Prehľad krajín, kam je najlepšie odísť do dôchodku. Slovensko predbehla susedná krajina

  • Slovensko v rebríčku na popredných miestach nehľadaj
  • Predbehli nás naši susedia
Seniori na prechádzke so psom v lese
Ilustračné foto, Unsplash/@ditakesphotos
  • Slovensko v rebríčku na popredných miestach nehľadaj
  • Predbehli nás naši susedia

Slovensko sa v top 10 v rámci hodnotenia krajín, kde je ideálne ísť do dôchodku, neumiestnilo. Výsledky pochádzajú z Global Retirement Indexu, ktorý pravidelne zostavuje investičná spoločnosť Natixis.

Tento index zohľadňuje rôzne faktory, ako je dostupnosť zdravotnej starostlivosti, materiálne pohodlie, kvalita ovzdušia a vody, ekologické faktory, výška daní, pocit šťastia a finančné zabezpečenie. Na tieto informácie upozornil aj český portál hn.cz.

Českí susedia nás predbehli

Slovensko sa v porovnaní so svojimi susednými krajinami dostalo pred Poľsko a Maďarsko, ktoré obsadili 31. a 33. miesto.

Česká republika dosiahla v rámci rebríčku lepšie umiestnenie (18. miesto). Rakúsko sa umiestnilo na 7. pozícii medzi krajinami vhodnými pre dôchodcov. Na prvých troch miestach sa umiestnili Nórsko, Švajčiarsko a Island.

Zvyšovanie minimálneho dôchodku

Poberatelia minimálnych dôchodkov na Slovensku si od októbra druhýkrát v tomto roku prilepšia. Sociálna poisťovňa totiž zvýši sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná čiastka za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z doterajších 365,70 eura mesačne zvýši na 389,90 eura mesačne.

Sociálna poisťovňa minimálne penzie zvýši automaticky, poistenci nemusia o nič žiadať a o tejto zmene dostanú rozhodnutie. Zvýšené sumy dôchodkov dostanú na svoj bankový účet alebo v hotovosti poštou vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch.

Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60-tisíc poberateľov penzií. Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.

Keďže sumy minimálneho dôchodku sa zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú.

Ak od 1. októbra bude suma ich riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší, teda vyšší.

Od júla tohto roka základná výška minimálnej penzie tvorí 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima. Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia od 30 do 39 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 40 rokov do 49 rokov o tri percentuálne body zo životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 50 rokov do 59 rokov o päť percentuálnych bodov a za 60. a ďalší rok dôchodkového poistenia o 7,5 percentuálneho bodu zo životného minima.

Na snímke sú peniaze
zdroj: Unsplash/Christian Dubovan

Rekordná suma na vyplácanie dôchodkov

Výdavky Sociálnej poisťovne na vyplácanie dôchodkových dávok za prvý polrok tohto roka medziročne vzrástli o 902 miliónov eur. Kým v januári až júni minulého roka vynaložila poisťovňa na výplatu penzií 4,1 miliardy eur, za šesť mesiacov tohto roka to bolo takmer 5 miliárd eur.

Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za január až jún tohto roka. Medziročný nárast výdavkov na penzie o 902 miliónov eur je pritom rekordný. Vlani sa totiž polročné výdavky poisťovne na penzie medziročne zvýšili len o 161 miliónov eur, v roku 2021 o 141 miliónov eur a v roku 2020 o 158 miliónov eur.

Poisťovňa k 30. júnu tohto roka vyplatila rodičovské dôchodky v sume takmer 270 miliónov eur. Ďalších 511 miliónov eur si vyžiadala valorizácia dôchodkov od 1. januára tohto roka. Priemerné zvýšenie na jeden dôchodok predstavovalo 46,70 eura. Starobné penzie v priemere stúpli o 57 eur, predčasné starobné penzie o 63,70 eura a invalidné dôchodky o 35 eur.

Počet vyplácaných dôchodkov sa ku koncu júna medziročne zvýšil o 12,7-tisíca. Najviac sa o to pričinili starobné penzie, ktorých poisťovňa vyplácala medziročne viac o 10,1-tisíca. Počet vyplácaných vdovských dôchodkov vzrástol o 177, vdoveckých dôchodkov poisťovňa vyplácala o 1,2-tisíca viac. Invalidných penzií však poisťovňa ku koncu júna vyplácala medziročne o 2,2-tisíca menej.

Zdroje: hn.cz, Global Retirement Index, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá