13 kníh, ktoré majú potenciál zmeniť ti život

  • Knihy, v ktorých je dôležité čítať medzi riadkami
  • Po prečítaní ich musíš aplikovať do svojho života
  • Ponúkajú ti nový pohľad na svet a samého seba
knihy-zmenia-zivot-nahlad
wikipedia / amazon
  • Knihy, v ktorých je dôležité čítať medzi riadkami
  • Po prečítaní ich musíš aplikovať do svojho života
  • Ponúkajú ti nový pohľad na svet a samého seba

Akú hodnotu ti môže poskytnúť týchto trinásť knih? Poskytnú lekcie, ktoré ti pomôžu vybudovať duševné bohatstvo, budú zvyšovať tvoju predstavivosť, pomôžu ti zlepšiť slovnú zásobu, čo rozšíri tvoje možnosti a príležitosti vo svete. Tieto všetky výhody sa spoja a zmenia tvoj život k lepšiemu.

WALDEN or Life in the woods (Henry D. Thoreau)

Zdroj: amazon.com

Kniha je jedinečný záznam úvah o ekonomickej sebestačnosti, dobrovoľnej skromnosti a spojení človeka a prírody ako základ životného štýlu. Tento záznam je aj po päťdesiatych rokoch od svojho vzniku zaraďovaný medzi prvé moderné texty zamýšľajúce sa nad vzťahom civilizácie a sveta prírody.

„Odišiel som do lesov, pretože som chcel žiť uvedomele, postaviť sa čelom k základným skutočnostiam života“, Thoreauova výpoveď, úryvok z knihy.

The merchant of Venice (William Shakespeare)

Zdroj:setonbooks.com

William Shakespeare bol významný anglický básnik a dramatik a kľúčová postava európskej drámy. Jeho diela sú do dnešného dňa najpopulárnejšími dielami na celom svete. Kniha „Kupec benátsky“ je najpraktickejšia príručka ohľadom financií, predaja, marketingu a obchodu.

The annual letters (Warren Buffett)

Zdroj: amazon.com

Táto kniha predstavuje úplné, neupravené verzie Warren Buffettových listov akcionárom spoločnosti Berkshire Hathaway, ktoré im poslal za 50 rokov. Toto sú jeho skutočné listy – slovo po slove – jeho názory na podnikanie a investovanie.

Persecution and the Art of Writing (Leo Strauss)

Zdroj: pictures.abebooks.com

Dielo sa zaoberá vzťahom medzi filozofiou a politikou. Tu Strauss uviedol, že mnohí filozofi, najmä politickí filozofi, reagovali na hrozbu prenasledovania tým, že maskujú svoje najkontroverznejšie nápady.

„Persecution (Prenasledovanie) prináša zvláštnu techniku ​​písania, a tým zvláštny druh literatúry, v ktorej je pravda o všetkých rozhodujúcich veciach prezentovaná výlučne medzi líniami. Táto literatúra je adresovaná nie všetkým čitateľom, ale len dôveryhodným a inteligentným čitateľom.“ tvrdí Strauss v úvode knihy.

Memoirs of extraordinary popular delusions and the madness of crowds (Charles Mackay, Memoáre na mimoriadne populárne bludy a šialenstvo davov)

Zdroj: amazonaws.com

Tieto memoáre sú štúdiou davovej psychológie škótskeho novinára Charlesom Mackayom , ktoré boli prvýkrát zverejnené v roku 1841. Autor v knihe rozoberá križiacke výpravy, mániu peňazí, „Tulipomaniu“, vplyv politiky a náboženstva a ďalšie iné zaujímavé témy. Dielo je často uvádzané ako najlepšia kniha, ktorá bola kedy napísaná o psychológii trhu.

Food of the Gods (Terence McKenna)

Zdroj: amazon.com

Táto kniha predstavuje vzťahy v prehistorických spoločenstvách, úlohy korenín a duchov a politiku tabaku, čaju, kávy, ópia a alkoholu.  V diele „Jedlo bohov“ otvára McKenny bránu k možnému riešeniu záchrany nášho utrápeného sveta. V knihe oskytuje revizionistický pohľad na historickú úlohu liekov na východe a na západe, od starých korenín, cukru a rumu až po marihuanu, kokaín, syntetiká a dokonca aj televíziu – ilustrujúc ľudskú túžbu po „jedle bohov“ a silný potenciál nahradiť zneužívanie nezákonných drog naliehaním na spoločenstvo, úctou k prírode a zvýšeným sebapoznaním.

Faust (Johann Wolfgang von Goethe)

Zdroj: amazon.com

Faust je protagonista klasickej nemeckej legendy. Je to učenec, ktorý je veľmi úspešný a zároveň nespokojný so svojim životom, preto sa s diablom dohodol a vymenil si svoju dušu za neobmedzené poznanie a svetské potešenie. Legenda Fausta bola základom mnohých literárnych, umeleckých, kinematografických a hudobných diel, ktoré ju prebrali v priebehu vekov. Faust a prívlastok Faustian naznačujú situáciu, v ktorej ambiciózna osoba odovzdáva morálnu integritu, aby dosiahla silu a úspech. Táto kniha je návod ako „triumfovať nad zlom“.

Frankenstein (Mary Shelleyovej)

Zdroj: amazon.com

Príbeh Frankensteina, svetovo známy román, pozná hádam každý – monštrum, ktoré malo ľudskú podobu. Shelley začala písať príbeh, keď mala osemnásť rokov a román vyšiel v čase, keď mala dvadsať rokov. Prvé vydanie bolo zverejnené anonymne v Londýne v roku 1818. Príbeh vznikol vďaka stávke s budúcim manželom a ďalšími spoločníkmi a je inšpirovaný jej cestami naprieč Európou. Mary snila o vedcovi, ktorý vytvoril život a bol vystrašený tým, čo urobil. Jej sen sa neskôr vyvinul do románu. Táto kniha je jedna z najdôležitejších brán do sci-fi.

Hamlet (Shakespeare)

Zdroj: amazon.com

„Čas vykĺbil sa. Mám ho vrátiť naspäť. Dočerta, na toto som prišiel na svet?“
Takto premýšľa sám nad sebou dánsky princ Hamlet v hre, ktorá je aktuálna vždy, keď je čas „vykĺbený“ – a kedy vykĺbený nebol? Básnickú „hru hier“, kladúcu večnú otázku, či má pri náprave sveta šancu jednotlivec, si prečítate na dúšok ako tú najnapínavejšiu detektívku.

Autobiography of a Yogi (Paramahansa Yogananda)

Zdroj: amazon.com

Autobiografia jogína vnáša čitateľa do života Paramahansy Yoganandy a jeho stretnutia s duchovnými osobnosťami na východe aj na západe.

Man, Economy, and State (Murray Rothbard)

Zdroj: amazon.com

Publikácia poskytuje rozsiahlu prezentáciu rakúskej ekonomickej teórie, rekonštrukciu mnohých aspektov tejto teórie, prísnu kritiku alternatívnych škôl a inšpiratívny pohľad na vedu o slobode. Od Rothbarda sa dozvedáme, že ekonómia je veda, ktorá sa zaoberá vzostupom a pádom civilizácie, pokrokom a obmedzením ľudského rozvoja a otázkou, či ľudské záležitosti sú ovládané spoluprácou alebo násilím.

Zero to One (Peter Thiel a Blake Masters)

Zdroj: amazon.com

Táto kniha prináša úplne nové a osviežujúce nápady na to, ako vytvoriť hodnotu vo svete. Ďalší Bill Gates nevybuduje operačný systém, tak ako nasledujúci Larry Page alebo Sergey Brin nevytvoria vyhľadávač. Ak kopírujete týchto ľudí, neučíte sa od nich. Je jednoduchšie kopírovať model, než urobiť niečo nové. Každý nový nápad ide od 0 do 1. Táto kniha je o tom, ako sa tam dostať.

Maps of Meaning by Jordan Peterson

Kniha slúži na získanie sebaurčenia a objavovanie osobného významu. Jordan Peterson ponúka provokatívnu novú hypotézu, ktorá skúma spojenie medzi tým, čo nám moderná neuropsychológia hovorí o mozgu. Špičková práca, ktorá spája neuropsychológiu, kognitívnu vedu a freudovské a jungiánske prístupy k mytológii a príbehu, „Mapy významu“, predstavuje bohatú teóriu, ktorá sprístupňuje múdrosť a význam mýtu kritickej modernej mysli.

Memories, dreams, and reflections (Carl Jung)

Zdroj: amazon.com

Otvorená biografia jedného z najvplyvnejších psychiatrov moderného veku, čerpá z jeho prednášok, rozhovorov a z jeho vlastných spisov. Na jar 1957, keď mu bolo 80 rokov, sa Carl Gustav Jung zaviazal rozprávať svoj životnný príbeh . „Spomienky, sny, úvahy“ je kniha, ktorú tvoria rozhovory s kolegom a priateľkou Anileou Jafféovou.

 

Nápady a výzvy, ktoré tieto knihy poskytujú, sú obrovské. Nikdy nevieš, ktorý správny riadok doslova zomkne tvoju myseľ a telo ako elektrická búrka otvorí dvere a cesty, ktoré existujú len pre teba.

Zdroj: medium.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech