Bratislava 2
bratislava
Facebook/Visit Bratislava

10 najdrahších štvrtí Bratislavy: Tu žijú Slováci, ktorí si potrpia na luxus, cena za m² presahuje 20 000 €

Centrum Bratislavy malo pre Slovákov ochotných priplatiť si za bývanie vždy špecifické čaro. Historické centrum, minimum zápch, množstvo zelene, no s nimi aj astronomické cenovky za meter štvorcový.

Trendom luxusných nehnuteľností je posledné roky najmä súkromie. Dosiahnuť ho v centrálnych častiach mesta je však náročné, v Bratislave ho ponúkajú len špecifické štvrte a nepýtajú si zaň málo.

V hlavnom meste nájdeme vily, kde cenovka odvážne presahuje cenu aj 20 000 eur za meter štvorcový. Kde v Bratislave sa žije najlepšie?

Slavín (Stará vinárska, Novosvetská, Kalvária)

Index kvality bývania: 8,3/10 | od 10 000 €/m²

Luxusné vily, súkromie, panoramatické výhľady a zeleň sú silné domény bratislavského susedstva okolo Slavína. Na kopcoch Starého Mesta sa nachádzajú moderné a luxusne zariadené minimalistické vily kopírujúce svetové trendy za milióny eur. 

Slavín patrí medzi najlukratívnejšie štvrte v strednej Európe. Kopcovité bývanie je symbolom pokoja – žiadne rušné cesty, málo áut a izolované susedstvo. Okolie Slavína je prepletené romanticky úzkymi strmými uličkami, ktoré lokalite dodávajú na dobrodružnosti a robia z nej ideálne miesto pre rodiny.

Absolútny kontakt s centrom zo Slavína, ktorý miestni volajú aj ako „bratislavský kopec“, však prináša podmienky vhodné prakticky pre každého, kto má na bývanie dostatočne veľký rozpočet.

photo-1585860941240-0f2984e975a5
zdroj: Unsplash - Bývanie na Slavíne prináša panoramatický výhľad na mesto, Bratislavský hrad, UFO či Kamzík.

Ceny v tejto časti Bratislavy sú však jedným slovom brutálne. Lacnejšie byty začínajú na 4 000 eurách za meter štvorcový, veľmi však záleží na lokalite. V niektorých prípadoch možno nájsť nehnuteľnosti presahujúce hodnotu 20 000 eur za meter štvorcový. 

To však Slovákov neodrádza, Slavín je mimoriadne zaujímavý pre investorov aj nájomcov. Slovákov láka najmä blízkosť lesa, relatívne blízka dostupnosť do centra a v neposlednom rade panoramatický výhľad na mesto, Bratislavský hrad, vežu UFO či vysielač na Kamzíku.

MAPdwdwfA BRATISLAVY

Ako si podľa odborníkov vybrať správnu lokalitu na bývanie?

  • Vzdialenosť do práce – a aj dopravná situácia, vrátane zápch v okolí.
  • Kvalitné životné prostredie – najlepšie ho majú pokojné a tiché štvrte.
  • Bezpečnosť a nízka kriminalita – najlepšie vyhodnocované prostredníctvom dát.
  • Občianska vybavenosť – kvalitu života ovplyvňujú blízke inštitúcie a podniky.
  • Súkromie – odrezanosť štvrte od okolitého sveta je čoraz väčšou prioritou.

Na tieto aspekty sa však treba pozerať cez dáta, nie cez odporúčania realitky. Pri nákupe a predaji nehnuteľnosti ich zohľadňuje napríklad slovenský dátový startup Reado, zameraný na digitalizáciu realitného trhu.

Pre Startitup Reado poskytlo Index kvality bývania aj priemerné ceny za nehnuteľnosť v najdrahších lokalitách Bratislavy.
Ako funguje Reado →

 

Mlynské nivy (Landererova, Prístavná, Košická)

Index kvality bývania: 8,5/10 | od 6 130 €/m²

Dominantné presklené veže, štýlové kancelárske komplexy a čoskoro aj prvý slovenský mrakodrap – posledných 5 rokov sa na Mlynských nivách začali blázniť súkromní developeri.

Tandem HB Reavis, J&T Real Estate, Penta Real Estate a ďalších prestavali bývalý industriálny brownfield na lukratívnu štvrť známu projektami ako Stanica Nivy, Sky Park, Twin City, Klingerka, Panorama Towers či Eurovea City.

Eurovea City Congress celok
zdroj: JTRE - Na nábreží Dunaja dnes vyrastá Eurovea City – moderná štvrť, ktorá preberá rolu spoločenského a kultúrneho centra mesta.

Bývanie v tejto oblasti je presným opakom Slavína. Pre okolie Mlynských nív je príznačný ruch európskeho veľkomesta. Ulice dýchajú súkromným biznisom, v garážach parkujú drahé autá a Nivy postupne z centra kradnú atmosféru biznisového a spoločenského hubu.

Všetky developerské projekty vyrástli aj s vkusnými zelenými parkami vhodnými aj pre rodiny. Blízky Most Apollo znamená okamžité napojenie na diaľnicu a 10-minútovú pešiu prechádzku do úplného centra mesta.

Untitled design – 2022-01-07T104525.382
zdroj: Penta Real Estate – Projekt SKY PARK navrhlo architektonické štúdio Zaha Hadid Architects, aktuálne je v pokročilej výstavbe už aj štvrtá veža. Naľavo jedna z dvoch Panorama Towers, napravo nízky komplex Twin City. Parkoviská majú vymeniť už ohlásené projekty Metropolis či Portum Towers, ktoré ceny nehnuteľností zrejme ešte zvýšia.

Nivy Bratislave priniesli nový vysoký skyline – a podobne vysoké sú aj ceny. Ceny bytov v okolí Landererovej ulice siahajú až do výšky 6 130 eur za meter štvorcový, za čo môžu najmä Sky Park a Eurovea 2.

Hneď v tesnej blízkosti navyše nájdeme ďalšie epicentrum downtownového prepychu – Prístavnú ulicu s projektami ako Klingerka či Prístavná 1, ktoré vznikajú v susedstve známom ako Klingerova kolónia, kde cena dosahuje okolo 4 662 eur za meter štvorcový.

Do očí bijúca oranžová Klingerka so svojimi 115 metrami je aktuálne najvyššou rezidenčnou stavbou na Slovensku. Skolaudovaná bola len začiatkom roka a byty sa vypredali rýchlym tempom, najmä vďaka dobrej vybavenosti a polohe.

pjimage-2022-01-17t141054355
zdroj: JTRE – Súčasťou projektu Klingerka je multifunkčný park veľkosti polovice futbalového ihriska.

O blok na sever zase leží trojuholník ulíc Košická, Svätoplukova a Páričkova – a v jeho srdci bývalá fabrika Cvernovka, ktorú v rámci nového projektu rebrandoval developer YIT na Zwirn.

Ceny bytových priestorov v okolí Cvernovky a Dulovho námestia patria k jedným z najdrahších v hlavnom meste, za meter štvorcový si človek priplatí aj 5 085 eur. Sumu udáva predovšetkým práve Zwirn, ktorý sa architektúrou snaží nadviazať na bývalú lokálnu fabriku.

Z pôvodných industriálnych budov sa Cvernovka mení na byty, priestranné garáže a kancelárie. Každý z troch blokov Zwirn bytov predstaví vlastný vnútroblok s lavičkami a trávnatými plochami.

Rezidenčnú časť s tou administratívnou však spojí priestranné námestie s prevádzkami a gastropodnikmi po obvode. Veľký prínos lokalite dodá zelená plocha na oddych či stretávanie sa.

ZWIRN_Kosicka
zdroj: YIT Slovakia – Projekt Zwirn sa architektúrou snaží stavať na bývalej lokálnej fabrike.

Podhradie (Vydrica, nábrežie, Žižkova)

Index kvality bývania: 7,7/10 | od 5 740 €/m²

Bývať priamo pod Bratislavským hradom je snom takmer každého Bratislavčana – sľubuje to priniesť projekt Vydrica, ktorý okrem premeny Podhradia prináša aj astronomické cenovky. Vydrica sa totiž nachádza v turisticky atraktívnej lokalite s komplexnou občianskou vybavenosťou a unikátnym gastrokonceptom, ktorý rešpektuje historickú lokalitu.

Projekt nadväzuje na historický charakter lokality a v srdci hlavného mesta vytvára novú štvrť, ktorá obyvateľom poskytne to najdôležitejšie pre plnohodnotný mestský život. Okrem toho prepája pešiu zónu a Hradný vrch s dunajským nábrežím a výrazne rozšíri zónu historického centra smerom do Karlovej Vsi.

Vydrica je unikátna v tom, že centrum sa opticky končilo pri Moste SNP, ďalej sa nič moc podstatného nikdy nevyskytovalo. Vydrica túto realitu mení a centrum predlžuje o pár stoviek metrov.

Vydrica centrum
zdroj: Lucron Development – Projekt Vydrica ponúkne pulzujúci život aj príjemné súkromie v centre mesta.

V okolí Vydrice má vzniknúť hneď niekoľko parkov a zeleň bude umiestnená nielen medzi domami, ale aj na strechách. Najviac pozornosti si v tejto lokalite však zaslúži Vodná veža – najstarší stavebný objekt v Bratislave, ktorý kedysi chránil dunajské brody. Najnovšie však bude revitalizovaný a integrovaný do verejného priestoru, ktorý má byť akýmsi uzlom celej Vydrice.

Cena bytov sa odvíja nielen od ich rozlohy, ale aj dispozície, polohy či orientácie. Pri menších bytoch platí, že pomer cena/rozloha je na meter štvorcový vyššia ako pri bytoch veľkometrážnych. V súčasnosti sa ceny za meter štvorcový vo Vydrici pohybujú na úrovni od 5 740 eur do 9 000 eur.

vydrica.com-projekt-vydrica-vizualizacia-1-1000×1000
zdroj: Lucron Development – Absolútne centrum hlavného mesta paradoxne bojuje s horšou dopravnou infraštruktúrou a je stále otázne, či mesto len kvôli Vydrici spomalí električkovú dopravu a vybuduje zatiaľ neexistujúcu zastávku MHD, ktorou sa developer chváli na vizualizácii.

Horský park (Drotárska cesta, Korabinského, Búdková)

Index kvality bývania: 7,3/10 | od 4 945 €/m²

Horský park na Bratislavskom kopci predstavuje tichú oblasť, kde sa medzi novostavbami nachádzajú aj pôvodné staršie domy. Bývanie v tejto lokalite je typickým rezidenčným bývaním, ktoré rešpektuje miestnu zeleň a pôvodný lesopark, pričom poskytuje pomyselný únik z mesta a pokojnú vidiecku atmosféru priamo v srdci európskej metropoly.

Lokálne rezidenčné vily a projekty sú skrátka symbolom pokoja. Ležia na vyvýšených častiach mesta, vzdialené od veľkých ciest či rušnej dopravy. Pokojné a bezpečné miesto na život – sčasti však aj nudné. Jednou z nevýhod je totiž ponuka voľnočasových aktivít. Chýbajú tam reštaurácie, bary či centrá, za ktorými musia obyvatelia cestovať. 

nfepjdl8creytttqimfww6tc77qfpx
zdroj: Rezidencia Horský park – Bytový dom Rezidencia Horský park je situovaný na rohu Senickej a Gaštanovej ulici, v mestskej časti Bratislava-Staré Mesto.

Okolie ponúka fantastické výhľady, veľa zelene a býva tu aj niekoľko prominentov. Ceny bytov sa však dokážu vyšplhať až na 4 945 eur za meter štvorcový.

 „Lokalita Horského parku v Starom Meste je vyhľadávaná najmä investormi, ale aj na prémiové bývanie, takže ceny tu vždy boli a budú vysoké. Vyššia cena za meter štvorcový je však dôsledkom ponuky bytov primárneho trhu, ktoré sú vo výstavbe neďaleko tejto oblasti, napríklad na Drotárskej 15, ozrejmuje pre Startitup Daniel Levarský, CEO a spoluzakladateľ dátovo-realitnej platformy na predaj a nákup nehnuteľností Reado.

vizualizacia-1
zdroj: Rezidencia Búdková – Rezidencia Búdková je ďalší projekt, ktorý sa v poslednom čase objavil v blízkosti Horského parku.

Vinárky (Révová, Kráľovské údolie, Bôrik)

Index kvality bývania: 7/10 | od 4 486 €/m²

Vinárky sú akýmsi paradoxom rušnej Bratislavy. Nebo tu zakrývajú košaté a staré stromy, medzi ktorými čupia rozľahlé vily. Vládne tu ticho, štebotajú vtáky a mnohé domy sú tu staré aj niekoľko generácií.

Štvrť je teda ideálnou destináciou pre kohokoľvek, kto prioritizuje ticho, pokoj a súkromie. Útulné byty, domy a vily pôsobia v tejto lokalite priam až vidieckym dojmom, zvyčajne si však držia mestskú minimalistickú architektúru. Mnohé z nich sa môžu pochváliť aj peknými výhľadmi.

Na výhľady si Slováci potrpia – pri luxusných nehnuteľnostiach ide o jeden z najžiadanejších aspektov, ktorý pomáha zvyšovať záujem aj o lokalitu ako takú.

Aj preto sú Vinárky (ale napríklad aj Slavín či Koliba) jednou z najprestížnejších lokalít v Bratislave, ktorá svojimi nehnuteľnosťami sebavedomo konkuruje aj miliónovým penthousom v zahraničí.

Na rozdiel od nich však Vinárky prinášajú pokojnú atmosféru a množstvo zelene v kompaktnom a stále pomerne pokojnom hlavnom meste.

 

Ide o veľmi bezpečnú a tichú lokalitu. Nedostatkom je však občianska vybavenosť, ktorá ovplyvňuje dostupnosť miest, kde je možné tráviť voľný čas. Ceny bytových priestorov v okolí Révovej ulice nie sú však lacnou záležitosťou, za meter štvorcový si človek zaplatí aj 4 486 eur.

V tesnej blízkosti Vinárok sa nachádza aj Bôrik, ktorý patrí medzi najreprezentatívnejšie časti Bratislava. Miesto je zárukou jedinečných výhľadov do širokého okolia a aj smerom k Dunaju – jedinou chybičkou krásy je komunistický vládny Hotel Bôrik.

visualization-13
zdroj: Immo.SK – Vizualizácia unikátneho projektu Pod Bôrikom.

To, čo Slováci vyhľadávajú komfort bytu a súkromie domu ponúkajú aj odľahlé časti mesta ako Koliba, Jaskový rad, Tupého ulica, Ahoj Briežky či Sliačska ulica, ktoré sa takisto dostali do top desiatky najdrahších lokalít v Bratislave.

Koliba a Revín

Štvrť Koliba, ktorá sa drží na strmom úpätí vrchu Kamzík, je ďalšia z oáz pokoja. Kamzík patrí medzi najvyššie vrchy na území hlavného mesta, a navyše je rozľahlý – takmer každá drahšia nehnuteľnosť tu tak disponuje veľkolepým výhľadom na centrálnu a východnú časť Bratislavy.

Ide o lukratívne, tiché a bezpečné miesto na bývanie, ktoré lemuje rozsiahly les, predzvesť Malých Karpát. Koliba je však pomerne mŕtva, zábava či podniky tu prakticky neexistujú, dobrá je však dostupnosť do centra – z Koliby sú totiž minimálne zápchy a pravidelne sem jazdí aj trolejbus. Meter štvorcový v luxusnej vile môže dosiahnuť asi 4 240 eur za meter štvorcový.

Snímka obrazovky 2020-10-19 o 11.42.15
zdroj: Koliba Gardens – Lukratívna rezidencia Koliba Gardens.

Ahoj Briežky a Sliačska

Súkromie, zeleň a luxusné vily. Z Račianskej ulice vedie „na Ahoj“ iba jediná cesta, Sliačska ulica, ktorá sa po rustikálnych mačacích hlavách ťahá smerom na Kamzík popod železničný tunel, ktorý slúži ako prirodzená bariéra proti hluku z mesta.

Smerom k lesu sa Sliačska vetví na súkromné štvrte, až kým neskončí na malom vyvýšenom previse s veľkými pozemkami a luxusnými vilami, v tesnom susedstve Kamzíka. Mnohé zo susedstiev sú na privátnych cestách a celá štvrť je akosi odrezaná od sveta.

Lokalita je autom do centra vzdialená len 10 minút a rovnako dlho to trvá pešo cez les až k televíznej veži. Oblasť je priamo napojená na cyklotrasy a turistické chodníky, ktoré sú doslova za plotmi pozemkov. Cena tých najluxusnejších objektov sa však môže vyšplhať aj na 3 790 eur za meter štvorcový.

Ahoj Briežky_2
zdroj: Ahoj Briežky – Briežky sa z Nového Mesta ťahajú smerom do Malých Karpát. Ide o lukratívnu lokalitu v pokojnom prostredí.

Jaskový rad a Tupého

Výnimočná lokalita, komfort a moderný dizajn. Jaskový rad a Tupého sú dve dlhé ulice, ktoré sa plíživo ťahajú nad hlavným železničným koridorom Bratislavy. Slúžia ako vstupná brána na Kolibu, Briežky či Revín a ide poväčšine o čerstvé novostavby, ktoré vyplnili prázdne brownfieldy za železničnou traťou.

Štvrť sa síce zlepšuje v občianskej vybavenosti, no minimálne Tupého ulica stále zlyháva v doprave – práve kvôli novému developmentu sú ulice mnohokrát ťažko a zdĺhavo prejazdné, pričom ústia priamo na Račiansku, Šancovú alebo Pražskú ulicu, kde je dopravná situácia podobne kritická.

Odmenou za trpezlivosť za volantom je však skvelý výhľad a domy, ktoré je možné obdivovať z viacerých nižšie položených miest Bratislavy. Za moderný a lukratívny byt v tejto lokalite však človek zaplatí aj 3 880 eur za meter štvorcový.

Vizualizacia-ext-BVR-2-kopia-1800×1070
zdroj: AZ PROPERTY – Nadčasová architektúra rezidencie Bella Vita ponúka príjemné moderné bývanie.
 

Dáta o cenách či občianskej vybavenosti pochádzajú zo slovenskej realitnej platformy Reado, ktorá sa môže pochváliť obrovským dátovým modulom so všetkými relevantnými informáciami pri predaji a kúpe domu.

Reado Slovákom pomáha kúpiť a predať dom na základe informovaných rozhodnutí podľa nepriestrelných a jasných dát. Vďaka ich dátovej analytike ponúka také množstvo informácií, že sa im realitné kancelárie nedokážu vyrovnať.

Našou misiou je podporiť najdôležitejšiu transakciu v živote pomocou inovatívnych riešení a umožniť vám predať alebo kúpiť nehnuteľnosť jednoducho, rýchlo, s istotou a bez stresu,ozrejmuje pre Startitup Daniel Levarský zo slovenského realitného startupu Reado.

Vďaka silnej dátovej báze dokáže Reado poskytovať služby, ako sú okamžité bezplatné nacenenie nehnuteľnosti na diaľku či vyhodnotenie najlepších maklérov pre danú lokalitu Reado Expert. Slováci môžu Reado používať aj sami, napríklad na predávanie bytov s ponukou do 48 hodín cez Reado Easy alebo na ich nákup a výmenu cez Reado Switch.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá