Zvolen si poradí aj bez veľkých developerov. Nevyužitý objekt školy premení na centrum so zelenou strechou

  • Z písmena H na číslicu 8. Tak bude vyzerať premena budovy niekdajšieho Gymnázia Mateja Bela na zvolenskom sídlisku
  • Verejná architektonická súťaž revitalizácie budovy i areálu už pozná svojho víťaza
N/A
  • Z písmena H na číslicu 8. Tak bude vyzerať premena budovy niekdajšieho Gymnázia Mateja Bela na zvolenskom sídlisku
  • Verejná architektonická súťaž revitalizácie budovy i areálu už pozná svojho víťaza

Zariadenie sociálnych služieb s vlastným zeleným átriom, denný stacionár, obchody, služby, priestory pre vzdelávanie či komunitné centrum. Tak by mal podľa víťazného architektonického návrhu vyzerať interiér dnes nevyužívanej budovy bývalého Gymnázia Mateja Bela na sídlisku Sekier-Lipovec vo Zvolene.

Víťazom verejnej architektonickej súťaže návrhov, ktorú vyhlásil Banskobystrický samosprávny kraj, sa stal bratislavský ateliér N/A. Práve ich návrh najviac zaujal nezávislú odbornú porotu z Česka a Slovenska.

FOTO: Pozri si suverénne najkrajšie stavby Slovenska. Skvelá sauna, útulňa či korzo na Zálesí

Autori víťazného návrhu sú nominovaní na prestížne architektonické ocenenie CE ZA AR 2020 za monument na vojenskom cintoríne v banskobystrickom Majeri. Celá revitalizácia budovy a areálu je odhadovaná na 4,2 milióna eur, v ideálnom prípade by mohla byť ukončená do konca roka 2022.

zdroj: N/A

„Náš návrh počíta s tým, že budova by sa mohla stať centrom sídliska. Má potenciál na to, aby priťahovala ľudí, pretože jej funkčná skladba je mimoriadne pestrá. Myslíme si, že je dobre, aby pred budovou vznikol bohatý park plný vybavenia pre mamičky s deťmi, pre tínedžerov a športovcov, ktorí tam môžu tráviť voľný čas. Zaujímavý parkový priestor môže vzniknúť aj smerom ku kostolu,“ vyjadril sa v oficiálnom stanovisku architekt Benjamín Bradňanský z víťazného ateliéru N/A.

Snahou kraja je dať nevyužívaným budovám druhú šancu tak, aby tieto projekty nezaťažovali rozpočet kraja a boli samofinancovateľné. „Úver na rekonštrukciu budú splácať nájmy z komerčných prevádzok, stále tu však zostane dostatok priestoru pre verejnoprospešné aktivity či napríklad zariadenia sociálnych služieb,“ hovorí vicežupan Ondrej Lunter s tým, že podobný model revitalizácie uplatňuje kraj aj v prípade nevyužívaných budov na „Kačici“ v Banskej Bystrici či na Povrazníku v Banskej Štiavnici.

zdroj: N/A

zdroj: N/A

„Ďalšou výhodou je to, že nestratíme nad týmto priestorom kontrolu. Ak by sme budovy rozpredali developerom, už nikdy by sa do nich verejná funkcia nevrátila,“ doplnil Ondrej Lunter.

Nielen výsledok, ale i samotný proces ocenil aj poslanec Ján Beljak. „Teším sa, že súťaže sa zúčastnili kvalitné návrhy a že vyhral ten najlepší. Dôležité je, že veľký priestor tu získa zariadenie sociálnych služieb a denný stacionár. Práve tieto služby v kraji chýbajú a ich zahrnutie bolo aj jednou z našich podmienok,“ povedal.

Zdroje: N/A, BSK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech