Zúfalá situácia: Každý piaty človek, ktorý sa dostane do nemocnice s koronavírusom, zomrie. Situácia je vážna

  • Prognózy pre Slovensko nie sú veľmi priaznivé
  • Pravdepodobne zažijeme Vianoce, na ktoré nikto z nás nie je zvyknutý
20200912_tk_opatrenia_08746355
TASR/Jaroslav Novák
  • Prognózy pre Slovensko nie sú veľmi priaznivé
  • Pravdepodobne zažijeme Vianoce, na ktoré nikto z nás nie je zvyknutý

Pandemická situácia sa na Slovensku za posledný týždeň vážne zhoršila. Po rokovaní Pandemickej komisie vlády o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Situácia je podľa neho natoľko vážna, že pandemická komisia v piatok prehodnocovala svoje stanoviská z predchádzajúceho týždňa. Do ďalších dní navrhuje výrazné sprísňovanie opatrení.

Situácia je veľmi vážna

Epidemiologička Henrieta Hudečková uviedla, že podstatou navrhovaných opatrení je obmedzenie mobility. „Ak niečo neurobíme, dostaneme sa do veľmi zlej situácie, z ktorej sa môžeme pomerne dlhú dobu dostávať naspäť,“ povedala.

Minister zdravotníctva povedal, že lockdown bude presadzovať, nakoľko situácia je zúfalá. Informoval, že každý piaty človek, ktorý sa dostane do nemocnice s koronavírusom, zomrie. Z tohto dôvodu je podľa jeho slov nevyhnutné zakročiť čo najskôr.

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva

Počet hospitalizovaných neustále rastie

Ľudia sa často nakazia aj v nemocnici či v zariadeniach pre seniorov, dodal Marek Krajčí. Za posledných 7 dní pritom v našich nemocniciach pribudlo vyše 300 pacientov, takže s koronavírusom ich je hospitalizovaných už viac ako 2 000. V karanténe je aktuálne aj 2 917 zdravotníkov. 

Nárast hospitalizovaných pacientov možno vidieť aj na tomto grafe:

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva

Minister dodal, že najviac ohrozenými okresmi sú aktuálne Trenčín, Považská Bystrica, Púchov, Nitra Skalica a Ilava. Naopak, najlepšie je na tom v uplynulých dňoch Košický kraj. 

O lockdowne sa rozhodne v pondelok

Nasledujúci postup je taký, že o lockdowne bude musieť rozhodnúť ústredný krízový štáb, ktorý bude zasadať v pondelok. „Ja budem presadzovať to, čo dnes schválila pandemická komisia, ja som za to hlasoval“, povedal Krajči.

Na základe jeho vyjadrení preto môžeme očakávať, že v pondelok bude na Slovensku vyhlásený tvrdý a celoplošný lockdown.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech