Zuzana Čaputová bude ohlasovať bratislavské zastávky. Nezvyčajná aktivita má jasný cieľ

  • Prezidentka bude ohlasovať názov zastávky Hodžovo námestie v bratislavskej MHD
  • Zuzana Čaputová to oznámila pri príležitosti Európskeho týždňa mobility, v rámci ktorého spolupracovala s Dopravným podnikom Bratislava
čaputová
TASR/Martin Baumann
  • Prezidentka bude ohlasovať názov zastávky Hodžovo námestie v bratislavskej MHD
  • Zuzana Čaputová to oznámila pri príležitosti Európskeho týždňa mobility, v rámci ktorého spolupracovala s Dopravným podnikom Bratislava

Zastávky v blízkosti Prezidentského paláca ohlasuje v bratislavskej mestskej hromadnej doprave po novom prezidentka SR Zuzana Čaputová. Hlava štátu o tom informovala na sociálnej sieti. Novinka vznikla v spolupráci s Dopravným podnikom Bratislava pri príležitosti Európskeho týždňa mobility.

„Teším sa, že som mohla podporiť myšlienku ekologickejšieho cestovania nahraním hlásenia k zastávkam na Hodžovom námestí,“ uviedla na sociálnej sieti. Pripomenula tiež, že práve doprava sa značným spôsobom podieľa na produkcii CO2 a znečisťovaní ovzdušia. 

Hlásenie zastávky Hodžovo námestie

Pri príležitosti Európskeho týždňa mobility som si pre cestujúcich na zastávkach okolo Prezidentského paláca pripravila spolu s Dopravný podnik Bratislava malé prekvapenie… 😊 Teším sa, že som mohla podporiť myšlienku ekologickejšieho cestovania nahraním hlásenia k zastávkam na Hodžovom námestí. Doprava sa značným spôsobom podieľa na produkcii CO2 a znečisťovaní ovzdušia. Preto je cieľom prezidentskej kancelárie prejsť na elektromobilitu a pri dlhších cestách vymeniť vládny špeciál za komerčné linky aeroliniek. Do roku 2030 by sme tak mohli naplniť cieľ, stať sa uhlíkovo neutrálnym úradom.

Gepostet von Zuzana Čaputová am Mittwoch, 16. September 2020

Zuzana Čaputová sa tiež vyjadrila, že chce, aby sa prezidentská kancelária stala prvou uhlíkovo neutrálnou inštitúciou na Slovensku. Hlava štátu preto plánuje najmä pri dlhších letoch na zahraničné cesty začať častejšie využívať komerčné lety.

Okrem toho chce postupne prejsť  k využívaniu elektromobilov a áut s hybridným pohonom. Pri opravách a úpravách budov pod správou kancelárie prezidenta bude Čaputová dbať na to, aby budovy spĺňali najprísnejšie kritériá energetickej efektívnosti a ekologických štandardov.

Rok prezidentky na fotkách: Zuzana Čaputová je prvou a najmladšou prezidentkou v histórii

„Ako všetci vieme, Slovenská republika sa ako prvá v regióne zaviazala k európskemu cieľu dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2050. Znamená to, že neprestaneme produkovať oxid uhličitý (CO2), ale vyprodukujeme ho len toľko, koľko sme schopní redukovať kompenzačnými opatreniami,“ povedala Čaputová. 

Prezidentská kancelária na ceste k uhlíkovej neutralite

Gepostet von Zuzana Čaputová am Montag, 14. September 2020

Zuzana Čaputová chce, aby bol prezidentský palác na Slovensku vzorom pre ostatné prezidentské paláce vo svete a rovnako aj pre iné inštitúcie v krajine.

Prezidentka ozrejmila, že na budovách, na ktorých to pamiatkári umožnia, plánuje využívať aj energiu z fotovoltaických panelov. „Ďalším opatrením sú prvky zelenej infraštruktúry. To znamená zelené strechy a zelené steny tam, kde to bude možné,“ uviedla. Dodala, že ekologické by mali byť aj prezidentské dary. Tie by mali po novom pozostávať z vecí vyrobených z recyklovateľných materiálov.

Gepostet von Zuzana Čaputová am Freitag, 4. September 2020

Čaputová zároveň oznámila, že jej kancelária chce na Slovensku každoročne vysadiť 1 300 stromov. Súčasťou jej úradu sú aktuálne aj zelené verejné obstarávania, nákup energie z obnoviteľných zdrojov, kompostovanie a triedenie odpadu, vďaka ktorým prezidentská kancelária v roku 2020 vypustí do ovzdušia o približne 300 kilogramov CO2 menej.

Ďalšou zmenou bude podávanie jedál pri oficiálnych štátnych návštevách. Tie budú podľa prezidentky po novom vyrobené iba z lokálnych potravín.

Zdroj: Facebook/ Zuzana Čaputová

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie