Zuzana Čaputová vymenovala novú vládu. Matovič sa stal ministrom financií, rezort práce je zatiaľ neobsadený

  • Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala novú vládu
  • Eduard Heger zložil premiérsky sľub, Boris Kollár do ministerského kresla nezasadne
20210401_vladaSR_06771364
TASR/Martin Baumann
  • Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala novú vládu
  • Eduard Heger zložil premiérsky sľub, Boris Kollár do ministerského kresla nezasadne

Nová vláda môže začať s potrebnými zmenami. Dnes ju vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová. Povedie ju Eduard Heger v pozícii premiéra, Richard Sulík a Veronika Remišová vo svojich postoch ostávajú, Igorovi Matovičovi bolo pridelené ministerstvo financií.

Matovič pred vymenovaním vlády na svojom Facebooku zverejnil status, v ktorom oznámil meno nového ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Podľa jeho slov by malo ísť o Borisa Kollára. “Toľko chodil okolo horúcej kaše, až sa nakoniec rozhodol,” píše vo svojom statuse. Kollár však do kresla zatiaľ nezasadne. Dočasným ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny ostáva Andrej Doležal. Hnutie Sme rodina totiž ešte plánuje prehodnotiť svoju nomináciu, a preto ostáva post ministra neobsadený.

AKTUÁLNE: OĽaNO už vybralo nového ministra zdravotníctva, Krajčího má nahradiť vojak a lekár

Mária Kolíková sa vrátila na čelo ministerstva spravodlivosti. Rovnako pôvodný post pripadol aj Jánovi Mičovskému Ivanovi Korčokovi, ktorý bude naďalej riadiť ministerstvo zahraničných vecí. Branislav Gröhling obsadil opätovne ministerstvo školstva. Novým členom vo vláde a ministrom zdravotníctva sa stal Vladimír Lengvarský.

Dohoda koaličných partnerov je len prvý krok

„K zmenám na vládnych postoch, vrátane toho najdôležitejšieho, dnes dochádza na základe politickej dohody štyroch koaličných strán. Dohodu na podpore vlády Eduarda Hegera svojím podpisom potvrdilo 91 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a v tejto situácii som nevidela priestor pre iný postoj, ktorý by stál proti dohode ústavnej väčšiny poslancov,“ prihovorila sa Zuzana Čaputová novej vláde.

Pretože republika potrebuje vládu s väčšinovou podporou v Národnej rade, politickú dohodu štyroch vládnych strán rešpektujem a vymenovala som vás do funkcií ministeriek a ministrov novej vlády. To, že sa vám po štyroch týždňoch rokovaní podarilo uzavrieť dohodu, je len začiatkom cesty. Skutočným naplnením úspechu vašej štvordohody bude to, ak táto vláda bude pokračovať v krokoch, ktoré pomôžu krajine a jej občanom.Vážený pán premiér, vážení členovia vlády, hlavným slovom vo vašom vládnutí musí byť empatia a znovuzískanie dôvery ľudí,“ dodala prezidentka na margo zažehnania vládnej krízy.

Eguard Heger poďakoval voličom za dôveru, ktorú do koaličných strán pred rokom vložili. „Slovensko je krajina, ktorá ukázala, že môže byť úspešnou. Toto je náš cieľ. Dostali sme od vás, občania, silný mandát, no máme aj silný plán. Máme odhodlanie a túžbu spraviť zo Slovenska krajinu, kde budeme všetci radi žiť. Veľa sme sa za rok naučili, rovnako sa aj poučili z chýb,“ vraví Heger. Očista a obnova Slovenska podľa jeho slov pokračuje. Verí, že tmelom vlády bude zodpovednosť voči občanom. „Máme toho veľa pred sebou, poďme pracovať,“ uzavrel.

Bez kompromisov to nepôjde

Vymenovanie vlády Eduarda Hegera (OĽANO) nie je koncom sebareflexie, ale práve jej začiatok. Vyhlásil to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). Vládna koalícia si do ďalšieho pôsobenia podľa ministra berie so sebou bremeno v podobe naštrbenej dôvery občanov z predchádzajúceho obdobia, informuje TASR.

„Dôveru nezískame späť automaticky dnešným dňom, ale len tak, že budeme vládnuť inak ako doteraz a robiť to, čo zlepší život na Slovensku,“ skonštatoval Korčok. Ako tvrdí, je správne pozerať dopredu a zabudnúť na animozity a nevraživosť.

ivan korčok
zdroj: TASR/Jakub Kotian

„Musíme si však pamätať najmä to, ako rýchlo sa nádej ľudí na zmenu k lepšiemu premení na rozčarovanie. Toto si treba pripomínať vždy, keď sa dostaneme do zložitých situácií a vecných sporov,“ uviedol. V takýchto situáciách je podľa ministra potrebné myslieť na občanov a nie na to, kto vyhral v tom či onom spore. „Bez kompromisov to nepôjde,“ podotkol.

Korčok verí, že pandémiu nového koronavírusu spoločne porazíme. Vládny program označil za dobrý. Deklaruje, že chce vo svojej oblasti pôsobenia prispieť k tomu, aby ho vládny kabinet naplnil. „Za seba pre to urobím maximum. Zároveň prosím slovenských občanov, aby dali dnes vymenovanej vláde a koalícii štyroch strán, ktoré dostali silný mandát v minuloročných parlamentných voľbách, druhú šancu,“ povedal.

Vláda slovenskej republiky má 16 členov, 14 ministrov, podpredsedu pre legislatívu a premiéra. Tí musia do 30 dní predložiť NR SR nový program a vysloviť jej dôveru.

Zdroje: TK, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK