10 návykov ľudí, ktorí nikdy nič nedokážu

 • Určite si už čítal množstvo článkov o tom, aké návyky majú úspešní ľudia, čím sa inšpirovať, čo pomôže tvojej produktivite a koho by si si mal vziať za vzor.
206413799_7c68420938_o
 • Určite si už čítal množstvo článkov o tom, aké návyky majú úspešní ľudia, čím sa inšpirovať, čo pomôže tvojej produktivite a koho by si si mal vziať za vzor.

Je ťažké snažiť sa inšpirovať úspešnými ľuďmi, keď jeden tvrdí, že najlepšie je ráno vstávať a cvičiť, druhý, že prvých 10 minút by si nemal robiť nič iné len premýšľať a tretí, že hneď po zobudení si musíš pripraviť to do list na daný deň. Všetci však máme svoje rituály, svoje tempo a musíme postupne sami na sebe zistiť, čo nám vyhovuje najviac. Napriek tomu, že úspešným sa nestaneš vtedy, keď začneš iba kopírovať zvyky úspešných, ponúkame ti zoznam vecí, ktorým by si sa naopak mal vyhýbať, ak sa chceš nakopnúť a niekam sa v budúcnosti posunúť.

CPrF2ORUsAAKnv9

 

Darius Foroux vytvoritl rebríček podľa svojich vlastných skúseností. Prvýkrát stretol úspešného človeka až po svojej 24. Vyrastal v rodine pracujúcej triedy, kde sa stretával práve s ľuďmi, ktorí boli skôr neúspešní. Prvý človek, ktorý sa zjavil v živote Dariusa a nepatril medzi nich, bol podnikateľ približne okolo štyridsiatky. Keď Darius rozbehol svoj biznis, práve on bol jedným z jeho prvých klientov. Keď ho stretol prvý raz, mal miernu nadváhu, peňazí toľko, že ich sám nevedel zrátať a bol neustále veselý. Okrem toho však tiež stratil lásku svojho života, jeho manželku. Darius sa s ním spriatelil.

Povedal mu, že cez tragédiu, ktorú prežil sa nikdy nepreniesol, napriek tomu však nestratil svoj pozitívny postoj k životu a snažil sa konať dobro. Staral sa o ostatných a Dariusovi prispel k jeho prvému biznisu aj napriek tomu, že nevyzeral úspešne. Železná zásada, ktorej sa držal bola, že sa jednoducho snažil nebyť neúspešným. Tvrdil, že každý by mal študovať to, čo ho robí nešťastným, neúspešným, chudobným, tučným alebo hlúpym. A potom všetky tieto veci eliminovať.

overweight-man

 

Bob Dylan vystihol úspech vo svojom výroku: „Človek je úspešný ak ráno vstane a večer sa dostane do postele a medzitým robí to, čo robiť chce.“

Väčšina rád ohľadom úspechu vyzerá ako rovnica: Pokiaľ urobíš X, budeš šťastný a úspešný. Pokiaľ zješ tri vajcia so slaninou, umyješ si vlasy sójovými klíčkami, urobíš desať klikov a svoj denný to do list a to všetko NARAZ budeš na sto percent úspešný.

Skúsme to teda inak, tu je zoznam vecí, ktoré by si nemal robiť. Ak robíš jednu z nich, čo už, nikto nie je dokonalý. Ak robíš dve, skús sa nad sebou zamyslieť. Ak máš tri a viac zlých návykov, asi by si to mal zmeniť. Nikto predsa nechce byť neúspešný.  A ak práve nerozbiehaš svoj biznis, skús sa týmto zlozvykom vyhýbať aj pri bežnom fungovaní a porovnaj si, či sa necítiš lepšie a šťastnejšie, ako keď patrili do tvojej rutiny.

 

 1. Neúspešní ľudia sú roztržití

Essentialism je kniha od Grega McKeowna, v ktorej hovorí o príbehu, ako stretol po rokoch svojho spolužiaka. Ten Gregovi povedal, že práve nemá prácu a poprosil Grega o pomoc. O dvadsať sekúnd neskôr dostal správu, vybral telefón a začal odpisovať. Prebehlo desať sekúnd, potom dvadsať, minúta. Greg tam zatiaľ len nemo stál a sledoval ho. Po dvoch minútach to Greg vzdal a odišiel.

Prvá rada teda znie: Neži svoj život v minulosti ani budúcnosti stratený vo svojich obavách a myšlienkach. Ak by sa Gregov spolužiak dokázal sústrediť , možno by mal od neho skvelé odporúčanie.

city-traffic-people-smartphone-large

 

 1. Neúspešní ľudia iba rozprávajú a rozprávajú

Vieš čo je lepšie ako hovoriť o niečom? Urobiť to?

V roku 2010 Derek Sivers hovoril na TED konferencii o tom, ako by si mali ľudia držať svoje ciele pre seba, pretože hovorenie o nich je kontraproduktívne. Napríklad na sociálnych sieťach môžeš dosť často vidieť vyhlásenia ako: Trénujem na maratón, alebo začínam biznis. Šialené na tom je, ako ľudia reagujú. Pochvália ťa za oznámenie niečoho. Ale počkaj. Veď povedať, že ide trénovať maratón a skutočne behať maratón sú dve rozdielne veci, však?

rozpravaju

 

V tvojej hlave v skutočnosti až tak odlišné nie sú. Derek Sivers hovorí, že ak niekoho upovedomíš o svojom cieli, tento jav nazývajú psychológovia sociálna realita. Tvoje vedomie je oblafnuté do stavu, keď si myslí, že sa to už skutočne stalo. A keďže potom cítiš čiastočné ukojenie, pretože niekde v tvojej hlave si to už dokázal, si menej motivovaný skutočne drieť.

Buď niekým, kto veci robí a nie o nich hovorí.

 

 1. Neúspešní ľudia trávia čas s lúzrami

Ak stráviš veľa času s ľuďmi, ktorí to už vzdali a prestali bojovať za to, čo chceli, staneš sa jedným z nich. Táto analógia funguje na akýkoľvek typ osôb.

Chceš byť fit? Stretávaj sa s fit ľuďmi. Ľudia navzájom zo seba „nasávajú“ energiu.  Čo je podľa teba lepšie? Kamarát, ktorý sa ťa pýta, kedy chceš ísť posilňovať alebo kamarát, ktorý ťa volá už tretí krát tento týždeň von sa opiť?

losers

 

 1. Neúspešní ľudia všetko nenávidia

A obzvlášť tých, ktorým sa darí. O tomto sme už raz písali v článku Prečo ti všetci želajú pád. Takže, prečo nedokážeme byť šťastní za úspechy ostatných?

hand-774890_960_720

 

Ukáž ľuďom trochu lásky, nezabije ťa to. Ak však naozaj nemáš náladu, lebo si mal zlý deň je to okej, každý je občas rozladený. Ak však nenávidíš všetko a všetkých, budeš mať ťažký život.

 

 1. Neúspešní ľudia prokrastinujú

Napriek  tomu, že slovo prokrastinácia bolo používané už v 80. rokoch minulého storočia, v poslednej dobe zažíva svoj obrovský boom. Je jasné, že je to spojené s technologickým vývojom, ktorý nám umožňuje byť online 24/7 a v mobile mať otvorené obrovské množstvo appiek, ktoré nám nedovolia sústrediť sa na jednu vec a dokončiť, lebo ako by aj mohli, keď stále pípa messanger, frajer/ka ti posiela snapchaty, kamoš pridal nový blog a studnica youtube videí je nekonečná?

Teenage_girl_texting_while_reading_a_manga_1

 

Aký by bol rozdiel medzi tým, keby si mal na tú seminárku o týždeň viac? Pravdepodobne žiaden. Nebola by lepšia, dlhšia, presnejšia. Posúvaj si deadline len v prípade, že si presvedčený o tom, že dlhší čas ti pomôže dosiahnuť lepší výsledok.

Rob veci hneď a načas, alebo si ich odlož na neskôr, ale urob ich lepšie.

(Poznámka redakcie: ak sa naozaj nevieš prinútiť k dokončeniu vecí pred deadlinom, skús pomodoro techniku.)

 

 1. Neúspešní ľudia nepočúvajú ostatných

Pretože milujú samých seba. Buďme úprimní, každý psychicky zdravý človek by mal mať rád alebo milovať sám seba, pretože to je základom šťastného života, avšak neúspešní ľudia milujú IBA seba.

listen

 

Počúvame ostatných, pretože nám na nich záleží. Ako inak môžeš ľuďom ukázať, že ti na nich záleží? Každý ťa môže objať, ale nie každý ti dokáže zavolať len preto, aby sa ťa úprimne spýtal ako sa máš, pretože ho to skutočne zaujíma. Takže pýtaj sa ľudí, ako sa im darí, počúvaj ich a staraj sa o nich.

 

 1. Neúspešní ľudia sú leniví

Nikdy sa ti nič nechce? Všetci to poznáme. Nechce sa ti ísť na dohodnutú večeru, alebo kúpiť rodičom darček na sviatok. Priznajme si to, to je lenivosť.

Skús vypnúť počítač, položiť telefón, zdvihnúť sa a ísť sa venovať svojej rodine, priateľom, partnerovi. Nájsť šťastie v živote sa dá v nových zážitkoch, ktoré si doteraz nevyskúšal.

lazy

 

Keď si lenivý, tak si nedáš ani len šancu, aby si zažil niečo nové. A tiež to nie je fér voči ľuďom v tvojom živote.

 

 1. Neúspešní ľudia sa neučia

Učiť sa nové veci je jedna z najťažších vecí na svete. Niektorí ľudia nikdy nedočítajú knihu, nedokončia školu alebo sa nepoučia zo svojich chýb. Učenie je boj. Ale popremýšľaj nad týmto: žijeme vo veľmi vzrušujúcej dobe pre tých, ktorí sa chcú učiť. Informácie nikdy neboli viac dostupné.  Ak si v minulosti pochádzal z farmárskej rodiny, tiež si sa stal v farmárom. Ak v súčasnosti pochádzaš z rodiny ekonómov/učiteľov/lekárov tiež sa staneš môžeš byť čímkoľvek! Stačí sa len naučiť ako na to.

635850407850900434-2122704357_studying

 

 1. Neúspešní ľudia sú neslušní

Nejako sme dospeli k tomu, že v súčasnosti je cool mať imidž blbca. Je to omnoho viac cool, ako byť milý na ľudí. Nemusíš byť hneď filantropom, úplne postačí, ak budeš jednoducho slušný. Ak taký nie si, niekedy to skús. Možno si aj nájdeš nových kamarátov.

 

 1. Neúspešní ľudia to vzdávajú

Ako povedal Thomas Alva Edison: „Našou najväčšou slabosťou je vzdať sa. Najistejšou formou úspechu je vždy to skúsiť ešte jeden krát.“  

206413799_7c68420938_o

Zdroj: dariusforoux.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK