Zuzana Čaputová nemlčí a bráni práva žien v Afganistane: Spolu s premiérkou Islandu iniciovala výzvu

  • Hlava štátu SR sa rozhodla ženám v Afganistane okupovanom Talibanom pomôcť
  • Výzvu už podporili viaceré ženské líderky v Európe a vo svete
Zuzana Čaputová
TASR/Jaroslav Novák
  • Hlava štátu SR sa rozhodla ženám v Afganistane okupovanom Talibanom pomôcť
  • Výzvu už podporili viaceré ženské líderky v Európe a vo svete

Prezidentka Zuzana Čaputová iniciovala spolu s premiérkou Islandu Katrín Jakobsdóttir spoločnú výzvu ženských svetových politických líderiek na podporu práv a príležitostí žien a dievčat v Afganistane. V tlačovej správe o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Líderky vyzvali súčasných aj budúcich držiteľov moci v Afganistane, aby sa zdržali násilia na ženách a rešpektovali ich práva. „Odhliadnuc od našich odlišností, muži a ženy sú si rovní a ich práva sú neodcudziteľné a nespochybniteľné,“ uvádza sa vo vyhlásení.

zdroj: SITA/Jana Birošová

Ním chceli líderky vyslať odkaz, že medzinárodná komunita musí pozorne sledovať situáciu v krajine a dodržiavanie práv skupín, ktoré patria v Afganistane medzi najohrozenejšie „Budeme počúvať hlas afganských žien a dievčat,“ zhodli sa ženské líderky.

K výzve sa pridala aj dánska premiérka Mette Frederiksen, estónska prezidentka Kaja Kallas, fínska premiérka Sanna Marin, prezidentka Gruzínska Salome Zourabichvili, grécka prezidentka Katerina Sakellaropoulou, premiérka Litvy Ingrida Šimonité, prezidentka Moldavska Maia Sandu, nórska premiérka Ema Solberg a novozélandská premiérka Jacinda Ardern.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech