vlakov, ktoré majú disponovať klimatizáciou. Do vozidlového parku pôjde až cca 383 mil. eur.

Prvé 2 nové vlaky pre Žilinský kraj už výrobca testuje na skúšobnej trati. Do roku 2022 ich má na tratiach Žilina – Trenčín, Horní Lideč – Púchov, Žilina – Čadca – Zwardoń a Žilina – Liptovský Mikuláš pribudnúť 25.  Nákup 25 nových elektrických jednotiek za 160 miliónov eur je najväčšou investíciou ZSSK od jej vzniku v roku 2005. 

„Nové vlaky už majú nami určený náter a interiér podľa nášho nového dizajn manuálu. Na skúšobných jazdách sme boli z prvého dojmu veľmi príjemne prekvapení. Dvadsaťpäť nových jednotiek bude znamenať v žilinskej regionálnej doprave revolúciu,“ skonštatoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

„Cestujúci určite ocenia moderný, klimatizovaný a komfortný interiér. Cestu im spríjemnia moderné prvky štandardov vybavenia jednotiek, najmä informačný systém, wi-fi, zásuvky na napájanie drobných osobných spotrebičov, moderné WC,“ povedal Kováč. 

Vlaky budú vybavené bezpečnostným vnútorným a vonkajším kamerovým systémom a systémom počítania cestujúcich. V každej jednotke bude priestor na prepravu imobilných cestujúcich so špeciálne prispôsobeným WC, ako aj priestory na prepravu detských kočíkov a bicyklov, minimálne v počte jeden bicykel na 40 sediacich cestujúcich.

zdroj: TASR, ZSSK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK