Zuzana Čaputová na summite Joa Bidena apelovala na medzinárodnú spoluprácu a ochranu demokracie

  • Cieľom summitu je najmä spojiť sily a zastaviť tak eróziu demokracie a vlády práva na svete
  • Demokracia sa podľa slov našej prezidentky nedá udržať inak, ako neustálym angažovaním sa
Čaputová Biden
Facebook/ Zuzana Čaputová
  • Cieľom summitu je najmä spojiť sily a zastaviť tak eróziu demokracie a vlády práva na svete
  • Demokracia sa podľa slov našej prezidentky nedá udržať inak, ako neustálym angažovaním sa

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vo štvrtok 9.12. zúčastnila na online summite o demokracii organizovanom americkým prezidentom Joeom Bidenom. Hovorila okrem iného o demokracii aj hoaxoch, ktorých silu pociťujeme najmä pri pandémii. TASR o tom informoval Lukáš Laczko z Kancelárie prezidenta SR.

Najvyššia predstaviteľka SR sa v rámci podujatia zúčastnila na dvoch paneloch, na ktorých spolu s ďalšími lídrami prezentovala svoje vízie a rovnako záväzky, ktorými chcú stabilizovať a zlepšiť kvalitu demokracie a demokratických inštitúcií.

Demokracii sa potrebujeme neustále venovať

Často sa objavujúcou témou vo vystúpeniach v súvislosti s oslabovaním demokratických režimov bolo podľa prezidentskej kancelárie šírenie hoaxov a dezinformácií na sociálnych sieťach.

„Demokracia je proces, ktorý si vyžaduje naše neustále angažovanie sa. Len tak sa nám ju podarí rozvíjať,“ zhŕňa summit prezidentka na svojej sociálnej sieti.

Cieľom summitu, ktorý americký prezident organizuje, je najmä spojiť sily a zastaviť tak eróziu demokracie a vlády práva v globálnom meradle. „Voči tlakom na demokratické hodnoty nie sme imúnni ani my, preto sa potrebujeme brániť,“ konštatuje Zuzana Čaputová.

Prezidentka hovorí, že vidí potrebu a úlohu medzinárodnej komunity, aby sa začala viac venovať boju proti relatívne novým hybridným hrozbám. Tiež chce, aby sa venovali úlohe sociálnych sietí pri šírení lží a dezinformácií. Demokracia sa podľa jej slov nedá udržať inak, ako neustálou aktivitou.

Dôležitou témou bola aj korupcia

Priority Slovenska, na ktoré prezidentka kládla dôraz, zahŕňajú hlavne reformu justície, boj proti korupcii, transparentnosť obchodných procesov či slobodu médií.

Prezidentka sa zúčastnila aj na diskusii o prevencii a boji proti korupcii, ktorú uvádzala ministerka financií USA Janet Yellenová. V rámci nej Čaputová predstavila konkrétne opatrenia, ktoré Slovensko zaviedlo v boji proti korupcii. V tejto súvislosti prezidentka predstavila aj slovenský register koncových užívateľov výhod.

Vo svojom vystúpení spomínala aj tému špeciálnych inštitúcií venujúcich sa zložitým a závažným prípadom korupcie, ako aj tému dôležitosti transparentných výberových konaní na kľúčové posty v oblasti justície. Na summite, ktorý je osobnou iniciatívou prezidenta USA Joea Bidena, sa zúčastnil aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

Zdroje: TASR, Facebook/ Zuzana Čaputová

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá