1 000-násobný nárast v krvi: Erytritol v tvojej kuchynskej linke ti „dláždi cestu“ k infarktu či mŕtvici
- Neškodné sladidlo vyvoláva smrteľné riziká
- Erytritol poškodzuje mozgové cievy
- Bunky nemôžu produkovať životne dôležitý oxid dusnatý

- Neškodné sladidlo vyvoláva smrteľné riziká
- Erytritol poškodzuje mozgové cievy
- Bunky nemôžu produkovať životne dôležitý oxid dusnatý
Možno aj ty často siahneš po alternatíve s nápisom „bez pridaného cukru“ v presvedčení, že robíš niečo pre svoje zdravie. Tá nevinne vyzerajúca látka s názvom erytritol, ktorá sa skrýva za sladkou chuťou týchto produktov, však možno práve teraz vedie tichú vojnu s tvojimi cievami. Nové výskumy odhalili, ako presne to robí.
Informujú o tom weby Neuroscience News a Cleveland Clinic.
Tichý zabijak v tvojej kuchynskej linke
Každý deň sa s ním stretávaš. Ráno si namiesto klasického cukru pridáš do kávy zdravé sladidlo. Na desiatu chrumkáš proteínovú tyčinku označenú ako bez cukru. Popoludní si dopraješ osviežujúci energetický nápoj. A večer si spokojný, že celý deň si obmedzil cukor.
Erytritol nájdeš takmer všade. Výrobcovia ho pridávajú do energetických nápojov, zmrzlín, cukroviniek, žuvačiek, koláčov, keksov, proteínových tyčiniek a dokonca aj do ovocných nátierok. Jeho hlavný predajný argument? Neovplyvňuje hladinu glukózy v krvi a inzulínu tak výrazne ako bežný cukor.
Erytritol patrí do skupiny umelých sladidiel známych ako cukorné alkoholy. Naše telo prirodzene vytvára cukorné alkoholy vrátane erytritolu, ale len vo veľmi nízkych množstvách. Komerčne vyprodukovaný erytritol sa vyrába fermentáciou kukurice a práve toto priemyselne vyrábané množstvo, ktoré sa pridáva do potravín, predstavuje problém.
Laboratórium odhaľuje pravdu
Vedci z American Physiological Society nedávno odhalili znepokojujúce zistenia. Ich výskum vrhá nové svetlo na túto populárnu náhradu cukru.
Podobné závery potvrdzuje aj rozsiahla štúdia vedená Dr. Stanleym Hazenom. Jeho tím analyzoval krv viac ako 4 000 ľudí v USA a Európe. Hľadali faktory naznačujúce zvýšené riziko srdcových ochorení. Najčastejšie sa objavoval práve erytritol.
Vedci zistili jasné súvislosti. Ľudia s vyššími hladinami erytritolu v krvi vykazovali zvýšené riziko závažných srdcových problémov. Zahŕňali infarkt, mŕtvicu aj úmrtie. Po konzumácii jedinej porcie potravín s erytritolom stúpli hladiny tejto látky v krvi až 1000-násobne.
Pod mikroskopom
Predstav si drobné cievy v tvojom mozgu. Tenučké rúrky privádzajúce krv a kyslík k mozgovým bunkám. Tieto mikroskopické cievy sa stali predmetom intenzívneho výskumu.
Vedci pracovali s ľudskými mozgovými mikrocievnymi endotelovými bunkami. Vystavili ich erytritolu v množstve zodpovedajúcom jednému bežnému nápoju. Bunky okamžite reagovali. Začali vykazovať zvýšenú hladinu oxidačného stresu. Tento stav pripomína „koróziu“ na bunkovej úrovni.
Skutočný problém však nastal inde. Bunky začali produkovať výrazne menej oxidu dusnatého. Táto látka zohráva kľúčovú úlohu pri správnom fungovaní tvojich ciev.
Výskumy odhalili ďalší znepokojujúci účinok. Erytritol zvyšuje zrážanlivosť krvi znižovaním prahu aktivácie krvných doštičiek. Doštičky normálne pomáhajú pri poranení zastaviť krvácanie. Pri nesprávnej aktivácii však vytvárajú krvné zrazeniny vedúce k infarktom a mozgovým mŕtviciam.
Dvojitý úder na tvoje cievy
Oxid dusnatý nepredstavuje len náhodnú chemikáliu. Funguje ako kľúčová zlúčenina umožňujúca tvojim cievam rozširovať sa. Bežíš do schodov? Tvoje svaly potrebujú viac kyslíka. Cievy sa musia rozšíriť pre zvýšený prietok krvi. Za túto schopnosť vďačíš práve oxidu dusnatému.
Erytritol znižuje produkciu oxidu dusnatého a súčasne zvyšuje zrážanlivosť krvi. Tvoje cievy strácajú schopnosť prispôsobiť sa. Nedokážu sa dostatočne rozšíriť v potrebných chvíľach. Navyše hrozí tvorba krvných zrazenín. Následky? Zhoršený prietok krvi. Tvoje srdce musí pracovať ťažšie. Tvoj mozog dostáva menej kyslíka.
Tento dvojitý mechanizmus konečne vysvetľuje predchádzajúce zistenia. Vedci dlhšie pozorovali súvislosť medzi erytritolom a zvýšeným rizikom srdcových príhod a mozgových mŕtvic. Teraz poznáme príčinu.
Ako rozpoznať erytritol v potravinách
Stojíš v obchode pred regálom zdravých potravín. Čítaš etikety. Ako zistíš, či produkt obsahuje erytritol?
Tu nastáva problém. Erytritol spadá do kategórie látok všeobecne považovaných za bezpečné podľa amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv. To znamená, že výrobcovia nemusia dlhodobo študovať jeho bezpečnosť. Nemusíš ho nájsť uvedený na výživových etiketách.
FDA považuje erytritol za bezpečný kvôli jeho prirodzenému výskytu. Problém však spočíva v množstve. Dávky v potravinách mnohonásobne prevyšujú prirodzene sa vyskytujúce hodnoty.
Niektoré frázy na obaloch môžu naznačiť prítomnosť erytritolu. Dávaj si pozor na označenia ako: Obsahuje cukorný alkohol. Keto-friendly. Vhodné pre diabetikov. Bez cukru. Nízky obsah cukru. Umelo sladené. Prirodzene sladené. Nízkokalorické. Bez kalórií.
Zdravá strava bez krajností
Ako pristupovať k alternatívam cukru? Mnohí z nás siahajú po náhradách cukru. Chceme znížiť príjem kalórií. Potrebujeme kontrolovať hladinu cukru v krvi. Pamätaj však – označenie bez cukru automaticky neznamená zdravšie.
Vedci odporúčajú pestrosť v stravovaní. Zdôrazňujú striedmosť pri konzumácii všetkých sladidiel. Platí to pre prirodzené aj umelé varianty. Namiesto vysoko spracovaných nízkokalorických potravín sa zameraj na celé potraviny bohaté na živiny.
Najistejší spôsob vyhnutia sa erytritolu spočíva v konzumácii celých potravín. Voľ prirodzené, nebalené potraviny ako čerstvé ovocie a zelenina. Potrebuješ niečo trochu sladké? Odborníci odporúčajú stéviu v kvapkách, nie v prášku. Granulované umelé cukry často obsahujú cukorné alkoholy vrátane erytritolu.
Dokážeš tolerovať určité množstvo stolového cukru, javorového sirupu alebo medu? Tieto alternatívy sa môžu ukázať zdravšie oproti umelým sladidlám. S dnešnými poznatkami odborníci považujú primerané množstvo prirodzeného cukru alebo medu za lepšiu voľbu než umelé sladidlá.
Máš obavy o svoje kardiovaskulárne zdravie? Snažíš sa obmedziť príjem cukru zo zdravotných dôvodov? Je vhodné poradiť sa s lekárom alebo certifikovaným výživovým poradcom. Pomôžu ti vytvoriť bezpečný stravovací plán. Podporíš tak svoje zdravie bez zbytočných rizík.
Potrebujeme ďalší výskum o erytritole. Musíme plne pochopiť jeho dlhodobé účinky na zdravie ciev. Nové zistenia nám však už teraz pripomínajú dôležitú vec. Pri výbere potravín potrebuješ informácie. Každé rozhodnutie v obchode ovplyvňuje zdravie tvojich ciev. A cievy ovplyvňujú kvalitu tvojho života.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Neuroscience News, Health Cleveland Clinic