Zvieracie útulky na Slovensku pre koronavírus bojujú o prežitie, ľudia často suplujú štát

  • Pre koronavírus sa útulky dostávajú do existenčných problémov
  • Týka sa to prakticky všetkých zariadení
pes útulok
TASR - Lukáš Grinaj
  • Pre koronavírus sa útulky dostávajú do existenčných problémov
  • Týka sa to prakticky všetkých zariadení

Problémom pre zvieracie útulky je možnosť, že by tento rok nedostali dve percentá, ktoré môžu fyzické a právnické osoby poukazovať zo svojich daní. Uviedla to pre TASR Ingrid Nováková zo Združenia na ochranu zvierat.

Tento problém sa podľa nej týka všetkých útulkov. „Ak by sme tieto financie nedostali, dotklo by sa to veľkého množstva útulkov. Našťastie nám neustále pomáhajú ľudia, ktorí nám zabezpečujú to, čo potrebujeme. Ale prosiť ľudí, aby suplovali štát, je trochu pritiahnuté za vlasy,“ uviedla Nováková.

Útulok pri kaplnke v Trnave, ktorý Združenie na ochranu zvierat spravuje, je v súčasnosti zatvorený. „Aj my sa bojíme a snažíme sa dodržiavať opatrenia. Ak by niekto z nás ochorel, mali by sme problém udržať chod útulku. Nepúšťame sem ľudí, aj mimo útulku si dávame pozor. Máme aj problémových psov, ktorých nemôže hocikto venčiť,“ informovala Nováková.

V súčasnosti nie je útulok naplnený na maximum. „Pred uzavretím hraníc malo odísť 15 psov do Nemecka, ktoré mali zabezpečené nové domovy. Museli sme dočasne od toho upustiť, ale časť z nich už teraz odišla a časť odíde budúci týždeň. Ak si niekto dokáže vybrať psíka cez internet podľa fotografií a komunikácie cez telefón, je to teoreticky aj v súčasnosti možné. Ale prísť osobne sa zatiaľ nedá. Veríme, že sa to už čoskoro uvoľní,“ doplnila Nováková.

Aj keď v útulku majú zatiaľ dostatok zásob, každá pomoc je vítaná. „V rámci pomoci by útulok privítal dezinfekčné prostriedky, ktorých je teraz vo všeobecnosti nedostatok. Samozrejme potrebujeme aj potravu pre psy, plachty, navliečky či uteráky. To nám je možné nechať aj pred útulkom a my si to potom zoberieme,“ doplnila členka Združenia na ochranu zvierat.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá