Zuzana Čaputová apeluje na učiteľov: Všímajme si prejavy šikany či nenávisti, nezakrývajme si oči

  • Už zajtra sa slovenskí študenti opäť stretnú v školských laviciach
  • Izolácia môže byť náročná. Stavať musíme najmä na rešpekte
Zuzana Čaputová
TASR/Jaroslav Novák
  • Už zajtra sa slovenskí študenti opäť stretnú v školských laviciach
  • Izolácia môže byť náročná. Stavať musíme najmä na rešpekte

Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky, učiteľov prosí, aby dbali na duševné zdravie svojich študentov. Uznáva, že sa Slovensko nachádza v náročnej situácii, čoho dôkazom je podľa jej slov aj prípad 11-ročného dievčatka z Miloslavova.

Izolácia je pre duševné zdravie náročná

Po predĺžených zimných prázdninách sa študenti v pondelok 10.1. opäť vracajú do škôl. Z online vyučovania sa vrátia do lavíc žiaci základných aj stredných škôl na celom Slovensku.

Prezidentka na Facebooku konštatuje, že návrat k prezenčnému vyučovaniu nie je dôležitý len z hľadiska vzdelania, ale aj preto, „že izolácia zanecháva stopy na duševnom zdraví a pohode našich detí“.

V pondelok nastupujú do škôl všetci žiaci základných a stredných škôl. Je to dôležité nielen kvôli akademickému…

Posted by Zuzana Čaputová on Sunday, January 9, 2022

Dodáva, že to platí samozrejme len v prípade, „ak sú školy bezpečným miestom a podnetným priestorom, ktoré pomôžu deťom zvládnuť neistotu, stres, agresivitu a pomôžu predchádzať násiliu a týraniu“.

Zuzana Čaputová sa vo svojom príspevku na sociálnej sieti vracia pár dní späť, no k stále aktuálnej téme:Pred pár dňami nami otriasli obrázky násilia mladých ľudí v Miloslavove. Prípad rieši polícia a všetci budeme pozorne sledovať ďalší vývoj.“

zdroj: Foto: TASR

Náročnú situáciu musíme zvládnuť spolu

Prezidentka tvrdí, že aj prípad z Miloslavova je dôkazom toho, že sa naša spoločnosť v súčasnosti nachádza v náročnej situácii, ktorej súčasťou je nárast agresivity a napätia. Hovorí, že túto situáciu musíme prekonať spoločne a stavať aj na dobrých medziľudských vzťahoch a vzájomnom rešpekte.

Rešpekt má byť citeľný všade, prezidentka menuje rodiny, komunity, školy, pracoviská a napokon aj celú našu spoločnosť. V tejto súvislosti vyzýva učiteľky, učiteľov a ďalších pracovníkov škôl, aby venovali osobitnú pozornosť práve vzťahom v školských triedach.

„Aby si všímali prejavy šikany či nenávisti, pred ktorými si nikdy nemôžeme zakrývať oči a ktorým je potrebné venovať náležitú systematickú a najmä preventívnu pozornosť.“

Na záver všetkým želá príjemný návrat do škôl „a tiež, aby prevažovala radosť z medziľudského kontaktu nad stresom z ukončenia prvého polroka“.

Zdroje: Facebook/Zuzana Čaputová, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie