Zvolen bojuje s klimatickými zmenami zelenými strechami či splachovaním dažďovou vodou

  • Vegetačné strechy, dažďové záhrady či bioklimatické jazierko
  • Ide o mesto Zvolen, ktoré dokonale bojuje s klimatickými zmenami, ktoré sa čoraz viac dotýkajú aj Slovenska
  • Zelené opatrenia mesta v minulosti dokonca ocenila aj nórska veľvyslankyňa
lute
wikimedia.org-Marcin Szala,pixabay
  • Vegetačné strechy, dažďové záhrady či bioklimatické jazierko
  • Ide o mesto Zvolen, ktoré dokonale bojuje s klimatickými zmenami, ktoré sa čoraz viac dotýkajú aj Slovenska
  • Zelené opatrenia mesta v minulosti dokonca ocenila aj nórska veľvyslankyňa

Dôsledky zmeny klímy sa nielen v slovenských mestách prejavujú predovšetkým extrémnymi výkyvmi počasia, či už sú to povodne, prívalové dažde, ale aj obrovské horúčavy a extrémne suchá. Náklady na škody spôsobené suchom sa v Európe za posledných 30 rokov odhadujú na 100 miliárd eur

Všadeprítomné betónové plochy spôsobujú rapídne zvyšovanie teplôt. S týmto problémom sa trápil aj Zvolen, ktorý sa však proti neustálemu oteplovaniu mesta rozhodol bojovať. Dnes na svojom území disponuje približne 800 hektármi zelených plôch. Zeleň je rozptýlená po celom meste, na sídliskách, viaže sa tiež na lesnú či poľnohospodársku pôdu a nechýba ani 6 mestských parkov.

Oznámkujte svoj ZVOLEN 😃👩‍🏫Zaujíma nás, ako ste spokojní s rozvojom mesta a so zmenami, ktoré sa u nás dejú.Zapojte sa…

Gepostet von Mesto Zvolen am Donnerstag, 27. Juni 2019

Zvolen sa rozhodol vsadiť všetky svoje karty na budovanie zelenej infraštruktúry, ktoré je už roky dominantná aj vo vyspelých európskych metropolách.

Slovenské mesto sa môže pochváliť napríklad zelenou strechou, vo výmere 1000 metrov štvorcových na autobusovej stanici. Nájdeš tu aj 32 dažďových záhrad, 28 podzemných zásobníkov na 7 miestach v meste, fontánu s kaskádami a otvoreným rezervoárom, bioklimatické jazierko za Pustým hradom, 610 nových vzrastlých stromov či obnovené mokrade. Mesto za svoje zelené aktivity získalo aj cenu Enviromesto 2017 v kategórii adaptácie na zmeny klímy. Pre Startitup to potvrdila aj hovorkyňa mesta Ľubomíra Honišková.

Splachovanie dažďovou vodou

 „Zbieranie“ vody zo striech či iných spevnených plôch do nádrží využívajú záhradkári dlhé roky. Najnovšie technológie umožňujú využiť zadržanú vodu nielen na polievanie záhrad, ale aj na kropenie či umývanie spevnených plôch, dopĺňanie vody do fontán a mnohé ďalšie činnosti. Na Mestskom úrade vo Zvolene sa napríklad zadržaná dažďová voda používa aj na splachovanie toaliet. 

Gepostet von KRNAP am Montag, 6. Juni 2016

Zelené strechy

Zelené (vegetačné) strechy sú  strechy, na ktorých nájdeš vysadené rôzne druhy rastlín. Tie zachytávajú vodu z dažďa, ktorá sa odparuje späť do ovzdušia, čím sa mikroklíma ochladzuje. Prebytočná voda môže byť odvádzaná napríklad do podzemných nádrží, prípadne do kanalizácie – jej množstvo je však zmenšené. 

Gepostet von Zelené střechy – ZeS am Freitag, 26. September 2014

Okrem iného sa mesto v spolupráci s Nadáciou Blue Alternative a Technickou univerzitou vo Zvolene zapojilo do projektu „Biotechnické inovácie pri využití dažďovej vody v meste Zvolen“, v rámci ktorého pribudlo niekoľko vodozádržných opatrení, ktoré momentálne prispievajú k ochladzovaniu mesta. Celkové náklady na projekt predstavujú 1 milión eur.

Gepostet von Mesto Zvolen am Samstag, 1. Juni 2019

„V rámci nového projektu sa budujú vodopriepustné spevnené plochy, dažďové záhrady, nové trávniky, zelená stena, odvody vody zo spevnených plôch do dažďových záhrad, pripravuje sa výsadba do vegetačných nádob a ďalšie adaptácie. Rekonštrukcia momentálne prebieha a mala by byť dokončená do konca roku 2019,”  dodáva hovorkyňa mesta Zvolen.

Viac informácií o projekte a o  „zelených“ aktivitách sa dozvieš na stránke zelenyzvolen.eu.  

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech